Elbukott a holokauszttagadást büntethetővé tevő alkotmánymódosítás

Létrehozás: 2009. június 30., 10:39 Legutolsó módosítás: 2009. június 30., 10:46

Budapest – Elutasította a parlament az MSZP a holokauszttagadást büntethetővé tévő alkotmánymódosítását. A képviselők 189 igen, 165 nem szavazattal és 5 tartózkodás mellett utasították el a kétharmados támogatást igénylő törvényjavaslatot. Az MSZP azért nyújtotta be az előterjesztést, mert álláspontja szerint a gyűlöletkeltés, a gyalázkodás és a holokauszttagadás megfékezéséhez szükség van az alkotmány módosítására, nem elegendő csak a büntető törvénykönyvben tiltani e cselekményt. A javaslat benyújtásának egyik kiváltó oka az áprilisban, a Budai Várban megtartott neonáci rendezvény volt. Forrás: netriport.hu

A holokauszt tagadását tiltó törvény célja, hogy sem életében, sem halálában ne lehessen senkit kiiktatni a nemzetből - közölte Hiller István a javaslat parlamenti benyújtásakor. Az oktatási tárca vezetője kifejtette: alapdolgokban demokraták között nincs megalkuvás, nem kell kompromisszumot kötni. Mi, a magyar parlament képviselői pedig demokratának valljuk magukat - mondta április végén és hozzátette: ő parlamenti képviselőként alá fogja írni a törvényjavaslatot, és erre kérte minden képviselőtársát.

A javaslat szövege szerint a véleménynyilvánítás és a sajtó szabadsága "nem irányulhat nemzeti, etnikai, faji vagy vallási gyűlölet keltésére, a faji felsőbbrendűségre vagy a fajgyűlöletre alapozott eszmék hangoztatására, terjesztésére, valamint a személyeket vagy a személyek egyes csoportjait életüktől, emberi méltóságuktól, szabadságuktól megfosztani kívánó, politikai, katonai vagy katonai jellegű szervezet, csoport támogatására, dicsőítésére, népszerűsítésére, védelmezésére."

Ugyanezen az elven módosultak volna a gyülekezési és az egyesülési szabadságról szóló passzusok is. 

A jogvédők nem akarták

Nem tartja kívánatosnak a holokauszt tagadásának büntetését a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) nevű jogvédő szervezet; közleményükben úgy fogalmaztak: az ilyen beszédet nem büntetni kell, hanem egyértelművé tennie, hogy aki ilyet mond, az kiírja magát a demokratikus közéletből - írta közleményében még áprilisban a várbeli neonáci tüntetés kapcsán a szervezet.

A budai Várban, a német nagykövetség előtt szélsőjobboldali, neonáci nézeteket valló szervezetek szombati holokauszttagadó rendezvényen elhangzottakra utalva a TASZ úgy fogalmazott: a holokauszt a világtörténelem egyik legnagyobb tragédiája, megtörténtének tagadása hazugság, a történelmi tények meghamisítása, mely a holokauszt áldozatainak és családtagjainak érzékenységét joggal sértheti. A holokauszt megtörténtét tagadó beszédek elítélendőek, ugyanakkor önmagában a holokauszttagadás nem büntethető és nem is büntetendő beszéd - írták.

A jogvédő szervezet álláspontja szerint az állam feladata, hogy az oktatási intézményeken keresztül, a közszolgálati médiában és egyéb eszközökkel a holokauszt tragédiájáról tájékoztasson és a történelmi tényeket ismertesse, míg a közhatalmat gyakorlók és a közjogi méltóságok feladata pedig az, hogy tegyék nyilvánvalóvá, a holokauszt tagadása elfogadhatatlan.

"A holokauszt tagadása fájdalmas lehet, azonban az államnak nem büntetőjogi eszközökkel kell beavatkoznia az ilyen cselekményekkel szemben, hanem egyértelművé kell tennie, hogy az ilyen beszéd elítélendő, és aki ilyet mond, kiírja magát a demokratikus közéletből" - írta a TASZ, ugyanis véleményük szerint a büntetőjog nem alkalmas az ilyen beszéd visszaszorítására. A jogalkotók és a kormány figyelmét arra hívták fel, hogy a jogszabályalkotás helyett számolja fel az oktatás területén tapasztalható téveszméket, és növelje a kisebbségek iránti toleranciát.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben