Schermann Gábor igehirdetése – Szentháromság ünnepe utáni 17. vasárnap

Létrehozás: 2009. október 06., 15:15 Legutolsó módosítás: 2009. október 06., 15:17

Tatabánya.

Kegyelem nekünk és békesség Istentől, a mi Atyánktól és Urunktól, Jézus Krisztustól. Ámen.    

                Igeolvasás:

Kedves Testvéreim! Az Ószövetségben megírt igéje a mai vasárnapnak Ézsaiás prófétától szól hozzánk, a könyve 2. fejezetének az első 5 versében:

Ezt az igét kapta látomásban Ézsaiás, Ámóc fia Júdáról és Jeruzsálemről:

Az utolsó napokban szilárdan fog állni az ÚR házának hegye a hegyek tetején. Kimagaslik a halmok közül, és özönlik hozzá valamennyi nép. Eljön a sok nép, és ezt mondják: Jöjjetek, menjünk föl az ÚR hegyére, Jákób Istenének házához! Tanítson minket utaira, hogy az ő ösvényein járjunk. Mert a Sionról jön a tanítás, és az ÚR igéje Jeruzsálemből. Ítéletet tart a nemzetek fölött, megfenyíti a sok népet. Kardjaikból kapákat kovácsolnak, lándzsáikból metszőkéseket. Nép a népre kardot nem emel, hadakozást többé nem tanul. Jákób háza, jöjjetek, járjunk az ÚR világosságában.

Urunk, szentelj meg igéddel. Igéd igazság! Ámen. 

                Igehirdetés:

Kedves Testvéreim! Az a kép akár Oroszországban is lehetne, ha nem látszódnának a háttérben New York felhőkarcolói, mert hogy a szobor egy olyan szovjetes stílusú kép.  Nem véletlenül, mert a Szovjetunió ajándékozta ezt a szobrot az Egyesült Nemzetek Szervezetének, legjobb tudomásom szerint nagyjából a belépésekor, a csatlakozásakor, amikor belépett ebbe a szervezetbe. A címe az, ami az iménti igében is benne van, meg ugyanígy még Mikeás prófétánál is lehet olvasni szó szerint: Kardjaikból kapákat vagy ekevasat kovácsolnak. Ezt ábrázolja a kép, és így lett a béketeremtés, a békeszerzés  szobra. Tehát a Szovjetunió ajándékozta csatlakozása alkalmából az Egyesült Nemzetek Szervezetének, melynek hívatása a béke megteremtése főleg.               

A képen pedig Harald Bretschneider német evangélikus lelkész látható. Ő 1980-ban Szászországnak a tartományi ifjúsági lelkésze volt. Most már nyugdíjas, már 70 felé közeledik napjainkban. Abban az időben, miután ifjúsági lelkész volt a Német Demokratikus Köztársaságban élt. Akkor, 1980-ban egy mozgalmat indított el Bret-  schneider lelkész. Az NDK-ban azzal indított el egy mozgalmat, hogy először könyvjelzőket, aztán más, egyéb dolgokat, például ruhára varrható jelvényeket, meg plakátokat gyártott százezer számra, amelyek az iménti szobrot ábrázolták. Fiatalok számára készítette ezeket, a jelvényeket – tiltakozva ezzel a „Fegyverrel a békért!” jelszó ellen, amely annak a kornak a jelszava volt nemzetközi szinten a béke érdekében, valójában a fegyverek érdekében.

Itt látható ez a jelvény, itt éppen egy plakát formájában a ház falon. Körülötte a felirat és a Mikeás prófétánál szereplő igehely – Mikeás könyvének 4. fejezete -, ahol ugyanaz olvasható, mint az iménti próféciában Ézsaiásnál: a kardokból kapát, ekevasat kovácsolnak. - Sokan csatlakoztak akkoriban ehhez a mozgalomhoz a Német Demokratikus Köztársaságban. Annyira sokan, hogy hamarosan szemet szúrt az akkori, ottani hatalomnak is, és tervezték is  Bretschneider lelkész eltávolítását, de hát ez nem sikerült. A mozgalom pedig nőttön-nőtt, fiatalok, gyerekek, diákok tűzték a jelvényt a ruhájukra – tanáraik utasítása ellenére. Fiatalok tagadták meg a katonai szolgálatot ennek a mozgalomnak a jegyében, és kialakult országszerte egy százezreket magába tömörítő béke-ima mozgalom. Ez lett az egyik forrása a 89-ben bekövetkező változásnak, összeomlásnak. Így lett a Szovjetunió ajándéka a szovjet világrend bukásának az egyik eleme.  

Kérdés, hogyan lehetséges az, hogy egy békemozgalom megingatta a kor békemozgalmát - tudniillik, a „Fegyverrel a békért!” mozgalmat? - Gyártsunk minél több fegyvert, és ezáltal félemlítsük meg az ellenfelet, hogy ne merjen háborút kezdeni! Ha ő is elég sok fegyvert gyárt, mi is félni fogunk és mi se fogunk háborút kezdeni.  Hogyan ingathatja meg egyik békemozgalom a másikat?

Valószínűleg ugyanazért, amiért Ézsaiás ilyen furán jövendöl a próféciájában, így kezdi a mondatát, amelyben a szobor címe is szerepel:  Ítéletet tart a nemzetek fölött, megfenyíti a sok népet. Kardjaikból kapákat kovácsolnak. Ugyanaz a kérdés: mi köze a fenyítésnek, ítéletnek a fegyverek megszüntetéséhez? Miért az Úr fenyítése és ítélete az, hogy az emberek letegyék a fegyvert?

A béke csak egy jelszó önmagában. Tulajdonképpen minden ember a maga szülőhelyén keresi a közös asztala körül. Lehetőleg csőd helyett. Fontos helyen, befolyásos és jövedelmező helyen. A szülőhelyünket keressük, és a béke eredendően mindenki számára azt a kerek világot jelenti, amikor a saját rendje, érdekei érvényesülnek, és ezt senki nem bántja. Mindenki békén hagyja, és az ő útja zavartalanul járható út. - Ezt a békét keresik az országok. Minden többi ország legyen velünk békességben, azaz hagyja kibontakozni a saját törekvéseinket. Ezt a békét keresik az országok, és ehhez a békéhez fegyver kell. Ezért küld egyik ország sereget a másik országba. Ezért támogat vagy ezért hagy magára egyik ország másik országot. Ezért kell mindenkinek egyforma divatruhákat hordani, vagy egyforma ételeket enni. Mert legyen a közös utunk az én utam – mondja mindenki.

Ézsaiás ezzel szemben azt látja a látomásában, hogy a különféle, kisebb-nagyobb halmok és hegyek között kimagaslik az ÚR hegye, az Isten halma. Tehát nem egy relatív alternatíva a választékban a többi között az Isten, hanem Ő van a főhelyen. Nem a magunk ötleteit kiabáljuk, hanem a szívünk azt mondja: tanítson minket az ÚR igéje. Ézsaiás azt látja a látomásában: jöjjetek, az ÚR ösvényein járni fogtok. Vagyis hogy nem egyik vagy másik fél útját, érdekét rögzíti egy béke; nem is kompromisszum eredménye egy béke, hogy megpróbáljuk megfelelő arányban érvényesíteni egyik és másik érdeket, - hanem tanítson minket az ÚR az útjaira. Ez a békének az alapja és az ő ösvénye. Ézsaiás azt látja a látomásában, hogy bizony tanít. Tanít, hogy ne a másik ember önmagamhoz idomításából, annak útját éljem, hanem megkeressem, hogy mi az én dolgom, amivel az Isten általam is értéket teremt. Újat ezen a Földön. És Ézsaiás végül azt mondja látomásából, visszafordulva a hallgatóságához: Testvéreim! Járjunk hát ezek alapján az ÚR világosságában!

Jézus azt mondja: én vagyok a világ világossága. Aki engem követ, nem jár sötétségben, hanem övé az élet világossága. Ez a békesség útja. Ehhez nem kell fegyver. Ezt semmi fegyver sem ki nem kényszerítheti, sem meg nem döntheti. Sem a Golgotán, sem azóta.  

                Imádkozzunk:

Uram, légy utam, világosságom, életem. Ámen.  

*A szóban elhangzott istentisztelet felvételről rögzített szövege, mely nem tartalmazza a non-verbális összetevőket.  

Az énekek és a liturgia kottáit a „Digitális evangélikus énekeskönyv”-ben (enekeskonyv.lutheran.hu honlapon), valamint az Evangélikus Énekeskönyvben lehet megkeresni, megtalálni.

A MAGVETŐ és a korábbi MAGVETŐ-k a gyülekezet http://tatabanya.lutheran.hu honlapján találhatók meg, ahol még további hasznos információk is vannak.

Az igehirdetés szövegkiemelései az Íródeáktól származnak.

 

 

 

 

 

 

 

 

                               

 

 

 

 

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben