Sólyom László fogadta a Diplomáciai Testületet

Létrehozás: 2010. január 14., 12:23 Legutolsó módosítás: 2010. január 14., 12:23

Budapest – Sólyom László köztársasági elnök a szokásnak megfelelően fogadta a Magyarországon akkreditált Diplomáciai Testületet január 12-én a Sándor-palotában. Forrás: Magyar Kurír

A testület elöljárójaként Juliusz Janusz érsek, apostoli nuncius köszöntötte az államfőt. „Az Ön intenzív belföldi és nemzetközi szerepvállalása messzire mutató jele annak, hogy törődik a magyar nemzet jólétével” – fogalmazott az érsek.

2009 a gazdasági válság miatt igen nehéz év volt a világ országai számára – emlékeztetett a nuncius. Ez a helyzet azonban lehetőséget adott arra, hogy felülvizsgáljuk a gazdasági élet szabályait, hangsúlyozva az erkölcsi megközelítés fontosságát ennek az életbevágó kérdésnek a megoldásában.

A nuncius kitért a Magyarország néhány sajátos nehézségére – a kormány átszerveződése, miniszteri váltások –, valamint a nemzetközi életben mutatott aktív részvételére is, mint például a vasfüggöny átvágásának 20. évfordulójáról való megemlékezés és a novemberben Budapesten megrendezett Tudományos Világfórum.

Juliusz Janusz a köztársasági elnök Világfórumon tartott előadására utalva hangsúlyozta, a globális gazdaság és társadalom problémája alapvető változásokat igényel. „A fenntarthatóság eléréséhez az emberiségnek növelnie kell a világ szegényeinek fogyasztási szintjét, és ezzel egy időben kell csökkentenie az emberiség teljes ökológiai lábnyomát. A gazdagoknak és hatalmasoknak áll módjukban, hogy saját ökológiai lábnyomuk csökkentésével nyújtsanak segítséget a szegények fejlődéséhez”– idézte Sólyom László előadását. Ezen célok eléréséhez békés ökológiai forradalomra lenne szükség, amely szolidaritáson és szereteten alapszik, amint ezt Benedek pápa is kifejtette legújabb enciklikájában.

A nuncius különleges figyelemmel követi Sólyom László helyzetelemzéseit a magyar politikai és társadalmi helyzetre vonatkozóan. „Az Ön folyamatos kiállása a szélsőségek, a rasszizmus és a korrupció ellen, küzdelme az erkölcsi értékekért, és mindenekelőtt az igazság kimondása azt bizonyítja számunkra, hogy Magyarországot elkötelezetten és a különböző országokkal együttműködve tudja irányítani. A világon mindenfelé nem csupán a környezet állapotának romlása ellen kell harcolni, hanem – ahogy a pápa a közelmúltban fogalmazott – a lelki szennyezés ellen is, amely veszélyezteti az erkölcsi hagyományt, a történelmi és vallási értékeket, amelyek a társadalom egészét befolyásolják.”

Végül Juliusz Janusz nuncius őszinte háláját fejezte ki a köztársasági elnöknek a diplomatákkal szemben tanúsított magatartásáért. „Kiváltságnak tartjuk, hogy országainkat Magyarországon képviselhetjük, és ismét megerősítjük együttműködésünket az ország jólétéért és fejlődéséért való szolgálatban éppúgy, mint a nemzetek közötti békés együttélés megteremtésében.”

Sólyom László beszéde itt olvasható.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben