Szlovénia ismét mellettünk áll – Ladislav Lipic elnöki főtanácsadó pártolja az európai emlékhely kialakítását

— Felvéve: , ,
Létrehozás: 2010. szeptember 06., 10:27 Legutolsó módosítás: 2010. szeptember 06., 10:28

A tavaly az olaszországi Doberdó községhez tartozó Visinti faluban felszentelt magyar kápolna alkalmas arra, hogy a nemzetek közötti kiengesztelődés és megbékélés szimbóluma legyen – jelentette ki a Magyar Hírlapnak Ladislav Lipic, Danilo Türk szlovén államfő védelmi és biztonságpolitikai főtanácsadója, aki 2006 és 2009 között Szlovénia magyarországi nagykövete volt. Forrás: Magyar Hírlap / Kacsoh Dániel

Ez idő alatt csatlakozott az Emberi Méltóság Tanácsához, valamint részt vett azon a budapesti ünnepségen, amelyen Türk átvehette a Széchenyi Tudományos Társaság Széchenyi-emlékérmét. A doberdói kápolna felújítása a társaság kezdeményezésére valósulhatott meg, a felszentelési ceremónián Sólyom László volt köztársasági elnök is beszédet mondott. Lipic elmondta, tábornokként sokat foglalkozott a történelemmel, így az első világháború történetével is. A források szerint a közeli San Martino körzetében harcoló szegedi 46-os, illetve a 96-os közös gyalogezred halottai emlékére a magyar csapatok még a háború idején kezdték el az építést, ám idő hiányában nem tudták befejezni. Sokáig elhagyatottan állt, mégis tanúskodva arról a hitről, bizalomról, amelyet a ma már sokaknak felfoghatatlan körülmények, szenvedések közepette harcolók éreztek teremtőjük iránt.

A főtanácsadó szerint az apró épületnek fontosnak kell lennie mindazon nemzeteknek – így Szlovéniának és Magyarországnak –, amelyeknek fiai ma is az egykori harci területeknél fekszenek a földben. „Emlékeztessen bennünket arra, hogy soha többet ne hagyjunk hasonló borzalmakat bekövetkezni” – hangsúlyozta Lipic, s egyetért az Emberi Méltóság Tanácsának a kápolna európai szintű emlékhellyé nyilvánításáért indított kezdeményezésével. Szeptember közepén a szervezet viszi ki Doberdóba Európa védőszentjének, Nursiai Szent Benedeknek a csontereklyéjét, amely most a tihanyi bencéseknél „pihen”. A tervek szerint a tanács vezetősége útba ejti Ljubjanát is, ahol Lipic közreműködésével találkozik a szlovén államfővel. A főtanácsadó javaslatára a küldöttség meglátogatja a maribori kadétiskolát is, amely ma a hadtörténeti múzeumnak ad helyet, ám a 20. század elején számos magyar katonát is ott képeztek ki. Ezzel is erősíteni kívánják ugyanis a nemzetek közötti megbékélés üzenetét.

Mint korábban beszámoltunk róla, Birher Nándor, a Veszprémi Érseki Hittudományi Főiskola oktatója 2002-ben a Közép-európai Kulturális Intézet igazgatóhelyetteseként járt Olaszországban egy konferencián, amelyet a jórészt a kommunista rezsimek tevékenysége révén leépített közép-európai identitás megerősítése céljából létrehozott, Incontro Culturali Mitteleuropei (ICM) elnevezésű civilszervezet rendezett. Renato Tubaro, az ICM elnöke őt, valamint előadótársát, Balog Zoltán fideszes államtitkárt elvitte egy akkor Doberdó közelében, magánterületen lévő, rendkívüli módon leromlott állapotú kápolnához, amelyet az első világháborúban elesett magyar katonák kezdtek el építeni.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben