Ma van a Roma holokauszt világnapja

— Felvéve: , , , ,
Létrehozás: 2009. augusztus 03., 08:04 Legutolsó módosítás: 2009. augusztus 03., 08:06

Augusztus 2-a a holokaust roma áldozatainak nemzetközi emléknapja. Auschwitz-Birkenauban az 1944-es év augusztus 2-áról 3-ára virradó éjszakáján néhány óra leforgása alatt több ezer romát gyilkoltak meg a náci Németország fajvédő és fajgyűlölő politikájának nevében. Forrás: NOL / MTI

A hatvanöt évvel ezelőtt történt pharrajimosban (vagy porrajmosban) áldozatul esett összesen mintegy félmillió roma közül több tízezret Magyarországról hurcoltak el a nácik és csatlósaik.

Horváth Aladár: A cigányellenességben nagykoalíció van

Hazaárulást követ el, aki a nemzet egyik vagy másik csoportját kizárni, a nemzet egészével szembeállítani törekszik, mert egy Magyarország és egy magyar politikai nemzet van - jelentette ki Horváth Aladár, a Roma Polgárjogi Alapítvány vezetője a roma holokauszt emléknapján, vasárnap délután, a fővárosi Nehru parton. A holokauszt roma áldozatainak nemzetközi emléknapján rendezett gyászünnepségen mondott beszédében a roma vezető úgy fogalmazott: a cigányellenességben nagykoalíció van, a cigányság magára maradt védtelenül, rászabadították a szélsőjobboldalt, és a népcsoport a rendszerváltás óta legsúlyosabb válságát éli. Horváth Aladár azt mondta: ma nemcsak a 65 évvel ezelőtti tragédia áldozataira, hanem azokra is emlékezni kell, akiket az elmúlt másfél évben ismeretlen halálosztók gyilkoltak le az ország kistelepülésein, a faluszéleken.

MSZP: újra itt a sötétség

Az MSZP szerint új aktualitása van az emlékezésnek a Roma holokauszt emléknapon; "a sötét, elrettentő szándékok" újra ott vannak az újságokban, az utcákon, a rejtekből kilőtt töltényekben és már az Európai Parlamentben is - közölte vasárnap az MSZP országos elnöksége az MTI-vel.

Sokáig úgy éreztük, hogy sikerült lezárni történelmünk legszégyenteljesebb és legkeservesebb időszakát, azonban újra azzal kell szembesülnünk, hogy tévedtünk - tartalmazza az MSZP közleménye. Mint írták, "a Jobbik, a Magyar Gárda, a Magyarok Nyilai Nemzeti Felszabadító Hadsereg jelenléte, a csizmadobogás Olaszliszkán, a fekete egyenruhás csoportok masírozása Szekszárdon, Pécsen, Gyulán és Zalaegerszegen megmutatja: ma új aktualitása van az emlékezésnek".

A közlemény emlékeztetett: a náci Németország "fajvédő" politikájának nevében 1944. augusztus 2-án éjjel az auschwitz-birkenaui koncentrációs táborban több ezer romát végeztek ki. Ennek emlékére, a Roma Holokauszt emléknapján gyászolnak roma családok és közösségek Magyarországon és külföldön. Magyar testvéreink legyilkolását nem lehet jóvátenni - húzták alá a közleményben.

Mint írták, határozottan elutasítják, ha valaki ma, Magyarországon általánosítva, az ártatlanokat is megbélyegezve cigánybűnözésről beszél, ha szóval és gondolattal a cigányok, vagy más honfitársaink kirekesztésére törekszik. "Mi, Magyarország kormánya és az MSZP azt üzenjük, hogy soha többé nem hagyjuk magára egyetlen velünk élő honfitársunkat sem, nem engedjük megismétlődni azt, ami több mint hatvan évvel ezelőtt már egyszer szégyenteljesen megtörtént" - tartalmazza az MSZP közleménye.

SZDSZ: hazánkból indult a szégyenteljes út

Augusztus 2-án magyar állampolgárok ezreinek tragikus és értelmetlen halálára emlékezünk - írta a roma holokauszt emléknap alkalmából írt közleményében Retkes Attila, az SZDSZ elnöke vasárnap. A liberális párt elnöke aláhúzta: ezeket a magyar állampolgárokat először magyarok korlátozták emberi és politikai jogaikban, és később magyar emberek közreműködésével kerültek a haláltáborokba. Hozzátette: ezen a napon emlékeznünk kell rá, hogy bár a magyar romák tömeges meggyilkolása Auschwitzban és más haláltáborokban történt, de az odáig vezető szégyenteljes út Magyarországról indult.

