Emberi léptékkel – Evangélikus parókia és gyülekezeti terem Sárszentlőrincen
Sárszentlőrinc tipikus tolnai falu. A hajdani „gazdagság” mára a múlté, az elszegényedő faluból nagy az elvándorlás, illetve jelentős számú cigány népesség telepedett meg a faluban. Különösen fontos ezért, hogy az evangélikus egyház fontos feladatának tekinti a helyi közösség erősítését, építését, nem utolsó sorban pedig a cigány-missziós feladatokat. Forrás: epiteszforum.hu / Klenk Csaba
Ezen összetett küldetés szellemében határozta el az egyház a sárszentlőrinci parókia átalakítását, felújítását még 2003 elején. A felújítási tervek készítése illetve a felújítás előkészítése során azonban kiderült, hogy az épület födémszerkezete olyan súlyosan károsodott, hogy annak javítása, felújítása gazdaságosan nem oldható meg. Fenti körülmények miatt az egyházközség új parókia építéséről döntött.
Az új épület szinte teljes egészében a régi ház helyén épült. Léptékében, karakterében igyekeztünk a régi épülethez, illetve a falura jellemző építészeti karakterhez kapcsolódó házat tervezni. A legfontosabb, átmenteni kívánt elemek: az emberi léptékű ház, a tégla, mint építőanyag magától értetődő, természetes kezelése, illetve a beépítési karakter megtartása voltak.
A régi ház „csak” parókia (lelkészlakás) volt, az új épület az utcai épületszárnyban elhelyezett, nyitott fedélszékes, karzatos kialakítású gyülekezeti teremmel gazdagodott. A gyülekezeti terem tavasztól őszig gyülekezeti alkalmak mellett a település rendezvénytermeként, kiállító termeként is funkcionál, a téli időszakban pedig a gyülekezeti alkalmaknak, istentiszteleteknek a helyszíne. Itt kapott még helyet a karzat alatt egy hittanteremként és teakonyhaként funkcionáló szoba, ami összenyitható a gyülekezeti teremmel. A teakonyha szeretet-vendégségek alkalmával működik, ilyenkor tea- és kávéfőzésre, valamint mosogatásra használják.
A lakás és a gyülekezeti terek a tornác alól nyíló külön bejáratot kaptak, a két bejárat között kapocsként, mindkét oldalról elérhető lelkészi iroda foglal helyet, mögötte akadálymentesített vizesblokk szolgálja a gyülekezet kényelmét.
A lakás földszint és tetőteres kialakítású. A földszinten a nappalin, konyha-étkezőn és a szükséges kiszolgáló helyiségeken kívül szülői háló és vizesblokkja található. A vizesblokk előtti közlekedőn át közvetlenül elérhető a lakásból a garázs. A lakás garázsa alatt megmarad a régi pince.
A tetőtérben részben a lakáshoz tartózó szobák és fürdőszoba, részben a gyülekezeti térből elérhető vendégszoba és vizesblokkja kapott helyet.
A déli oldal szobái a későbbiekben szükség szerint sorolhatók a lakáshoz, illetve a gyülekezeti terekhez.
A tornáchoz két, egymástól parapet fallal és növényzettel is elválasztott terasz kapcsolódik a két funkciónak megfelelően.