Nem maradt ki az atlaszból a zsidóság – Cáfol a Cartographia Tankönyvkiadó

Létrehozás: 2009. augusztus 27., 15:13 Legutolsó módosítás: 2009. augusztus 27., 15:34

A Cartographia Tankönyvkiadó marketing menedzsere, Sutka Judit az evangelikus.hu-hoz eljuttatott levelében kifejtette, hogy nem tagadják a holokausztot, és nem áll szándékukban kirekesztőnek sem lenni. Írásában az szerepel, hogy a romák ugyan hiányoznak az atlaszból, de a holokauszt áldozatairól szó esik. Az alábbiakban levelét szószerint idézzük, hogy az ő álláspontjuk is helyet kapjon.

Nem maradt ki az atlaszból a zsidóság – Cáfol a Cartographia Tankönyvkiadó

Kép az atlaszból: Emberveszteségek

„1.        Értesülésünk: Az elemzők a mai napig nem kerestek meg minket, pedig  a cikk szerint keresik a partnerségünket "Jelen közleményünk ennek a felszólításnak próbál eleget tenni, ebben a feladatban keresi a szerzők, a kiadók és az oktatásirányítás partnerségét". Mindezt úgy, hogy minket megkerülve a Minisztériumhoz beadnak egy szakmai elemzést. Mi a médiából értesültünk. 

2.        A Minisztérium válaszleveléből: "Javasoljuk, a tartalmi arányokra, az egyes témák kiemeltebb szerepeltetésére irányuló javaslataikkal tankönyvkiadókat keressenek meg. Mindenek előtt a Cartographia Tankönyvkiadóval lenne célszerű mindezt közölni, tekintettel arra, hogy ők maguk kérik fel a "tisztelt Olvasókat" az észrevételek megtételére. Tájékozódtunk a Kiadónál, és sajnálattal állapították meg, hogy mindezideig ez a levél hozzájuk nem érkezett meg. Természetesen a hozzánk eljuttatott észrevételeiket továbbítottuk számukra szíves felhasználás céljából." 

3.        Nem tagadjuk a holokausztot, és nem áll szándékunkban kirekesztőnek sem lenni. Egyszerűen csak léteznek témák, amelyek térképes módon nem ábrázolhatók. 

4.        Bírálat érte a cigányság kimaradását is, de pont a Népszabadság cikkben idéznek Orsós Jánostól: "Nagyon rosszul esik nekem cigány embernek, Magyarország polgárának, hogy nem láthatjuk viszont magunkat egy atlaszban és más tankönyvekben sem." . Jelzem: MÁS TANKÖNYVBEN SEM! 

5.        A holokauszt nem maradt ki. A 98. oldalon A II. világháború emberveszteségek című térkép megkülönböztetve jelöli a zsidó áldozatokat Stark Tamás kutatásainak adataival, illetve grafikailag ábrázolja a nagy megsemmisítő és koncentrációs táborokat. 82 . oldalon - Magyarország kultúrája (1849-1918) ábrázolásra kerültek az egyházi épületek és külön kiemelve a Zsinagógák is. (Külön képi elem készült a szegedi Zsinagógáról is.) 

6.        Nagymagyarország grafikai képe elkerülhetetlen, minthogy a történelem része. Az tény, hogy mikor Magyarországot ábrázoljuk (Legyen az földrajzi vagy történelmi térkép) Kárpát-medence kivágatát használják a térképészek. (nem csak a Cartographianál) 

7.        Ez az atlasz és elődei 1959 óta folyamatosan bővülve, átalakulva, kiegészülve szolgálják azt a célt, hogy a diákok térben és időben eligazodjanak a történelem eseményei között. Évtizedeken keresztül neves történészek vettek és vesznek részt szerkesztésében.  

8.        Az atlasz tankönyvvé van nyilvánítva, tehát szakmailag is megfelelt a szigorú elvárásoknak. A Hundidac nagydíjat sem könnyen osztják, és nem csak a külcsín számít. Ennek ellenére ez egy tankönyvvé nyilvánított segédkönyv. Ez atlasz, tankönyv és tanári segítség  nélkül nem használatos. Vásárhelyi Mária a történelem tudatosságról szóló felmérésének kedvezőtlen eredményéért nem a Cartographia Tankönyvkiadó atlasza, hanem a történelem oktatás mivolta, módja okolható. 

9.        A Cartographia Tankönyvkiadó pont az a cég, aki szívügyének tekinti a hátrányos helyzetűeket, ezért nem érti a támadást: Alkalmazásában áll süket-néma munkatárs. Elsőként és egyetlenként szerkesztette és adta ki a gyengénlátó és vakok számára készült speciális atlaszt.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben