Isten a pingvinek között – Gyerekkönyvekről

— Felvéve: , , ,
Létrehozás: 2011. január 18., 11:26 Legutolsó módosítás: 2011. január 18., 11:29

Kevés a vallásos gyermekkönyv. Az okokról a Mindennapi német és magyar szakértők véleményét idézi. Forrás: mindennapi.hu / Bander Csilla

Isten hatalmas és nagyon, nagyon erős. Rengeteg szabályt gondolt ki, és meglehetősen mogorva tud lenni, ha megszegjük ezeket. Egyébként nagyon barátságos – mondja az egyik pingvin. – Csak egy hátránya van – teszi hozzá a másik pingvin – Isten láthatatlan.

Ulrich Hub német író gyermekkönyvként is megjelent színdarabjában három pingvin Isten létezéséről és tulajdonságairól vitatkozik. Hub egyike azon kevés német szerzőknek, akik a gyermekek számára érthetően írnak Istenről. –Nem magyarázom el, hogy Isten kicsoda, hanem a gyerekek az eléjük tárt lehetőségekből választhatnak. – nyilatkozta az író a Livenet svájci keresztény portálnak.

– A gyermek- és ifjúsági irodalomban kevés a vallásos mű – véli Gabriele Kassenbrock, a német Evangélikus Irodalmi Honlap vezetője. (Az említett internetes irodalmi oldal évente ítéli oda az evangélikus könyvdíjat, amely a gyermek- és ifjúsági irodalmat is kitünteti).
A bibliai történetek hiánya Kassenbrock szerint a szülők csökkenő igényéből és érdeklődéséből adódik. Emellett kevés a vallásos témákról írni merő író.

Ugyanez a véleménye Erich Jooss, német keresztény gyermekkönyv-szerzőnek is. Mint azt a Livenet-nek kifejtette, a műfaj legfontosabb kritériumának azt tartja, hogy a gyerekek szabadon gondolkodjanak, és saját következtetést vonhassanak le. – A jó mese önmagáért beszél. Ha az író sulykolja az erkölcsi tanítást, a gyerekek elvesztik az érdeklődésüket. – véli Jooss, aki szerint a fiatal olvasók az irodalmon keresztül megtapasztalhatják, hogy az élet sokféleképpen alakítható. Gazdagító tapasztalat lehet, ha a szülők gyermekeikkel együtt beszélik át az olvasottakat. – A vallás életünk része, és mindig utat talál az irodalomhoz. – így a német szerző. 

Magyar történet

Pompor Zoltán irodalomtörténész szerint a jó vallásos gyermekkönyv csupán tematikájában különbözik a jó gyermekirodalomtól. Azokat a vallásos gyermekkönyveket tartja értékesnek, amelyek partnerként kezelik a gyermeket. A többi között említi Miklya Zsolt versesköteteit, Kamarás István meséit, meseregényeit, és Miklya Luzsányi Mónika ifjúsági regényeit.

– A szülő néha a gyermeknél többet tanul egy gyerekkönyvből. Sok nem vallásos szülő megadja gyermekének a lehetőséget, hogy halljon a hitről, ezért a Gyermekbibliával ismerteti meg. Kiadói szempontból akkor jó a könyv, ha az a szülőt is megszólítja, őt is formálja. – mondja Herjeczki Kornél, Harmat Kiadó igazgatója a Mindennapi-nak, hozzátéve: Gyermekbibliájuk olyan keresett, hogy minden évben ki kell adniuk.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben