Örök ifjúság, vagy boldog öregedés?

— Felvéve: ,
Létrehozás: 2010. december 22., 13:52 Legutolsó módosítás: 2010. december 22., 13:57

Bár az átlagéletkor folyamatosan nő, sokan nem tudnak belenyugodni abba, hogy az utolsó néhány évtizedet idősen kell leélniük. Jó néhány ártalmas technika létezik öregedés ellen. Forrás: mindennapi.hu / Zengő Vivien

Az orvostudomány dinamikus fejlődésének és a közegészségügyi állapotok javulásának köszönhetően a nyugati országokban élők várható élettartama mintegy 25 évvel hosszabb mint száz évvel ezelőtt. Sokaknak a fiatalság megőrzése a legfontosabb: a harcban nincsenek egyedül, hiszen az orvos- és táplálkozástudomány, a szépségipar és az életmódkutatás újabbnál újabb szerekkel és módszerekkel rukkol elő.

Klasszikus csodaszerek

A fiatalság megőrzése nem újkeletű kérdés, már  Kleopátra is e célból fürdőzött naponta mézes szamártejben. A legenda szerint Báthory Erzsébet is fürdött ezért szűzlányok vérében (habár e rémségnek ellentmond az a biológiai tény, hogy emberi vérben a gyors alvadás miatt lehetetlen volna megfürdeni). A népi gyógyászat szerint hasonló eredményeket érhet el, aki saját vizeletével ápolja bőrét, s ennek a meglepő módszernek ma is akadnak hívei.

A fiatalság álarcában

Az ifjúság hajszolásában ma már szélsőséges kozmetikai technikákat is találunk. Lézeres kezeléssel például lehámlaszthatók a bőr felső rétegei, hogy ennek hatására új, ráncmentes kötőszövet épülhessen, s egy-két hónap alatt éveket fiatalodjon az arc. A ráncfeltöltés során ma  természetes anyagokat (például hyaluronsavat) juttatnak a ráncok alá. A bejuttatott anyag megköti a vizet, így teltebbé, feszesebbé válik a bőr, a ráncok kisimulnak. A másik közkedvelt anyag, a botox (higított botulinum toxin), ami eredetileg szélsőségesen mérgező, és megbénítja a mimikai izmok működését. Használata ijesztő méreteket öltött és roppant széles körben terjed, annak ellenére, hogy a szer hosszú távú hatásai voltaképpen nem ismeretesek. Ha pedig minden kötél szakad, még mindig ott a jól bevált ráncfelvarrás, aminek – az elszenvedett fájdalmak és fertőzésveszély mellett mindössze annyi a kockázata, hogy főleg többszöri ismétlés után, elveszíthetjük eredeti arcvonásainkat.

Gyorsabb és biztosabb hatás érhető el a különböző hormonok és enzimek szervezetbe juttatásával, de ezeknél gyakran súlyos kockázatokkal kell számolniuk a pácienseknek. Spanyol kutatók a telomeráz nevű enzimben vélték felfedezni a fiatalság titkát, mondván, ez az anyag védi meg a sejteket a pusztulástól. Mindez azonban nem sokat ér annak tükrében, hogy normál szint feletti mennyisége növelheti a rákos megbetegedés kockázatát.

Fiatalosabb külsőt kölcsönöz az idősebb hölgyeknek és uraknak a női, illetve a férfi nemi hormon, az ösztrogén és a tesztoszteron pótlása, ám – amerikai szakértők szerint – fiatalításra történő alkalmazásuk, mellékhatásaik miatt mégsem javallható.

 Súlyos kockázattal – a rák és a cukorbetegség kialakulásának veszélyével – kell számolnia annak is, aki növekedési hormont tartalmazó gyógyszerek segítségével igyekszik visszaforgatni az idő kerekét, mégis sokan, különösen az Egyesült Államokban, vállalják a rizikót.

Az öregség késleltetésére javallott szerek között egyébként vannak kevésbé fájdalmas vagy bizarr dolgok is, például olyan növények, amelyek fogyasztása számos egyéb pozitív hatás miatt is javallható, ilyen például a fokhagyma és a kombucha. Sokan a magas klorofilltartalmú növények – például búzafű, lucerna, árpa, spenót, sóska – frissen préselt levének rendszeres fogyasztása mellett teszik le voksukat.

A bibliai világkép szerint az öregedés egyáltalán nem csúnyít, bár a fiatalság vonzereje kétségtelenül fennáll. A Szentírás arra buzdít, hogy fogadjuk el a teremtett természet részeként a test múlandóságát, és ne „harcoljunk” ellene, hiszen ebben a harcban nem nyerhetünk. Sok szó esik viszont belülről kisugárzó szépségről, folytonos lelki megújulásról, ami kisugárzik, és széppé tehet mégoly idős embereket is.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben