Újságíró a hit szolgálatában

Létrehozás: 2009. január 24., 18:27 Legutolsó módosítás: 2009. január 24., 18:30

Budapest - "Nem adtam rá okot, hogy felüljárót nevezzenek el rólam, mint a dédnagyapámról, Kacsoh Pongrácról" – szabadkozik szerényen kollégánk, amikor rokoni szálakról és híres zeneszerző őséről faggatjuk. A Magyar Püspöki Konferencia Kacsoh Dániel egyházi tudósítónkat munkájának elismeréséül a Szalézi Szent Ferenc-sajtóösztöndíjjal jutalmazta. Forrás: Magyar Hírlap

Újságíró a hit szolgálatában

Kacsoh Dániel

A dédapa zeneszeretete öröklődött. "Gimnazista korom óta muzsikálok – mondja Dániel. – Mostani zenekaromban tíz éve játszunk együtt negyvenes családapákkal és korombeli huszonévesekkel." Tavaly egy nemzetközi zenei tehetségkutató versenyen díjat nyertek. Kacsoh Dánielnek a zenélés több a hobbinál. "A zenélést az önkifejezés egyik legtisztább formájának tartom, és ebben a szellemben is művelem, még ha a műfaj esetünkben a rock is, nem a komolyzene. Szerintem nem lenne annyi gond a fiatalsággal manapság, ha többen ragadnának hangszert, és próbálnák fölös energiáikat valami igényes és értékes létrehozásába fektetni ahelyett, hogy a számítógép vagy a televízió előtt fáradnak bele, hogy elaltatják a gondolataikat, érzéseiket."

"A szüleim állnak előttem példaként, hiszen nem túl rózsás körülmények között, hat testvéremmel együtt neveltek fel, ami valódi csúcsteljesítmény. Édesapámékat sokan kritizálták, hogy ekkora kockázatot vállaltak, de »a befektetés megtérült«. Megtanultam tőlük, hogy tisztelni kell az életet, és bár manapság ez nem túl népszerű gondolat, megéri bízni az isteni gondviselésben."

A budakeszi Prohászka Ottokár Gimnáziumban töltött évek csak mélyítették ezt a hitet. "Egészséges szellemiség uralkodott a gimnáziumban, hiszen mind a nemzeti, mind a krisztusi gondolkodást hangsúlyosan kezelték tanáraink, neveltek is bennünket, nem csak tanítottak. De nem volt agymosás, ahogy azt liberális körökben állítják az egyházi iskolákkal kapcsolatban" – idézi a diákéveket.

Nehéz feladat a média által vezérelt világban, ahol a testiség és az anyagiasság a közvetített fő üzenet, az egyház által hirdetett értékeket továbbítani az egyre inkább önmagukba forduló embereknek."Hiszem, hogy eljuthat a hit üzenete az olvasókhoz, csak jól kell megfogalmazni" – véli kollégánk. Modern világunkban az egyház szerinte is kénytelen alkalmazkodni a körülményekhez, s a nyilvánosságot felhasználni értékeinek közvetítésére. "Úgy gondolom, nem az egyháznak magának, hanem az általa képviselt értékeknek, például az élet tiszteletének, a krisztusi szeretetből fakadó szolidaritásnak és a család fontosságának kell megjelennie. Az egyházak segíthetnek a morális válságban tengődő társadalomnak. Korántsem demagógia a megbocsátás és a szeretet terjesztése. Óriási szükség van rá."

Kacsoh Dániel világos üzenetet közvetít azoknak is, akik az egyházak térnyerése miatt aggódnak. "Sokan mondják, hogy maradi a pápa, mert nem támogatja az eutanáziát vagy az abortuszt. Szerényen kérdezem az aggályoskodóktól: attól még, hogy napjainkra sok minden megváltozott, nem lehet, hogy ők tévednek, és az egyházi tanítás az üdvös az ember szempontjából? Ha körülnézünk a világban, nem azt látjuk, hogy »a papok igáját lerázva« boldogabb lett a társadalom, hanem ellenkezőleg."


Az égi patrónus ünnepén

Lapunk munkatársa mellett az elektronikus média kategóriájában Diós Judit, az MR1 Kossuth rádió munkatársa vehette át az elismerést a tegnapi ünnepségen. A Szalézi Szent Ferenc-sajtóösztöndíjat az újságírói hivatás megbecsülésének jeléül a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia 2001 óta minden évben meghirdeti, s a média azon képviselői vehetik át, akik "eddigi munkásságukkal tanúbizonyságot tettek a keresztény értékrend követéséről és azt szakmailag igényesen képviselik a hazai tömegtájékoztatásban". Az ösztöndíjat – mely egy éven át havi bruttó ötvenezer forinttal jár – hagyományosan az újságírók égi patrónusának január végi ünnepén adják át.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben