Mindenki kutatóegyetem szeretne lenni – Katolikus egyetem is pályázik
Összesen tizenkettő – tizenegy állami és egy egyházi – egyetem adta be pályázatát a kutatóegyetemi címre – értesült a NOL. Úgy tudjuk: az elismerésért járó oklevelet csak március közepén, egy pénzbeli támogatást nyújtó másik pályázat eredményhirdetésével egyidejűleg adják majd át. Forrás: NOL / Varga Dóra
Csaknem az összes államilag elismert egyetem beadta pályázatát a pénteki határidőig a kutatóegyetemi címre. Információink szerint az ELTE, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Budapesti Corvinus Egyetem, a Semmelweis Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Miskolci Egyetem, a Debreceni Egyetem, a gödöllői Szent István Egyetem, a veszprémi Pannon Egyetem, a soproni Nyugat-Magyarországi Egyetem, illetve a Pázmány Péter Katolikus Egyetem pályázott. Ez azt jelenti, hogy a kaposvári, a győri és az újonnan alakult óbudai, illetve a speciális képzéseket nyújtó művészeti és nemzetvédelmi egyetemek kivételével az összes állami intézmény szeretné elnyerni a kitüntetést.
A kutatóegyetemi címet ugyanakkor – a szaktárca korábbi tájékoztatása szerint – mindössze 6-8 egyetem kaphatja meg. Az előzetes becslések szerint legalábbis ennyien tudnak majd megfelelni a szigorú követelményeknek. A kutatóegyetemek létrehozásának célja ugyanis, hogy – német mintára – olyan elitegyetemek jöjjenek létre, amelyek kutatási eredményeiket az oktatásba is képesek közvetíteni. Az elvárások között ezért nem csupán a kiemelkedő kutatási tevékenység, vagy a jelentős nemzetközi kapcsolatok szerepelnek, hanem az erős tehetséggondozás is. A pályázatban be kell mutatni az intézmény eddigi tudományos eredményeit és adatait: ezek 85 százalékos súllyal számítanak majd az értékeléskor.
Feltétel például, hogy legalább három kutatócsoport működjön az egyetemen, a kutatásfejlesztési bevételeknek pedig az intézményi költségvetés legalább öt százalékát el kell érniük. Legalább öt doktori iskolának lennie kell, és ezekben legalább ötven hallgatónak kell tanulnia, illetve vázolni kellett a tehetséggondozást segítő mentor programokat, szakkollégiumokat is. Az oktatók több mint felének kell tudományos fokozattal rendelkeznie, és az ő tudományos publikációs tevékenységüket is be kellett mutatni. A jövőre vonatkozó elképzeléseket is vázolni kellett: ezek 15 százalékot nyomnak majd a latban. A pályázatokat egy öttagú - a Magyar Tudományos Akadémia, a Magyar Rektori Konferencia, a Magyar Akkreditációs Bizottság, a Felsőoktatási és Tudományos Tanács elnökeiből, illetve a Nemzeti Bologna Bizottság delegáltjából álló – bizottság bírálja majd el, és tesz javaslatot az oktatási miniszternek.
A kutatóegyetemi cím elnyerésével nem jár automatikus támogatás, ám a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség pályázatán szinte azonos feltételekkel lehet három évre összesen 27 milliárd forinthoz jutni: 12 milliárdot kaphat a Közép-magyarországi régió és 15 milliárdot a vidék. Pályázni erre február 15-ig lehet, eredményhirdetés várhatóan március közepén lesz. Úgy tudjuk: az eredeti tervektől eltérően (az oktatási tárca kiírása szerint február 10-én adják át ünnepélyes keretek között a kutatóegyetemi címeket) ezzel egyidejűleg hirdetik majd ki azt is, kik nyerték el a kutatóegyetemi címet. A minősítést három éven át használhatják majd az egyetemek.