Közoktatás: Mellőzték az egyházak szakértőit

Létrehozás: 2009. április 07., 10:26 Legutolsó módosítás: 2009. április 07., 10:27

Budapest – A Hiller István (MSZP) vezette minisztérium számos módosítást vezetne be a közoktatásban, amely az egyházi iskolákat is érintené. Ennek ellenére a felekezetek szakértőit a tárca – egyelőre – nem vonta be az előkészítő egyeztetésekbe, amelyek ráadásul egy ideje meg is akadtak. A református szakértő szerint az eddig ismert tervezet „ezer sebből vérzik”. Forrás: Magyar Hírlap / Kacsoh Dániel

Jelentősen elhúzódik a szocialista vezetésű Oktatási és Kulturális Minisztériumban a lassan két hónapja folyó, a közoktatási törvény végrehajtásáról szóló kormányrendelet módosításának egyeztetése. A tervezett változások érintenék a nem önkormányzati, így az egyházi fenntartású iskolákat is, ennek ellenére a tárca eddig nem vonta be a felekezeteket a tárgyalás-sorozatba. Pedig bizonyos paragrafusok teljes egészében kicserélődnének.

„Ezer sebből vérzik” – így jellemezte lapunknak a tervezett módosítást Papp Kornél, a református egyház oktatási szakértője. Hozzátette: hiába lenne az egyházaknak több észrevétele is, ezt nem tudják közölni a tárcával, hiszen egyelőre úgy tűnik, ki vannak zárva a folyamatból, amelyben eredetileg még március közepi határidőről volt szó. Úgy véli nem életszerű és aggályos lenne az a módosítás, amely szerint ha egy oktatási intézmény a lehívott állami pénzhez képest ötszázezer forinttal kevesebbre válik végül jogosulttá, akkor büntetőkamatot kell fizetnie. Ez az összeg, bár soknak tűnhet, mindössze két tanuló éves kiegészítő normatívájának felel meg. A minisztérium tervei szerint az úgynevezett tényszámok alapján történő támogatásigénylés helyett egy új rendszer lépne életbe. Az egyházi iskoláknak is egy évvel előre meg kell majd „saccolniuk” a tanulói létszámukat. Bár ez önmagában is képtelenségnek tűnhet, Papp Kornél szerint nagyobb gond, hogy legfeljebb száztíz százalékos létszámnövekedést lehet majd prognosztizálni. „Egy alulról építkező, új intézménynél ez igen nagy érvágást jelenthet” – véli a szakértő, aki szerint felettébb aggályos az is, hogy az iskolák a támogatásra vonatkozó úgynevezett pótigénylésüket július 15-ig tehetik meg. Ez azért jelenthet gondot az egyházi fenntartású iskoláknak, mert abban az esetben, ha a működési engedélyt is módosítani kell, az eljárás nem fejeződhet be eddig a határnapig, tehát a pótigénylés alkalmával még nem vehetők figyelembe a szeptemberben induló új képzések.

Papp Kornél szerint nem lehet valós indoka a módosításnak az, hogy az önkormányzati iskolák gyakorlatához kell igazítani a nem önkormányzati intézmények finanszírozásának gyakorlatát, mivel az önkormányzatiak esetében a tevékenységet eleve nem kötik működési engedélyhez. „A valós indok a tényszerűség helyett az alul igénylés kikényszerítése, amely további alul finanszírozást jelenthet. A kiegészítő támogatás egy esztendős csúszással történő elszámolása mellett ez is veszélyeztetheti az intézmények esélyegyenlőségét.”

Minisztériumi ígéretek
Az OKM sajtóosztálya februárban még ezt a választ küldte megkeresésünkre: az anyag közigazgatási előkészítés alatt áll, társadalmi egyeztetése még nem kezdődött el. Tegnapi megkeresésünkre pedig úgy tájékoztatott, hogy márciusban a pénzügyi tárcával közösen módosítottak bizonyos részeket, majd bevonták az Önkormányzati Minisztériumot és a Magyar Államkincstárat is. „Az így módosított munkaanyag a héten került visszamutatásra a Pénzügyminisztérium részére, melyet követően heteken belül sor került a tervezet államigazgatási egyeztetésére” – írták. (MH)
Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben