Karol Wojtyla kecskeméti otthona

Létrehozás: 2010. március 14., 09:56 Legutolsó módosítás: 2010. március 14., 09:57

Egyszerre szociális intézmény, rehabilitációs központ, imaház és művelődési ház a szent életű lengyel pápáról elnevezett intézmény. Forrás: Magyar Hírlap / Kacsoh Dániel

„Itt mindent II. János Pál pápának köszönhetünk” – mutat körbe a kecskeméti Karol Wojtyla Barátság Központban Farkas P. József, a szociá­lis és művelődési intézmény egyik alapítója. Megmagyarázza: ennek a névnek a hallatán megnyílt a támogatók pénztárcája. Volt olyan vállalkozó – meséli Farkas –, aki hajlandó volt hárommillió forintot adni az épület rendbehozatalára, csupán annyit kért, hogy az átadóünnepségen kezet foghasson az intézmény névadójával. „Ismerik, tisztelik II. János Pált, ám keveset tudnak róla” – értelmezi a valóban furcsa óhajt az alapító-igazgató.

Elmondása szerint a szociális és művelődési központ ötlete öt évvel ezelőtt vetődött fel, az alapvetően civil kezdeményezéshez pedig hamar csatlakozott Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek és Zombor Gábor fideszes polgármester. A helyhatóság egy szép, de rendkívül romos állapotban lévő, egyszintes épületet adományozott a célra, és rendbe hozta előtte az ugyancsak katasztrofális állapotban lévő járdát. Az évekig tartó felújítási munkálatokat követően, tavaly májusban újult meg teljes egészében a ház és közvetlen környezete. Farkas szerint az eredendően forráshiányos beruházás egy percig sem akadt meg pénzhiány miatt, ugyanis folyamatosan érkeztek a felajánlások.

A II. János Pál pápa égi figyelmébe ajánlott intézmény még a kazánt és a nyílászárókat is „ajándékba kapta”, de a festékért sem kellett fizetni: egy nagylelkű szakember ingyen odaadta az alapanyagot. Az intézménynek végül is lett egy tágas ebédlője, egy díszterme és két kistárgyalója. 2009 novemberétől a Magyar Katolikus Karitásznak is működik itt önálló csoportja, vagyis a ház egy olyan nagy múltú, rangos szervezet részévé vált, amely közvetlenül kapcsolódik a magyar katolikus egyház vezetéséhez – és természetesen a Kalocsa–Kecskeméti Egyházmegyéhez is. A központ intenzív kapcsolatot tart fenn számos nemzetközi ismertségű katolikus egyházi szeretetszolgálattal, illetve a II. János Pál pápa Alapítvánnyal is.

A nagyszabású átadóünnepségen részt vett Ewa Filipak, a lengyel Wadowice polgármestere. A település Karol Wojtyla szülő- és Kecskemét testvérvárosa. Farkas P. József büszkén mondja: a pápa nevét viselő, neki szentelt központnak köszönhetően igencsak megélénkültek a lengyelországi kapcsolatok. Ennek egyik kézzelfogható eredménye volt, hogy nemrég Sólyom László köztársasági elnök is tiszteletét tette az intézményben. Állítólag ugyanis lengyel kollégája, Lech Kaczynski korábban érdeklődött nála központról. Sólyom ezért úgy érezte, mihamarabb személyesen is fel kell keresnie azt. „Az államfő tiszteletére kisebb ünnepséget tartottunk, egy jószándékú szakács felejthetetlen gulyást készített. Nem volt protokollmenü: koldus és állami vezető egyaránt ezt ette. Mondjuk nem volt rajta mit szégyellni” – emlékszik vissza büszkén az alapító.

A Karol Wojtyla Barátság Központ egyik fő „szolgáltatásának” számító mindennapos ételosztás egyébként a felújítás alatt sem szünetelt, praktikus okok miatt azonban az önkormányzat családsegítő szolgálatán keresztül „igazolt” rászorulók akkoriban dobozban kapták a táplálékot. „Ebben a formában nyilván sokan inkább hazavitték magukkal az ebédet. Mivel azonban nekünk fontos a közösségépítés, mostanában megint tányéron osztjuk az ételt. A szentté avatásra váró pápa képeivel díszített ebédlőben az étkezést mindig közös imádsággal kezdjük” – mondja Farkas P. József.

És hogy melyik szerencsétlen tart igényt a testi mellett lelki táplálékra? Erre a kérdésre az igazgató nem is akar válaszolni, ám megjegyzi: a szentek életét bemutató foglalkozásokra, a szellem épülését szolgáló kiállításokra, koncertekre is sokan eljönnek. Merthogy a központ nem pusztán egyfajta szociális ellátó szerepét tölti be, a honlapján elérhető bemutatkozás szerint „működésével, törekvéseivel kívánja kifejezni a lélekből élő, de földi erőforrásokra, táplálékra szoruló ember és a gondoskodó Atya, a kenyeret és halat az éheseknek megszaporító, tápláléknak adó Jézus misztériumát”. Vagyis a Wojtyla-ház egyszerre szociális intézmény, rehabilitációs központ, imaház, múzeum, kiállítóterem és művelődési ház.

Farkas P. József szerint azonban ez még nem minden. Hamarosan állandó kiállítás is lesz II. János Pál pápa életéről, amelyet a szomszédos épületben rendeznek be. Az ingatlant azonban előbb még meg kell venni, ám reményeik szerint ehhez is összejön majd a szükséges forrás. A gyűjtés már megkezdődött. A központ tehát a tervek szerint bővülni fog, ráadásul az önkormányzat jóvoltából a mellette lévő, egyelőre parkolóként funkcionáló teret is kicsinosítják, parkosítják. A neve már megvan: Karol Wojtyla tér.

„Ez az egész egy csoda. A Jóisten társaságában a mennyben lakó II. János Pál pápa fentről segít minket, hogy mi is tudjunk segíteni másoknak” – foglalja össze a központ küldetésének lényegét az igazgató, majd búcsúzik. Kezdődik az ebédosztás.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben

angol-lengyel fordítás

Elküldte Könyves Gyöngyi idő 2011. május 15., 09:12
Szép napot mindenkinek. A színházban láttam egy hirdetést. Jól értelmeztem, hogy angol-lengyel fordítót kerestek? Lehet, hogy tudnék segíteni. Bár nem tudom, tudok-e segíteni, mert nem érzem mit tudok. Nemrég tettem le a középfokú angol vizsgát és lengyelül pedig tudok talán társalgási szinten beszélni, de az írás egy kis nehézségbe ütközik. A gyerekeim is szintúgy, de ők anyanyelvi szinten beszélik a lengyel nyelvet.
Várom válaszotokat.
                                Gyöngyi