A színházzá lett templom

Létrehozás: 2010. július 21., 09:49 Legutolsó módosítás: 2010. július 21., 09:50

A YMCA rövidítés kapcsán valószínűleg mindenkinek a Village People zenekarának agyonjátszott slágere ugrik be. De vajon hányan tudják azt, hogy mi köze mindennek a Színház- és Filmművészeti Egyetemhez? A YMCA-t, vagyis a Young Men’s Christian Association-t 1844-ben alapították meg Londonban, és az egyezés a popbanda számának címe, és a keresztény ifjúság „hitébresztő” szervezete közt egyáltalán nem véletlen. Persze amikor 1980-ban az amerikai diszkóegyüttes világszerte ismertté tette a rövidítést, a magyarországi szervezetet már jó néhány évtizede a kommunista állami ifjúságnevelési rendszer nemkívánatos elemévé nyilvánították, és ezáltal ellehetetlenítették. Forrás: hg.hu

A Keresztyén Ifjúsági Egyesület (KIE) 1883-ban alakult meg a YMCA magyar megfelelőjeként. Hivatalos formát 1904-ben nyert, összefogva az országszerte gombamód szaporodó helyi egyesületeket, és egyúttal kapcsolódva a világot átfogó szövetséghez. A KIE felekezetközi, alapvetően protestáns szellemiségű ifjúsági szervezet volt, mely a vallásos nevelés mellett, az élet egyéb területein is igyekezett a fiatalok általuk egészségesnek tartott szellemi és fizikai nevelését biztosítani. A budapesti szervezet keretén belül jött létre például az első magyar cserkészcsapat. A XX. század első felére a legtekintélyesebb protestáns ifjúsági szervezetté vált a táboroztatásokon túl, népfőiskolát, kiadót és könyvesboltot is fenntartó KIE.

A főváros elveszett templomait bemutató sorozatunk alighanem legrövidebb életű szakrális épületének mindössze hét év jutott a XX. századi magyar történelem legrosszabb korszakában. A gróf Teleki Pálról elnevezett KIE Nemzeti Szövetségének új székházát, valamint egyúttal a protestáns helyőrségi templomot ugyanis 1943. december 5-én avatta fel Ravasz László püspök a józsefvárosi Vas utca 2/c alatt. A Rákóczi út Astoria és Blaha Lujza tér közötti szakaszából nyíló mellékutcában több mint másfélmillió pengőért elkészült épületet Várady-Szabó Lajos tervezte, akinek sikerült a szűk telekre egy minden ízében modern és korszerű megoldásokat tartalmazó iroda- és vendégházat, és egy templomot is beszorítania.

A mészkővel burkolt, hétemeletes homlokzat a Vas utca kiszélesített szakaszának házsorába illeszkedik, magasságával és modern hangvételével egyaránt. Az utcafronton szélesen megnyitott földszinten található, üvegezett bejáratot nagyszabású előtető árnyékában közelítheti meg a látogató. Az egykor fehérmárvánnyal burkolt előcsarnokba lépve egyfelől az épület udvarára felépített helyőrségi imaterembe, másrészt lépcsőn vagy lifttel a KIE budapesti, és nemzeti szervezetének irodáiba lehetett jutni.

Az I. emeleten volt a KIE kisterme, a protestáns tábori püspök fogadószobája, és innen nyílt a templom karzata is. A II. emeleten voltak a budapesti szervezet, a III. emeleten pedig az országos szervezet helyiségei. A IV-V-VI. emeleten a KIE kétágyas vendégszobái, míg a hetediken a nőtlen titkárok egyágyas szobái kaptak helyet. A házmester és a mosókonyha pedig a belvárosra remek kilátást nyújtó VIII. emeleten voltak kénytelenek „meghúzni magukat”.

A körülbelül 310 fő befogadására alkalmas imaterem érdekességét nem részletképzései, hanem világítási megoldása által nyerte el. A kazettás mennyezetben ugyanis két hosszanti sávként felülvilágítók futottak. A terem fókuszpontjában, a prédikáló pap mögött kapott helyet egy hatalmas, puritán kialakítású orgona, a letisztult tér igazi díszeként. A szónoki emelvény a konyhát, étkezőt és óvóhelyet is magában rejtő alagsoron keresztül, a nézőközönség megkerülésével is megközelíthető volt. Apró díszítőelem egyedül a kovácsoltvas lépcsőkorláton és az imaterem lámpáin végigfutó indás növények formájában kapott helyet az épületben.

A KIE tagjai azonban nem sokáig örülhettek új székházuknak: Budapest ostroma során az imaterem súlyos károkat szenvedett, a főváros legkorszerűbb orgonájának kikiáltott hangszer pedig megsemmisült. Helyreállítására még 1946 májusában a Magyar Állami Operaház énekeseinek közreműködésével jótékonysági koncertet tartottak, a sötét felhők azonban már ez év júliusában elkezdtek gyülekezni. Ugyan a Rajk László által kiadott, haszontalannak ítélt egyesületeket feloszlató BM rendeletet még megúszta a KIE, azonban szeptemberben már az egyesület lapjának, a Magyar Ifjúságnak szerkesztőjét, Szondi Bélát népellenes bűntettért 5 év börtönre ítélték. A Keresztyén Ifjúsági Egyesülettel végül 1950. május 16-án sikerült – a korszak szokása szerint – kimondatni a megszűnést, mely egyúttal az ingatlanvagyon állami tulajdonba vételét is jelentette.

A Színművészeti Egyetem az ötvenes évek első felében kapta meg az épületet, mely átépítésére 1958-59-ben került sor. A protestáns helyőrségi templom helyén 1959. február 19-én megnyílt az Ódry Színpad, mely a növendékek által előadott darabok nyilvánosságának hivatott helyt adni. A színházi célokra átépített terem építészeti kialakítását teljesen megváltoztatták, az üléseket is másképp helyezték el, a színházi célnak megfelelően ívesen, megszüntetve a középső folyosót köztük, ezzel növelve a befogadóképességet 340 főre. Az első emeleti KIE kisterem helyén büfé, a karzaton a világítás és hangtechnika, a felső szinteken pedig az egyetem igazgatási helyiségei, illetve kollégiumi szobák kaptak helyet.

Bár eredeti funkcióját elvesztette, a hatvanas évektől az Ódry Színpaddá alakult helyőrségi templom a budapesti kulturális élet fontos fórumává lett. Deszkáin megfordult a közeli Színművészeti összes hallgatója, nemegyszer itt indulva el a hírnév felé. A KIE 1989-ben újjáalakult, azonban a rendszerváltás után a kormányzat úgy döntött: az államosított társadalmi szervezetek jogutódjai sem anyagi juttatás, sem ingatlan formájában nem jogosultak a kártérítésre – mondta kérdésünkre Marton Tamás, a KIE nemzeti titkára. A Vas utcai épület mára ráadásul a Színművészetinek olyan szerves része, hogy esetleges visszaadását külön is kizárták. Egy 1994-2000 közötti pályázati lehetőségnek hála a KIE három vidéki ingatlant kapott, valamint újra beköltözhettek egykori saját Horánszky utcai házukba Budapesten; az utóbbit azonban életveszély miatt két éve lezárták, így az egyesület Balatongyörökön működik. Budapesten is szeretnének egy nagyobb klubhelyiséget kialakítani – a színpaddá lett templom épületéről viszont végleg lemondtak.

Fotók:

http://hg.hu/cikk/epiteszet/9943-a-szinhazza-lett-templom

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben