Világszerte imádkoztak a nők

— Felvéve: , , ,
Létrehozás: 2011. március 07., 14:38 Legutolsó módosítás: 2011. március 07., 14:40

1887 óta minden március első péntekén világszerte megrendezik a női imanapot: idén március 4-én immár kétszáz országban sok százezer nő és gyermekek vesz részt a mozgalomban. Forrás: WDP, reformatus.hu, mindennapi.hu / Fülöp Viktória

Jézus kérdése kettős értelemmel bír a chilei asszonyok számára. Miután 1997-ben az utolsó tárnát is bezárták, Lota környéke Chile legszegényebb vidékévé vált; az 52 ezer lakosú város népességének egyharmada a létminimum alá került. Ekkor a lotai asszonyok összefogtak, hogy úrrá legyenek a kialakuló éhínségen: befűtöttek a használaton kívüli, régi közösségi kemencékbe, és nekiláttak kenyeret sütni. 2010 februárjában a földrengés és a cunami újra keményen megrázta Lotát; az ismét felébredt szolidaritás segítette át a helyieket a nehéz időkön. 

Zsákvásznon a kenyérszaporítás

Norma Ulloa 77 éves chilei asszony faliszőnyegbe álmodta az újszövetségi csodálatos kenyérszaporítás történetét. Egy használt liszteszsákra rajzolta fel a kép vázlatát, majd heteken át tartó, türelmes munka után mutatta meg a világnak művében, hogy mit gondol az igazságos társadalomról. A 2010-es földrengések idején Norma életét vesztette, de lírai víziója és ujjainak gondos munkája a 2011. évi világtalálkozó, a World Day of Prayer (WDP, Világimanap) jelképe lett.

1887 óta minden március első péntekén az asszonyok világszerte megrendezik a keresztény imanapot: idén március 4-én immár kétszáz országban nők és gyermekek együtt imádkoznak, énekelnek, magasztalják az Urat, és igemagyarázatokat hallgatnak. A rendező ország elkészíti a liturgia anyagát, amit csatol az országot bemutató tájékoztató füzethez, amelyben a földrajzi adottságokat, az ország történelmét, társadalmi fejlődését, kulturális kincseit ismerteti. Más országok segítő asszonyai a lefordított anyagokból ismerkedhetnek meg nőtársaik mindennapjaival és hitéletével.

A részt vevő országok a befolyt adományokból a hátrányos helyzetű térségekben élő asszonyok megélhetését, a gyermekek tanulmányait támogatják, az éhezők megsegítésére küldenek adományokat, vagy a szükséget szenvedők ivóvízellátásához járulnak hozzá. Az anyagi segítségen kívül a szervezők a tájékoztatást, a figyelemfelhívást is feladatuknak tekintik, például felvilágosító kampányokkal és konkrét tettekkel küzdenek a gyermekkereskedelem ellen. 

Béke legyen veled!

Sabine Petermann német származású chilei katolikus teológus és tanító, az imanap egyik szervezője így összegezte a találkozó célját: „A chilei asszonyok hiszik, hogy Isten őket a kis és a nagy dolgokban is szeretetével veszi körül. A katasztrófa számukra esélyt jelent arra, hogy a valódi keresztény értékeket felmutassák. A világnak üzenik: ha mindenki a maga részét hozzáadja, ha adottságainkat és tehetségünket jól hasznosítjuk, akkor meg tudjuk változtatni a világot!” 

A megismeréssel elmélyített imádság vezet el az imádsággal teli cselekvésig (A WDP hitvallása)
Miután meghallgattuk nővéreinket, átéltük velük a fájdalmat, a reményt, a félelmet, immár készen állunk a cselekvésre. Az ima és a cselekvés nem két egymástól elkülönülő dolog, hanem hitünk megtapasztalásának elválaszthatatlan építőkövei. Az igazi imához változnunk szükséges. Az új szemléletmódhoz változnunk szükséges. A változással egyidejűleg képessé válunk a cselekvésre, s az imádság a tetteinkben folytatódik.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben