Hátraarc az oktatáspolitikában: kötelező porosz?
Azzal, hogy a kereszténydemokraták hitbizománya lett az oktatás, a magyar iskolarendszerben garantált a változások sorozata. A régi-új reformjelszavak: kötelesség, rend, erkölcs, nemzet- és hazaszeretetre nevelés – derül ki a friss HVG címlap-sztorijából. Forrás: hvg.hu
A közoktatásban a kormány már el is törölte az elmúlt húsz évet. Legalábbis ez volt az egyik üzenete annak, hogy elsô nemzeti tanévnyitónak keresztelték azt a kampánynyitónak inkább beillô rendezvényt, amit Hoffmann Rózsa oktatásügyi államtitkár, Réthelyi Miklós erôforrás-miniszter és Lázár János, a Fidesz frakcióvezetôje abszolvált a hétvégén az utóbbi által polgármesterként irányított Hódmezôvásárhely fôterén. A szimbolikusnak szánt elnevezéssel a szervezôk nem csak azokat az átkos éveket radírozták ki, amikor a most kereszténydemokrata államtitkár az Ilku Pál vezette oktatási tárca alkalmazottja volt, majd az MSZMP tagjaként iskolát igazgatott, hanem például azokat a „nemzetietlen” éveket is, amikor az elsô Orbán-kormányban az azóta kegyvesztett Pokorni Zoltán volt az oktatási miniszter. És elsôsorban persze azokat, amikor liberális, majd szocialista vezetésû volt a szaktárca, Hoffmann pedig egyebek közt a Nemzeti Tankönyvkiadó felügyelôbizottsági elnöki posztját (1993–2002 között) és (2003-tól) az Országos Érettségi Akkreditációs Bizottság elnöki tisztségét töltötte be.
„Lesz rend, munka, de jókedv és jutalmazás is” – mutatta be a jövô iskolájának irányvonalát az államtitkár néhány hete a HVG-nek adott portréinterjúban. A követelményeket és a kötelezettségeket taglaló krédóját Hódmezôvásárhelyen azzal toldotta meg, hogy az elmúlt nyolc év hamis gyerekközpontúságot hirdetô korszaka után el kell jutni a régi felismeréshez, hogy a nevelésben „a szelíd követelések nyomán meghozott erôfeszítések a puhányság helyett igazgyöngyöket eredményezhetnek”.
Az új oktatásirányítás olvasatában a puhányság jele volt például a buktatás szülôi engedélyhez kötése, az osztályozás tilalma az általános iskolák alsó tagozatán, amit már elsô nekifutásra, júniusban kigyomlált az új parlament a közoktatási törvénybôl. A liberális oktatáspolitika eme védjegyei ellen a Fidesz – és különösképpen a KDNP – már az ellenzéki évek alatt keresztes háborút hirdetett. A következô évek oktatáspolitikai irányvonalának meghatározásában Orbán Viktor miniszterelnöktôl láthatóan szabad kezet kapott KDNP Iskola, erkölcs, tudás címû programja már a választások elôtt meghirdette: a párt olyan komplex rendszerként tekint az iskolai oktatásra, „amelynek nemcsak az ismeretek átadása a célja, hanem értékrend közvetítése”. Ebben az összefüggésben a KDNP számára kimondva-kimondatlanul a világnézetileg elkötelezett egyházi oktatás a minta.
Az összeállításban külön cikk olvasható a pedagógusbérekről, a történelem tankönyvek körüli vitákról, s arról poroszos-e az oktatás Németországban.