Különbség a hitélet és a vallási biznisz között

Létrehozás: 2010. június 28., 20:04 Legutolsó módosítás: 2010. június 28., 20:05

Budapest – Felülvizsgálná az egyházakról szóló törvényt a kormány, hogy csak azok kerüljenek a hatálya alá, amelyek valóban hitéleti tevékenységre jöttek létre. Forrás: mr1-kossuth.hu

Felülvizsgálná az egyházakról szóló törvényt a kormány. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium egyházügyi, nemzetiségi és a civil kapcsolatokért felelős államtitkára, Szászfalvi László azt mondta: stabil, hosszú távú és kiszámítható rendszerre lenne szükség, azaz ne a költségvetés összeállításának függvénye legyen az egyházpolitika.

Módosítani kell az egyházi törvényt, rendezni kell például a kisegyházak helyzetét, vissza kell adni az elmúlt években elvett normatív támogatást az egyházi oktatási intézményeknek, és ezek helyzetét általában is stabilizálni kell - mondta Szászfalvi László.

„A lényeg: a törvény hatálya alá csak azok az egyházak kerülhessenek, amelyek valóban hitéleti tevékenységre jöttek létre és hitéleti tevékenységet folytatnak – mondta. - Amelyek pedig úgynevezett vallási bizniszt folytatnak, azaz visszaélnek ezzel a törvényes lehetőséggel, az egyházak számára adott állami kedvezményekkel, azok kikerülnének. Ennek a keretnek a meghatározásáról, szigorításáról van szó. A törvénymódosítás csak akkor kerülhet a parlament elé, ha az egyházakkal konszenzusra tudunk jutni.”

Kérdés, hogyan lehet meghatározni, hogy melyik egyházak folytatnak vallási bizniszt. Korábban a Nemzetbiztonsági Hivatal éves jelentéseiben is felbukkant ez a kifejezés.

Szászfalvi László úgy látja, ez „nagyon nehéz történet”, nehéz most konkrétumokat mondani. „Nyilvánvalóan azokkal a történelmi egyházakkal kell elsősorban tárgyalásokat folytatnunk, amelyek az elmúlt évszázadok során már nagyon sokat letettek a nemzet asztalára. Intézményi fenntartó egyházakkal, azokkal, amelyek a magyar állammal együttműködve közszolgálatokat is végeznek. Ugyanakkor természetes, hogy a kisebb egyházakkal is le fogjuk folytatni ezeket a tárgyalásokat, hiszen ők is hiteles hitéleti tevékenységet folytatnak.”

Az államtitkár hozzátette: nem könnyű meghatározni, mely egyházak jöttek létre a vallási biznisz miatt, de „súlyos történet”, és nem az egyházügyi államtitkár feladata. De – említette - nálunk száz fő kell egy egyház bejegyzéséhez, míg Ausztriában például tízezer.

Az államtitkár azt is mondta, le kell zárni az egyházi kártalanítás ingatlanrendezés első ütemét is, ez pedig a következő évben meg is történhet. Elmondása szerint még hetven ingatlan sorsát kell rendezni.

Hangfájl: http://www.mr1-kossuth.hu/hirek/itthon/kulonbseg-a-hitelet-es-a-vallasi-biznisz-kozott.html

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben