Egyszázalékos adakozás: Sok százmilliót buktak el a hiba miatt
Tavaly minden második érintett ajánlotta fel személyi jövedelemadója egy százalékát, de sokan hibáztak, emiatt több mint félmilliárd forintot buktak a civilek és az egyházak. Az adóhatóság ellenőrzési tapasztalatai szerint a kedvezményezettek nagyon ritkán élnek vissza a kapott pénzzel, és azért hibáznak, mert nincs pénzük könyvelőre. Forrás: Független Hírügynökség
Csaknem 3,5 millióan ajánlhatták volna fel 2010-ben a befizetett adójuk 1+1 százalékát, közülük minden második személy, több mint 1,9 millió adózó élt a lehetőséggel – derül ki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) tájékoztatójából. Az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottsága részére készített beszámoló szerint mintegy 30 milliárd forintról rendelkezhettek volna az érintettek, akik végül 17,2 milliárd forintot ajánlottak fel a keretből.
Majdnem 120 ezer olyan nyilatkozatot adtak le, amely valamilyen hiba miatt érvénytelen lett, emiatt 657 millió forintot veszítettek a civilek, az egyházak, illetve a kiemelt költségvetési előirányzatok. A leggyakoribb hiba, hogy a felajánlók nem fizetik meg az 1 plusz 1 százalék számításának alapját képező adót, és az is rendszeresen előfordul, hogy rosszul adják meg a kedvezményezett civil szervezetek adószámát, illetve az egyházak és költségvetési előirányzatok négyjegyű technikai számát. Gyakori, hogy késve, a május 20-ai határidő után postázzák a rendelkező nyilatkozatot az adóhatósághoz, a felajánlás ilyenkor is elveszik.
A tavalyi szezonban majdnem 31 ezer civil szervezet kapott az 1 százalékokból összesen mintegy 10 milliárd forintot, vagyis átlagosan 325 ezer forintot. A civil kedvezményezettek túlnyomó többsége a korábbi évekhez hasonlóan az alapítványok, illetve a társadalmi szervezetek körébe tartozott, melyek jellemzően oktatással, neveléssel, sporttal, kultúrával, egészségüggyel foglalkoznak vagy szociális tevékenységet végeznek. Kevésbé „népszerűek” a gyermek- és ifjúsági érdekképviselettel, a környezetvédelemmel, a kulturális örökség megóvásával; a közrend és közlekedésbiztonság védelmével, önkéntes tűzoltással, mentéssel, illetve katasztrófa-elhárítással foglalkozó civilek, ám ez idén változhat, mert bekerült a körbe kiemelt költségvetési szervként a Magyar Kármentő Alap is. A 185 egyház javára 913 ezer érvényes felajánlás érkezett 5,24 milliárd forintról, míg a két kiemelt költségvetési előirányzatot, a parlagfű-mentesítést és a Nemzeti Tehetség Programot 307 ezren támogatták 1,98 milliárd forinttal. Ebben az évben már csak az utóbbira lehet felajánlani az 1 százalékot, ám a NAV által postázott egységcsomagokban található tájékoztatón még szerepel a parlagfű-mentesítés is – hívta fel a figyelmet Kökény Dalma, a Nonprofit Információs és Oktató Központ munkatársa.
Ritka a visszaélés
Az adóhatóság minden évben ellenőrzi az 1 százalékos felajánlásokból részesülő civileket, tavaly 300 adózónál vizsgálódtak a revizorok. Visszaélésre, illetve hibára nagyon ritkán bukkantak tavaly, összesen 3,2 millió forint adókülönbözetet tártak fel és 15 ezer forint mulasztási bírságot szabtak ki. Egyre kevesebb és egyre csekélyebb mértékű mulasztást tár fel az ellenőrzés, a felhasználások elszámolása tekintetében pedig egyre kevesebb hiányosság tapasztalható, a kedvezményezettek alapvetően a jogszabályok betartásával végzik tevékenységüket, a hibák döntően az ismeretek hiányából adódnak, a szervezetek mulasztásaikat felhívásra jellemzően pótolják – áll a NAV tájékoztatójában. Az adóhatóság tapasztalatai szerint továbbra is visszatérő gyakorlat, hogy a civilek szakembert nem bíznak meg a könyvelés vezetésével, hanem maguk készítik a nyilvántartásokat, ezért tájékozatlanok, a törvényi előírásokkal nincsenek tisztában vagy nem jól alkalmazzák a szabályokat. Ennek oka Kökény Dalma szerint, hogy a hazánkban működő civil szervezetek jelentős része nagyon alacsony költségvetéssel rendelkezik vagy kizárólag az egy százalékos felajánlásokból tud pénzt szerezni, ezért nem tud könyvelőt és jogászt fizetni. A szabályszerű működéshez segítséget kaphatnak az országos hálózattal rendelkező Civil Szolgáltató Központtól, és sokakkal önkéntes munkavégzés keretében foglalkozik könyvelő.
Részletes tájékoztatást ad a NAV
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal honlapján részletes tájékoztató található az 1 százalékok felajánlásáról és arról is, hogy a kedvezményezett szervezetek hogyan részesülhetnek a felajánlott összegből. A nonprofit.hu oldalon a nonprofit önarckép adatbázisából letölthetők a jogosult civil szervezetek adószámai, valamint megtalálhatók az egyházak és a kiemelt költségvetési irányzatok technikai számai. A nyilatkozatokat május 20-ai határidőig lehet postázni, illetve a munkáltatóknak május 10-ig lehet leadni egy borítékban, ha ők vállalták a bevallás elkészítését. Az egyéni vállalkozók számára ugyan már lejárt az szja-bevallás határideje február végén, de azok, akik elmulasztották az 1+1 százalék felajánlását, május 20-ig még megtehetik.