A keleti egyházak nagyban segíthetik a hit átadását korunk emberének
A keleti rítusú katolikus egyházak 14. találkozóját tartják Nagyváradon november 3. és 6. között. A 14 egyház püspök-képviselői idén az új evangelizáció témájáról tanácskoznak. November 3-án a CCEE elnöke, Erdő Péter bíboros prímás, esztergom–budapesti érsek, az MKPK elnöke mondott köszöntő beszédet. Forrás: Magyar Kurír
Megnyitó beszédében Erdő Péter bíboros emlékeztetett: a pápa novemberi imaszándéka éppen az, hogy egyre többen megismerjék és értékeljék a keleti katolikus egyházak hagyományát, hiszen az lelki gazdagságot jelent egész Európa számára.
Az ülés fő témája az új evangelizáció, és az, hogy hogyan éljük meg a mai világban evangélium-hirdető identitásunkat. Napjainkat egy ellentmondás jellemzi: a rendkívüli elvilágiasodás, illetve Isten és az élet értelme iránti szomj. Az új evangelizációban mindannyian arra vagyunk meghívva, hogy felébresszük hitünket, és olyan keresztény közösségeket építsünk, melyek szilárdan az Úrban gyökereznek, és erős bennük a missziós lendület – hangsúlyozta a bíboros.
Az új evangelizáció nem egy szociológiai módszert, hanem egy olyan missziós törekvést jelent, amelyre ott van szükség, ahol a kereszténységet már hírül adták, de a kultúra eltávolódóban van a hittől. Meg vagyok győződve róla – mondta a főpásztor –, hogy a keleti katolikus egyházak nagyon sokat tudnak hozzáadni az új evangelizációhoz.
Korunk embere nagyon nyitott és fogékony az audiovizuális hatásokra. A keleti katolikus egyházak gazdag képi világgal és nagyon szép liturgikus énekekkel rendelkeznek. Nemcsak divat, hogy az ikonok nagyon keresettek nyugaton, hanem a kulturális és antropológiai fejlődés jele is – mutatott rá Erdő Péter. Erre az igényre pedig ezek az egyházak válaszolni tudnak, és nagyban segíthetik a hit átadását korunk emberének.