Székely János: Jászol és kereszt
Kairosz Kiadó, 2009.
Megjelent a Kairosz Kiadó Miért hiszek? című sorozatának legújabb, Székely János püspököt bemutató kötete. A Jászol és kereszt című könyvben a püspökkel Dobszay János beszélget.
Kevés elmélkedés, annál több, fordulatokban gazdag – mély, de olykor csak „kis színes”, mégis jelentéssel bíró – történet sorjázik a Székely János püspökkel készült riportkötet lapjain. Egy világjárt pap történetei, aki – alig túl a negyvenen –, 2008-ban a Magyar Katolikus Püspöki Kar tagja lett, és esztergom-budapesti segédpüspökként, a magyar katolikus egyház legfiatalabb püspökeként már szép életutat tudhat a magáénak.
Székely János – mint azt a könyvben is megvallja – egyik fő feladatának tekinti, hogy jelen legyen az egyház, a helyi közösségek életében. Bár az új püspök elmélkedései ma már heti rendszerességgel olvashatóak, hallhatóak a katolikus sajtóban, rádióban, ennek a mély, ugyanakkor mindig mosolygós, életvidám papnak az élete kicsit mindig rejtve maradt a nyilvánosság előtt. A könyvben feltárulnak e gazdag életút fontosabb állomásai, köztük a Szentföldön és Rómában töltött tanulmányi évek, az érsekvadkerti cigánypasztoráció. Megismerhetjük az egykori szemináriumi sprituálist, majd későbbi rektort, az ifjúsági és papi lelkigyakorlatok nagy hatású előadóját, s nem utolsó sorban: az embert. A "Jászol és kereszt" mindazoknak szól, akik hiányolják a mai világból a hitüket őszintén megélő, evangéliumi lelkülettel megáldott papokat, embereket, példaképeket.