Hogy érzi magát? – Beszélgetés Prőhle Gergellyel

Létrehozás: 2009. július 07., 14:39 Legutolsó módosítás: 2009. július 07., 14:41

Az ELTE-n végzett, majd a hamburgi egyetemen a germanisztika mellett politikatudományi stúdiumokra is adta a fejét. Volt köztisztviselőként közigazgatási államtitkár és berlini, majd berni nagykövet – lutheránusként a Magyarországi Evangélikus Egyház országos felügyelője 2006-tól, egy német tanácsadó cég szenior munkatársa. Forrás: vasarnapihirek.hu / (gündisch)

Hogy érzi magát? – Beszélgetés Prőhle Gergellyel

Prőhle Gergely Fotó: Bolla Zsuzsanna

– Eljutni a határig… Vagy németül – An die Grenzen gehen… Ez annak a háromnapos rendezvénynek címe?, mottója?, amely ma zárul Sopronban. Német, osztrák és magyar protestánsok emlékeznek a húsz évvel ezelőtti határnyitásra a Páneurópai Piknik helyszínén.
– A jubileumi szimpóziumot a bajor, az osztrák és a magyar evangélikus egyházak szervezték meg, s a mai, július 5-i sopronpusztai szabadtéri istentiszteletet a Magyar, az Osztrák és a Bajor  Televízió is közvetíti délben.  Több ezer vendég – köztük egykori szemtanúk, menekültek, hozzátartozóik, támogatóik – érkezett Sopronba. Jómagam a múlt-jelen-jövendő – tematikájára tagolt kerekasztal-beszélgetésen a múlt máig tartó hatásairól szóltam. Mint a politikusoktól tudjuk, a hála nem politikai kategória, ám a két ország kapcsolatában fontos pozitív elemet jelent azóta is 1989. Magyarország és Németország az a két európai állam, mely egymás ellen az elmúlt ezer évben nem vívott háborút: utolsó összecsapásunk 955-ben történt a Lech-mezei csatában, no és persze Bernben, az 1954-es foci-vb-n… A német magyar barátságnak – tudjuk jól a XX. század történelméből  – voltak kevésbé dicső, tragikus pontjai is. Jómagam nagykövetként is láttam: valós teljesítmény nélkül senki sem tarthat igény az Európai Unión belül sem barátságra, sem együttérzésre, sem segítségre. 1989-es érdemeink tehát fontosak, de messze nem elegendőek. Németh Miklóst, az akkori miniszterelnököt is sikerült megnyernünk e három napra: vendégünk, beszélgetőtársunk. Érdekes hallgatni őt, aki akkor fiatalemberként került a történelem fősodrába, s igyekezett szakítani a régi kommunista beidegződésekkel. A rendezvény ötletgazdája egyébként a hárommillió hívőt számláló bajor evangélikus egyház: a mai istentiszteleten  vezető püspökük, Johannes Friedrich hirdet igét. Ezzel is azt akarjuk tudatosítani: hitünk szerint a nagy történelmi sorsfordulókhoz Istennek köze van…
– Angela Merkel kancellár hite szerint is …
– Valóban. Papgyerekként parókián nőtt föl az NDK-ban… A keletnémet evangélikus egyház a lelki-szellemi ellenállás bástyája volt. Lelkész volt az utolsó NDK-s külügyminiszter, a német zöldek egyik vezetője, s Joachim Gauck is – általa lett ismert az az intézmény, amely igen hatékonyan tárja fel a titkosszolgálati múltat. De Berlinből szebb emlékeink is vannak. Ott született második lányunk, így most feleségemmel, Noémivel – aki az Országgyűlés külügyi bizottságának tanácsadója volt – az azóta született fiúkkal együtt négy gyereket nevelünk – a legidősebb 9, a legkisebb 3 esztendős – egyszer majd nekik is el kell magyarázni a soproni határnyitás jelentőségét. Remélem kíváncsiak lesznek rá.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben