A templomfosztogatók több, mint fele megússza a büntetést

— Felvéve: , ,
Létrehozás: 2009. augusztus 12., 09:57 Legutolsó módosítás: 2009. augusztus 12., 09:59

Az elmúlt öt évben a tolvajok 300 millió forintos kárt okoztak az egyházaknak. A híveket legtöbbször nem az anyagi kár, hanem az általuk szentnek tartott hely meggyalázása zavarja. A rendőrség a Magyar Nemzet kérésére összesítette az elmúlt öt év templomfosztogatásainak adatait. Forrás: inforadio.hu

Riporter: – 300 milliós forintos kárt okoztak a tolvajok az elmúlt 5 évben a magyarországi egyházaknak. Egy kőbányai és egy debreceni templomról a rézereszeket lopták el. A Komárom-Esztergom megyei Császáron a 18. századi barokk templom egyik festményét vitték el a betörők, akik az oltárt is megrongálták. Székesfehérvárról a szerb ortodox templom összes ikonját ellopták, a liturgiához használt 18. századi fémtárgyakkal együtt. A Bács-Kiskun megyei Hetényegyházán laptopot, DVD-lejátszót és pénzt zsákmányoltak a plébánia kifosztói, akik még az ostyás dobozt is feltépték. Betörtek a kerekegyházi, a kalocsai, a kunszállási és a kiskunfélegyházi parókiára is. Tavaly júliusban Miskolcon az avasi műemlék templomot rongálta meg egy férfi. Ő most került előzetes letartóztatásba. 2008-ban az elkövetők 36 százaléka került kézre, olvasható a rendőrségi statisztikában. A kár azonban nemcsak anyagi jellegű, mondta az Info Rádióban Csoma Áron, a Magyarországi Református Egyházi zsinati szóvivője.

Csoma Áron: – Egy olyan helyre törtek be, ahol azoknak az embereknek, akik a hétről hétre istentiszteleti közösségben összegyűlnek, szent hely. A templomokat és az egyházi épületeket is a gyülekezet saját anyagi hátterével tartja fönt. Szóval az összes olyan teher, ami a rongálásból keletkezik, az a gyülekezet tagjait terheli. Nagyon rossz érzés az, amikor egy templomot riasztóval kell védeni. Egy olyan helyet, ahol mindenképpen az a lényeg, hogy oda mindenkit várunk.

Riporter: – A lopásért egyébként járó két év helyett három év szabadságvesztést is kaphat az, aki templomot foszt ki. Mondta az Info Rádió által megkérdezett jogi szakértő, Magyar György ügyvéd.

Magyar György: – Minősített esetnek számít, súlyosabban minősíti az úgymond ilyen szent helyeken történő bűncselekményt, társadalomra veszélyes elkövetést.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben