Top 10 magyar keresztény könyv
A keresztény könyvesboltokban elkészítették az éves mérleget: a magyar könyvesboltok és a kiadók fogyáslistája alapján meglepő különbségek vannak a fővárosi és vidéki keresztények ízlését illetően. Forrás: mindennapi.hu / Miklya Luzsányi Mónika
A Biblia a Number One
A Biblia a világ legolvasottabb könyve. Eddig több, mint 2500 nyelvre fordították le egy-egy fejezetét, és több, mint 500 nyelvre a teljes Bibliát. A Scripture Language Report adatai szerint tavaly 36 új fordítás készült. (Összehasonlításul: a Koránnak 107 fordítása létezik, a világ legtöbb nyelvre lefordított szépirodalmi műve Carlo Collodi Pinokkiója 200, Antoine de Saint-Exupéry A kis herceg című meséje pedig 180 nyelvre lett átültetve, a kortárs írók közül pedig J.K. Rowling Harry Pottere és Paulo Coelho Az alkimista című regénye egyaránt 67 különböző nyelvű fordítással büszkélkedhet.)
A világon eddig kinyomtatott Bibliák számát megbecsülni is nehéz, de az biztos, hogy megelőzi a több mint 150 millió példányban kiadott A gyűrűk urát, amely jelenleg a világ bestseller listáinak élén áll.
Hazánkban is a Bibliák állnak az eladási listák élén. A legtöbbet használt fordítások a Szent István Társulat által 2003-ban megjelentetett katolikus, és Magyar Biblia Tanács által kiadott új fordítású protestáns Biblia. A katolikus hívek gyakran forgatták még a Szent Jeromos Biblia Társaság Bibliáját, amely olvasmányosabb, és jobban közelít a mai nyelvezethez, mint elődei. A protestánsok viszont mind a mai napig előszeretettel olvassák Károli Gáspár veretes fordítását is.
Bestsellerek a fővárosban
A Biblia az egyetlen pont, amelyben megegyezik a budapesti és vidéki olvasók ízlése. A fővárosban első sorban az Egyesült Államokból származó bestsellerek fogytak. Legtöbben William P. Joung A viskó című regényét olvasták el, amelyet az amerikai kritikusok a 21. századi A zarándok útjának tituláltak. Sikerességét és hatásmechanizmusát tekintve valóban összehasonlítható lehet Bunyan és Joung műve: mindketten saját koruk irodalmi „köznyelvén” szólították meg az olvasót. Bunyan egy allegorikus történetben mesélte el, hogyan szabadulhat meg a 17. század embere a bűntől, Joung pedig egy thrillert választ regénye kereteként.
A viskót a Kendrick testvérek művei követik: a Tűzálló és Merj szeretni! A szokásos rend szerint: egy nagy sikerű könyvből valószínűleg sikeres film adaptálható. A Fireproof esetében azonban megfordult a sorrend: 2008-ban készült el a film, és olyan hatalmas siker lett, hogy a rendezők először megírták a filmben szereplő naplót, majd kiadták a forgatókönyvet regény formában is. Hazánkban az apa fiktív naplójára - amely valójában házassággondozó könyv - volt nagyobb a kereslet, de a film regényadaptációját is sokan megvették.
Házassággondozás vidéken
Úgy tűnik, vidéken más a divat. Az amerikai sikerkönyvek egyike sem szerepel ugyanis az első három legkeresettebb mű között a vidéki keresztény könyvesboltok eladási listáján. Kifejezetten házassággondozó könyvek, prédikációs kötetek annál inkább: Gary Chapman és Gyökössy Endre házassággondozó könyveit olvasták a legszívesebben. A Harmat kiadó bestseller listáján is elsőként szereplő Chapman könyvek az öt szeretetnyelv különböző alkalmazási lehetőségeit mutatják be. A gyerekek, a kamaszok, a házasfelek egymásra hangolódását segítő kiadványok szerzője gyakorló családterapeuta, aki egymás megértését és elfogadását tekinti a legfontosabbnak.
Úgy tűnik azonban, hogy az amerikai receptek mellé az olvasók igénylik a speciálisan magyar ízeket. Ezért lehetséges az, hogy a Szent Gellért Kiadó lassan több, mint tizenöt éve rendületlenül az eladási listák élén áll Gyökössy Endre lelkigondozói könyveinek kiadásával. Az 1997-ben elhunyt, mára legendás hírű lelkipásztor-pszichológus a hétköznapi élet kapcsán hozza közös nevezőre a Jungi mélylélektan eredményeit a biblikus emberképpel.
Prédikációk és áhítatos könyvek
A Top 10-es lista végén majd’ minden könyvesboltnál a prédikációs kötetek és az áhítatos könyvek szerepeltek. Gyökössy Endre prédikációit Pasarét nemrégiben nyugalomba vonult evangéliumi lelkű prédikátora, Cseri Kálmán könyvei követik. C.H. Spurgeon örök klasszikusa, az Isten ígéreteinek tárháza is jelen van a legkedveltebb olvasmányok között, hiszen a megtérésre hívó szó még ma is ugyanolyan aktuális, mint akár százötven esztendővel ezelőtt. A tízes listát a református illetve az evangélikus egyház éves Bibliakalauza zárja, amely azt jelzi, hogy a napi bibliaolvasás még ma is tömegek igénye hazánkban.