Evangélikusok megemlékezése

Létrehozás: 2009. július 06., 13:38 Legutolsó módosítás: 2009. július 06., 13:41

Korabeli filmhíradók levetítésével, szemtanúkkal készített interjúk bemutatásával idézik fel Sopronban ,,a vasfüggöny lebontásának 20. évfordulóját" a péntektől vasárnapig tartó rendezvénnyel az evangélikusok. A három nap alatt a magyar mellett a bajor és az osztrák evangélikus egyház is résztvevője lesz a megemlékezéseknek, amelyek során vasárnap, a páneurópai piknik helyszínén, Sopronpusztán ünnepi istentiszteletet tartanak. Forrás: sopron.hu-BTÉ, onkormanyzat.mconet.biz

Határnyitás '89 címmel rendez nemzetközi szimpóziumot Sopronban ,,a vasfüggöny lebontásának" 20. évfordulója alkalmából a bajor, az osztrák és a magyar evangélikus egyház.

Szombaton Dr. S. Kárpáti György filmjének levetítésével, szemtanúkkal készített interjúk bemutatásával idézték fel a 20 évvel ezelőtti történéseket.
Ittzés János, evangélikus püspök, a Nyugat-magyarországi Egyetem Közgazdaságtudományi Karának dísztermében tartott ünnepséget köszöntve hangsúlyozta: az 1989. évi történésekre való emlékezésből a ,,mennyei dimenziót sem szabad kifelejteni".

Sopron város nevében dr. Fodor Tamás polgármester köszöntötte az egybegyűlteket.

- Németország, mi több Európa újraegyesítése itt kezdődött el 1989. augusztus 19-én, amikor civilek - és nem politikusok - megtették azt, aminek következtében Európa térképe újrarajzolódott - fogalmazott Sopron polgármestere.
Dr. Fodor Tamás utalt arra is, amit Melocco Miklós, az augusztus 19-i jubileumi ünnepség keretében felavatandó Áttörés-szobor alkotója mondott: hogy egy rab nemzet adta vissza a szabadságát egy másik rab nemzetnek, ez a legnagyobb tett, amit véghez lehet vinni, az emberiesség és az európai szolidaritás jegyében - hangsúlyozta Sopron polgármestere.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy az elnyert szabadság még inkább lehetőséget ad az egyházaknak arra, hogy azért munkálkodjanak, hogy a közös Európa lelkiekben is szabaddá váljon.

Az Eljutni a határig című rendezvényen a tervek szerint részt vesz, mások mellett, Németh Miklós, Oplatka András újságíró-történész, Prőhle Gergely korábbi német nagykövet és Hannelore Reiner, az Ausztriai Evangélikus Egyház főtanácsosa és Ittzés János evangélikus elnök-püspök.
A médiaanyagokból, dokumentumokból kiállítást is nyílik Sopronban. A páneurópai piknik helyszínén, Sopronpusztán vasárnap tartanak ünnepi istentiszteletet. Az osztrák és a bajor televízió által egyenes adásban közvetített ünnepségen Ittzés János, Steinbach József református püspök, Thomas Hennefeld, az Ausztriai Református Egyház országos szuperintendense és Johannes Friedrich, a Bajorországi Evangélikus Egyház tartományi püspöke hirdet igét.

A szervezők az egyházi eseményt a határnyitásra emlékező állami, társadalmi rendezvények sorába szánták, mert a vasfüggöny lebontásának „az egyház tagjai is részesei voltak" - fogalmazott Ittzés János, aki szerint az egyházi találkozó programjába a „kisemberek életének történetei is belekerülnek".
Prőhle Gergely, az MEE országos felügyelője szerint nem szabad elfelejteni, hogy akkor Magyarországon hatalmas „civil nyomás" volt tapasztalható, amelynek kezdetei 1956-ig vezethetők vissza.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben