Kétszázéves gyomaendrődi anyakönyvek az interneten

Létrehozás: 2011. január 26., 16:25 Legutolsó módosítás: 2011. január 26., 16:26

A Körös-parti város régi anyakönyveit 1733-tól kezdődően digitalizálták, s a több mint 10 ezer lapnyi dokumentumot feltették a Határ Győző Városi Könyvtár internetes honlapjára. Forrás: beol.hu / L. J.

A kezdeményezés – amint azt Dinyáné Bánfi Ibolyától, a gyomaendrődi könyvtár vezetőjétől megtudtuk – két helyi civil szervezet, a Honismereti Egyesület és a Szülőföld Baráti Kör összefogásának és anyagi áldozatvállalásának köszönhető. Kérésükre az Országos Levéltárban található valamennyi endrődi és gyomai anyakönyvről fotófelvétel készült.

A számos floppyn lévő anyagot dr. Szilágyiné Német Eszter (aki korábban a könyvtár vezetője volt) rendezte sorba, s készített belőle közzétehető anyagot.
„Ezekben az anyakönyvekben gyakorlatilag ugyanúgy lehet keresni az adatokat, mint a papíralapúakban. Endrődön 1733-ban kezdődött az anyakönyvezés, így honlapunkon is ettől a dátumtól kezdődően találhatják meg a születési (keresztelési), házasságkötési és halálozási adatokat.Ć

A gyomai anyakönyvek 1774-től kezdődően lelhetők fel, külön az evangélikus, az izraelita, a katolikus és a református felekezetiek – avatott be a részletekbe Dinyáné Bánfi Ibolya. Hozzátette, az, hogy az anyakönyvek egyes oldalai mennyire olvashatóak, nagyban függ attól, milyen volt a kézírása annak, aki vezette.

A dokumentumok decemberben kerültek fel a honlapra, s az internetes számláló adatai szerint máris több százan lapozgattak bennük. Sőt, van, aki már azt is jelezte, hogy vissza tudta keresni a saját családfáját.

Mindkét településrész esetében 1895-ig lelhetők fel az anyakönyvek a könyvtár internetes honlapján. Készül azonban a folytatás is, a két egyesület szeretné a későbbi anyakönyveket is feldolgoztatni. Ebben a munkában a könyvtár már nemcsak közreadóként, hanem partnerként is részt vesz.

A gyomaendrődi könyvtár honlapján nem ez az egyetlen olyan digitalizált dokumentum, amely a város múltjába enged bepillantást. Ugyanilyen formában olvasható az „Álmaikban itthon jártak” című kötet, amelyben a Szovjetunióba elhurcolt gyomai és endrődi származású hadifoglyok emlékeznek vissza a „málenkij robottal” töltött évekre.

Szintén digitalizálták a Gyomaendrődi ki kicsoda? című könyvet, amely a település jeles szülötteit mutatja be. Ez a kötet szintén a Szülőföld Baráti Kör és a Honismereti Egyesület összefogásával született, még 2004-ben.

Az egyházak ma is pontosan jegyzik az adatokat

„A több száz éves anyakönyvek valóban nehezen olvashatók, még az olyan gyakorlott szemnek is, mint az enyém. Az egyházak ma is ugyanúgy vezetnek anyakönyveket, mint régen, igaz, ezekbe már nem mindenki kerül bele, csak a felekezetek tagjai.

Az új bejegyzésekről minden évben másolatot küldünk a püspökségnek” – mondta Iványi László gyomaendrődi katolikus plébános. Hozzátette, sokan keresik meg az egyházközséget azzal a céllal, hogy segítséget kérjenek elődeik felkutatásában. Ha nem tudnak közelebbi adatokat, akkor a kutatás nem könnyű feladat.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben