Jobbik keresztállítás: Az MDF az egyház cinkosságát firtatta

Létrehozás: 2009. december 01., 10:19 Legutolsó módosítás: 2009. december 01., 18:45

Budapest – Az MDF a Magyar Katolikus Püspöki Karhoz fordul azt kérdezve, hogy az egyes papok és lelkészek mennyire cselekszenek a Szentírással kompatibilisen, amikor a Jobbik által állított adventi kereszteket áldanak meg és szentelnek föl. Mindez Csapody Miklós MDF-es képviselő hétfő délutáni, a Parlamentben tartott sajtótájékoztatóján derült ki. Forrás: MTI / hvg.hu / Szegő Péter

A Magyar Demokrata Fórum (MDF) az ellen tiltakozik, hogy katolikus papok, illetve református és evangélikus lelkészek szenteléssel és beszéddel részt vesznek a Jobbik országos adventi keresztállítási akcióján, mintegy negyven helyen – mondta Csapody. A konzervatív politikus külön említette azt a XI. kerületi Jobbik-rendezvényt, ahol a meghívó szerint „a keresztény úriemberek társasága forró teával várja a magunkfajtákat”.

Csapody Böjte Csaba erdélyi ferences szerzetest idézte, aki szerint „aki faji alapon ítélkezik, az nem keresztény, hanem megkeresztelt pogány”. A politikus szerint a Jobbik „kirekesztő, gyűlölködő, szélsőséges politikája” összeegyeztethetetlen a Bibliával és az egyházi tanításokkal.

Csapody szerint a hívőknek a Szentírás értékeit kell hirdetniük, ezért különösen jelentős, hogy az egyház tagjai és főleg papjai, lelkészei miként nyilvánulnak meg közéleti kérdésekben. Mint fogalmazott, „az Örömhírtől semmi sem esik távolabb, mint a gyűlölködés, a kirekesztés és mások megbélyegzése”.

A Jobbik által vitt politika és a Jobbik kampányrendezvényei „lejáratják a keresztény tanításokat”. Különös tekintettel a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) szeptember 20-i körlevelére, „rendkívül nyugtalanító” a keresztény egyházak papjainak és lelkészeinek az ilyetén rendezvényekhez való asszisztálásuk – vélte Csapody. Hozzátette: az egyházaknak távol kell maradniuk a napi politikától, a keresztszentelés pedig nem lehet pártpolitikai kampányesemény. A föntiek miatt az MDF arra kéri az MKPK-t, hogy „adjon világos iránymutatást” a szélsőséges megnyilvánulások megítélésével kapcsolatban.

Csapody Miklós rövid interjút adott a hvg.hu-nak. „A Jobbik nem keresztény párt, ez teljesen nyilvánvaló" - mondta. Az MDF egyrészt azért nyilatkozik meg ebben a kérdésben, mert az egyházakat a lelkészeken, papokon kívül „mi, hívő emberek alkotjuk” – mondta Csapody. „Mi alkotunk egy közösséget, minket neveznek együtt egyháznak” – fogalmazott. A megnyilatkozás másik oka, hogy az MDF a politikában a keresztény értékeket képviseli. „Ezért fordulunk a útmutatáskéréssel a Magyar Katolikus Püspöki Karhoz. Ezen események láttán adjon eligazítást. Az Advent előkészület Jézus születéséhez. Jézus nem azért született meg, hogy különbséget tegyen az emberek között. A szeretet parancsát mindenkire örökül hagyta. Ha tehát néhány pap vagy lelkész egy keresztényellenes, a Szentírás tanításaival ellentétes párt kampányrendezvényein vesz részt, azzal az egyház tanításával ellentétes dolgokat cselekvőket támogatja” – tette hozzá.

 Film a keresztállításról:

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben

A kereszt botránkozás a ..., de nekünk /Pál/

Elküldte Stermeczki András idő 2009. december 01., 20:02
Végignéztem a filmet és a beszédet tartók szerintem mind Jézus Krisztus evangéliumát hirdették. Nem értem miről beszél Csapody elvtárs, talán Dávid Ibolya és vez. nevének imádata lenne számára megfelelő? Ha igen tegye bátran, lehallgatás nélkül, hisz vallásszabadság van.

keresztállítás

Elküldte Szabó-Pap Gabriella idő 2009. december 02., 17:29
A Jobbik következetesen kettős keresztet állít, ami inkább heraldikai-politikai jelképként ismert. Krisztus Urunknak "elég" volt a szimpla kereszt, hogy meghaljon rajta miértünk... Nekem az Ő keresztje "a" kereszt!
Politikai párt által felállított kereszthez, a két birodalomról szóló lutheri tanítás értelmében, egyháznak nincs köze. A pártpolitika az egymással ellentétben álló, egymással csatázó emberek világa, míg Krisztus keresztje alatt mindannyian egy néppé, egy szeretetközösséggé válunk.

Evangélium és politika

Elküldte Horváth-Bolla Zsuzsanna idő 2009. december 02., 18:38
Számomra nem kétséges, hogy a keresztállításokon legjelent papok illetve lelkészek, lelkipásztorok mindannyian Isten igéjét, a Jézus Krisztusról szóló evangélium örömüzenetét hirdették.
Egy viszont kétséges: miért kell ehhez egy politikai pár zászlaja alá felsorakozni? Állítsunk keresztet, de az egyedül Isten dicsőségét szolgálja, ne politikai párt propagálására legyen!