Nemzeti kerekesztalt és antirasszista tüntetést akart Horváth Aladár
Nemzeti kerekasztal létrehozására tett javaslatot a Roma Polgárjogi Alapítvány elnöke az államszervezet és a demokrácia megerősítése, valamint a romák elleni támadások miatti feszültségek kezelése érdekében. Ezen Horváth Aladár elképzelése szerint a köztársasági elnök, a közjogi méltóságok, ellenzéki és kormánypárti vezetők, politikusok, valamint a történelmi egyházak, roma és nem roma szervezetek, továbbá a médiumok vezetői vennének részt. Emellett azt is javasolta, hogy Sólyom László államfő vezetésével tartsanak antirasszista felvonulást, tüntetést az említett vezetőkkel közösen. Forrás: MTI
Horváth Aladár azzal kapcsolatban hívta tanácskozásra roma szervezetek vezetőit, értelmiségieket és jogvédőket, hogy hétfőre virradóra ismeretlenek újabb fegyveres támadást intéztek cigányok ellen: egy 45 éves nőt agyonlőttek, 13 éves lányát pedig életveszélyesen megsebesítették a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Kislétán.
Az RPA elnöke azt mondta: egy nemzet és egy köztársaság van, aki megosztásra törekszik, az a köztársaság ellen támad. Mint hozzátette, a romák elleni támadások elkövetői azt akarják sugallni a nemzetnek, "hogy a cigányok idegenek, társadalmi szemetek, akik eltakaríthatók".
Teleki László romaügyekért felelős miniszterelnöki megbízott azt mondta: valamennyi politikai pártnak "megvan a maga bűne" abban, hogy "mára idáig jutott a cigányság". A szocialista országgyűlési képviselő a roma társadalmi egység szükségességét hangoztatta, s a romák elleni támadásokról szólva úgy fogalmazott: csak a rendvédelmi szervek megerősítésével lehet megvédeni a cigányságot és elfogni az elkövetőket. Arra kérte a magyar hatóságokat, hogy kérjenek külföldi segítséget az Európai Unión kívüli tagállamoktól is.
A tanácskozáson részt vett Kállai Ernő, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosa is, aki - mint mondta - azért fogadta el a meghívást, hogy demonstrálja: társadalmi és politikai összefogásra van szüksége az országnak.
A tanácskozásra az RPA elnöke az Országos Cigány Önkormányzat vezetése mellett fideszes országgyűlési képviselőket is meghívott, akik azonban nem jelentek meg.
A tanácskozás résztvevői várhatóan délután közös állásfoglalást fogadnak el.