Mit szeretnének látni az új alkotmányban a megkérdezett szervezetek
Budapest – A Szent Koronát és a kereszténységre való utalást látnák szívesen a Fidesz és a KDNP által az alkotmányozásba bevont szervezetek az új alaptörvényben. Sőt, még az Állami Számvevőszék vezetése is úgy érezte, hogy ettől lenne igazán jó az új alkotmány. Az egyházak a család szerepének erősítését emelték ki, de az evangélikusok arra is kitértek, hogy nem fogadják el az egyneműek házasságát. A Nagycsaládosok Országos Egyesülete szerint kortól független választójog kellene. Forrás: Népszava / H. B. B.
Van olyan jobboldal által felkért szervezet, amely – a Fidesz állásponttal szemben – népszavazásra bocsátaná az új alkotmányt. Az MSZP meghívottjai az idősekért és a világnézeti semlegességért álltak ki.
Nyilvánosságra hozták a közjogi méltóságok, állami szervek és civil szervezetek új alkotmányhoz adott javaslatait. Az alkotmány-előkészítő esetei bizottság honlapján bárki számára elérhető ötletek közt egy-két egészen meglepő is van. Ezek közé tartozik az Állami Számvevőszék (ÁSZ) javaslata, amely szerint az új alkotmányában utalni kell a Szent Koronára és a kereszténységre is. Korábban már többen is utaltak rá, hogy szívesen látnák ezeket az új alaptörvényben, ám ez az első eset, hogy állami szerv kifejezte ilyen irányú szándékát. Emellett érvelt korábban Schmitt Pál államfő is, de az ÁSZ-tól azért is furcsa egy ilyen javaslat, mert korábban a szervezetet támadták azzal, hogy túlzottan kormányközeli lesz, mivel vezetője Domokos László, a párt korábbi képviselője.
A Szent Korona mellett nemcsak az ÁSZ kampányolt. A Fidesz által felkért Professzorok Batthyány Köre ugyancsak emellett foglalt állást. De ugyanígy tett az Országos Nyugdíjas Polgári Egyesület is. A Magyarországi Evangélikus Egyház pedig úgy kezdené az új alkotmány preambulumát: „A magyar nép hálával az ezeréves Magyarországért, amelyet a magyar királyok ősi koronája jelképez (...)”. Az evangélikusok más kérdésekben is állást foglaltak. Szerintük szükség lenne a monogám házasság és a család védelmének kiemelésére is. Utaltak arra, hogy nem fogadják el az egyneműek házasságát. A Magyar Katolikus Egyház ugyancsak kiállna a család és a házasság védelme mellett. Egyúttal olyan preambulumot szeretnének, amely kifejezi nemzetünk történelmi és kulturális hagyományait. A Magyarországi Református Egyház zsinatának elnöksége azt javasolta, hogy szigorodjanak az egyházzá válás, az egyházként való nyilvántartás feltételei. A Magyarországi Zsidó Hitközségek szerint pedig a tízparancsolatra kellene utalni a preambulumban.
Az MSZP által felkért Magyar Nyugdíjasok Egyesületeinek Országos Szövetsége (NYOSZ) egyébként mintha épp a Szent Korona és vallások alkotmányban való megjelenítése ellen lépett volna fel. Azt javasolták, hogy a világszerte ébredő konfliktusokat enyhítheti egy olyan alkotmány, amely „nem nyit új frontokat, nem ás árkokat", vagyis kerüli az eszmék, kultúrák konfrontációját gerjesztő megoldásokat, deklarálja a világnézeti semlegességet, erősíti a jogbiztonságot és szélesre nyitja a jogállamiság, a társadalmi demokrácia útjait.
Ugyancsak családi kérdésekbe ment bele a KDNP által felkért Nagycsaládosok Országos Egyesülete. Azt szeretnék, hogy a házasságot úgy definiálják, mint férfi és nő tartós életközössége, amelynek célja gyermekek világra hozatala, családon belüli felnevelése. Emellett általános, életkortól független választójogot biztosítanának az alaptörvényben. Eszerint fiatalkorúak helyett a szüleik szavazhatnának. Megtette javaslatait a Jobbik által felkért Székely Nemzeti Tanács is. Ők ugyancsak spirituális irányba vinnék el az alkotmányt: kimondanák a Szent István-i hagyományra való utalást. A Magyarok Világszövetsége azt javasolta, hogy népszavazáson erősítsék meg az új alaptörvényt. Ezzel eddig egyedül vannak. Orbán Viktor és Schmitt Pál is arról beszéltek korábban, hogy az alkotmányról nincs szükség népszavazásra.
A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) eközben az idősekért állna ki. A Magyar Természetvédők Szövetsége pedig azt tartaná fontosnak, hogy az új alkotmány rögzítse: a Magyar Köztársaság a fenntartható társadalom célkitűzéseit kívánja megvalósítani. A szervezet szerint fenntartható az a társadalom, amely környezetével olyan harmonikus együttélést valósít meg, amely nem sérti a jelen és jövő nemzedékek jóléti értékeinek megőrzését. Az LMP által felkért Levegő Munkacsoport hasonló vonalon képzelné el az alkotmányt, egyebek közt az egészséges környezethez való jogot foglalnák az alaptörvénybe.