Döntöttek a Szülőföld Alap pályázatairól
Múlt hét csütörtökön a Szülőföld Alap Oktatási és Szakképzési Kollégiuma, majd pénteken a Kulturális, Egyházi és Média Kollégium által a 2010. év első pályázati fordulójában meghirdetett felhívásokra beérkezett pályázatokról döntöttek. Forrás: kitekinto.hu, Új Magyar Képes Újság
A Szülőföld Alap Oktatási és Szakképzési Kollégiuma múlt heti ülésén a horvátországi pályázók esetében 2,4 millió forint elosztásáról döntöttek. A HMDK-t Kovacsevity Anna képviselte, így ő számolt be az Új Magyar Képes Újságnak:
„A magyar nyelven oktató intézmények szakképzési, felnőttképzési, továbbképzési programjaira három szervezet, intézmény nyújtott be pályázatot: a pélmonostori Baranyai Júlia Népfőiskola, a laskói általános iskola és az eszéki Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék. Természetesen mi a HMDK részéről azt javasoltuk, hogy a három pályázó között osszuk meg az összeget, ezzel szemben a MESZ részéről Tomašić Deák Korina az egész összeget a Baranyai Júlia Népfőiskolának kérte. A kollégium tagjai az én javaslatommal értettek egyet, így 1,1 millió forintot kapott a magyar tanszék, 700-700 ezret pedig a laskói iskola és a népfőiskola. Az ülésen elmondtam azt is, fontos a felnőttoktatás, de nem mehet az intézményes oktatás rovására. Azt is hozzátettem, hogy most számunkra a diákotthon és a diáksegélyezés a prioritás. A másik pályázati tételnél pedig 200-200 ezret kapott a rijekai egyesület és a MESZ” – mondta Kovacsevity Anna.
A szentlászlói kultúrotthonnak nincs szüksége támogatásra?
Július 2-án ült össze a Kulturális, Egyházi és Média Kollégium, ahol a HMDK képviselőjeként Kriják Krisztina vett részt a testület munkájában.
„Az elmúlt évek során többször is sikerült a MESZ képviselőjével megegyeznünk, a legutóbbin viszont Sipos Zsivics Tünde az összeg legnagyobb részét a MESZ szervezetei által benyújtott pályázatoknak javasolta odaítélni. A harmadik tételre három pályázat érkezett: a nagybodolyai és a pélmonostori tájmúzeum felújítására, valamint a szentlászlói kultúrotthon további tatarozási és felújítási munkálataira. A nagybodolyai tájház megkapta az 1 millió forintot, de a szentlászlói 1,4 milliós javaslatot elnapolták, ugyanis a MESZ képviselője az asztal alól előrántott fényképekkel próbálta meg bizonyítani, hogy a szentászlói kultúrotthon egy felújított, modern épület, amelynél nincs szükség további támogatásra, következésképpen ezt az összeget is a MESZ-nek, ezen belül a pélmonostori tájmúzeumnak szánta, annak az épületnek, amely az elmúlt évek során nemzeti fontosságú (!) intézményként évente több millió forint támogatást kapott.”
„Ezért a Szülőföld Alap Iroda egy megbízott munkatársa személyesen látogat majd el Szentlászlóra és Pélmonostorra, és a látottak alapján döntenek arról, hogy milyen mértékű támogatásban részesülhetnek az objektumok” – mondta Kriják Krisztina, majd hozzátette, kíváncsi rá, hogyan fogják megmagyarázni, hogy az évek során a pélmonostori tájmúzeumnak és népfőiskolának leutalt jelentős összegekből – nemzeti fontosságú intézményként évi több mint 6 millió forint, azaz kb. 150 ezer kúna járt alanyi jogon – miért nem sikerült befejezni az épületet?