Elveszett templom a kukoricásban
A Perkátát elkerülő leendő út nyomvonalán egy középkori templom maradványait találták meg a régészek: a romok valószínűleg az egykori Nagy-Perkátához tartozhattak. Forrás: Fejér Megyei Hírlap.
A községből kiérve földúton megyünk tovább, míg meg nem látjuk a munkagépeket a szemközti domboldalon. Innen már a kukoricásban kigyúrt csapáson sétálunk mindaddig, amíg az ásatás helyszínére nem érünk. Fotós kollégámmal elképedve nézünk körül. Oldalt munkagépek dolgoznak, amott konténeres raktárak, épületek, mobilvécék, az épületeken túl pedig egy emberektől nyüzsgő jókora terület. Perkátától északra, a Nyúli dűlőben a 62-es út leendő nyomvonalán folyó megelőző ásatások során egy középkori templom romjai is előkerültek.
Dávid Áron, az ásatás vezetőhelyettese elmondta, hogy a templom enyhén patkóíves záródású, oldalhajós. Mintegy 18 méter hosszú, 13-15 méter széles lehetett. Tájolása – mint a közeli síroké is – kelet-nyugat irányú. Belsejében kriptákat találtak. Falak ugyan nem, csak az alap egy része került felszínre, de abban is találtak már több római kori faragott követ.
A templom mellett temető került napvilágra. Most úgy becsülik, mintegy kétezer sír kerül elő. Kicsit távolabb egy másik temetőben további ezer sír lehet a korai vélemények szerint. A másik irányban késő avarkori település nyomait rejti a föld, a közelében pedig késő bronzkori urnasírok találhatók.
Az ásatás a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat (KÖSZ) égisze alatt folyik, irányítója Kovács Lóránt Olivér. Ottjártunkkor ő nem volt jelen, de tucatnyi szakember, technikus munkatársa és a munkákra szerződtetett mintegy hatvan környékbeli igen. A munkagépek a termőréteget távolítják el, férfibrigádok a nagyobb ásásokat végzik, míg sokan a leletek melletti finomabb munkákkal foglalkoznak a tűző napon.
A lelet jelentős, hozzá hasonló a megyében jó ideje nem került elő. Paks-Cseresznyés pusztánál találtak csak ehhez mérhetőt az M6-os építése előtt. Az ottani templomromot azonban egy 1700-as évekből származó katonai térkép még mutatta, a perkátainak azonban nincs írásos nyoma. Arra gondolnak, hogy az egykori Nagy-Perkátát találták meg. A sírleleletek alapján elmondható, hogy a tatárjárás után betelepített kunokból a Hantosi székhez tartozók közül itt is otthonra leltek jónéhányan, hiszen találtak tipikus kun fülbevalót.
Azt nem tudják, mikor semmisülhetett meg ez a település. A leletek a Nemzeti Múzeumba kerülnek, vizsgálatuk lehet, hogy további információkat ad az egykor volt faluról. Az ásatások legalább tavaszig folytatódnak.