Ezen a napon arra a tragikus folyamatra kell emlékeznünk, ami magyar honfitársaink megbélyegzésétől és kirekesztésétől meggyilkolásukig vezetett - tartalmazza Retkes Attila közleménye. A pártelnök szerint ma ismét egyre többen és egyre hangosabban követelik a magyar cigányság elkülönítését az iskolákban, falvakban, intézményekben; csecsemőket minősítenek született bűnözőnek, etnikai problémaként állítva be súlyos, megoldatlan szociális kérdéseket. Mint írta, "két hónappal ezelőtt egy szélsőjobboldali párt jórészt cigányellenes politikájának és a romák lakta településeken masírozó félkatonai szárnyának köszönhetően ért el sikert az európai parlamenti választásokon".

Ez ellen a riasztó és szégyenteljes folyamat ellen minden tisztességes magyar demokratának fel kell emelnie a szavát - írta a pártelnök. Hozzáfűzte: "a roma holokauszt tragédiája arra tanít, hogy nem roma származású honfitársainkat, hanem az őket kirekeszteni kívánó nemzetellenes politikai erőket kell szavakkal és tettekkel kirekeszteni magunk közül". Retkes Attila szerint veszélyes tévút, ha a rasszista retorika politikai sikerét demokratikus pártok úgy értékelik, hogy érdemes engedményeket tenni a cigányellenes indulatoknak.

A politikus emlékeztetett: a Szabad Demokraták Szövetsége alakulásának pillanatától kezdve felemelte a szavát a roma kisebbség megbélyegzése ellen. Hozzátette: "a cigányság szociális integrációja azonban a rendszerváltás óta alapvetően sikertelen maradt Magyarországon - sajnos azokban az években is, amikor az SZDSZ kormányon volt". A sikertelenségre azonban nem lehet az apátia a válasz - írta Retkes Attila, aki szerint újra fel kell tenni az SZDSZ Elvi Nyilatkozatában és a Rendszerváltás programjában megfogalmazott kérdéseket és meg kell kísérelni új, működőképes, gyakorlatias válaszokat adni rájuk. Aláhúzta: a magyar nemzet felemelkedése nem képzelhető el a roma kisebbség felemelkedése nélkül.

MDF: ma is hátrányos helyzetben

A náci Németország bűntettei kapcsán a közvélemény gyakran feledkezik meg a roma áldozatokról, és a cigány holokauszt méreteinek nagyságáról. Ezért a Magyar Demokrata Fórum különösen fontosnak tartja, hogy ezen a napon minden felelősséggel gondolkodó állampolgár, ha csak egy pillanatra is, de megemlékezzen az ártatlan roma áldozatokról - olvasható Herényi Károly elnökségi tag közleményében. Az MDF úgy látja, hogy a roma közösségek ma is gyakran hátrányos helyzetben élnek Magyarországon és más országokban, ami erősíti az előítéleteket és a társadalmi megosztottságot. Ezért a roma holokauszt nemzetközi világnapjának máig szóló tanulsága, hogy minden érintett együttes felelőssége a roma közösségek hátrányos helyzetének felszámolása, e közösségek anyagi és szellemi felemelkedésének segítése, hogy még egyszer a demagógia, a felelőtlen politizálás ne vezethessen el hasonlóan tragikus eseményekhez.

LMP: le kell számolni a struccpolitikával

Noha a Cigány Világszövetség már 1972-ben a roma holokauszt nemzetközi világnapjává avatta augusztus 2-át, Magyarországon még ma is csak az állampolgároknak egy szűk rétege hallott arról, hogy a második világháború alatt hatalomra jutott fajvédő politikának roma áldozatai is voltak - olvasható a Lehet Más a Politika (LMP)  közleményében. Az LMP meggyőződése, hogy a romák és a többségi társadalom közötti békés együttélés helyreállításában és a kölcsönös elfogadás elmélyítésében kiemelt szerepet játszik a múltban átélt, az áldozatok leszármazottjait a mai napig kísértő traumák elismerése. Ezért remélik, hogy minden jó szándékú, demokratikus alapokon szerveződő politikai erő képviseltetni fogja magát a civil szervezetek által szervezett megemlékezéseken. "Mindemellett tisztában vagyunk azzal, hogy a 2008. és 2009. év aggasztó eseményei által megingatott társadalmi béke tartós helyreállítására csakis akkor van esély, ha képesek leszünk szakítani a rendszerváltás utáni kormányok struccpolitikájával." A Lehet Más a Politika ezért arra törekszik, hogy olyan átfogó, méltányos és számon kérhető társadalompolitikai javaslatokat dolgozzon ki és tárjon az állampolgárok elé, amelyek egyszerre alkalmasak az egész társadalmat terhelő igazságtalanság és kilátástalanság orvoslására, valamint a roma állampolgárok befogadásának és elfogadásának megalapozására.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben