A relativizmus terrorja ellen – Idén húszéves a Keresztény Értemiségiek Szövetsége
A keresztény ember kötelessége megszólalni erkölcsi kérdésekben. Idesorolható akár az állami cégvezetők olykor elképesztően magas javadalmazása elleni tiltakozás is – vallja az idén húszéves Keresztény Értelmiségiek Szövetségének elnöke. Osztie Zoltán hazánk legnagyobb gondjának azt tartja, hogy összefogás helyett egyre többen helyezik előtérbe az egyéni boldogulást. A szervezet szeptemberben többnapos országos találkozóval koronázza meg a jubileumi évet. Forrás: Magyar Hírlap / Kacsoh Dániel
Jövőnk: a kisemberek koalíciója – ezzel a mottóval zajlanak országszerte a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ) jubileumi évének programjai. Az idén húszesztendős szervezet elnöke, Osztie Zoltán atya szerint a zászlajukra tűzött gondolat teljes mértékben megvalósul az ünnepi esztendőben, ám az évfordulót mégis egy nagyobb szabású eseménnyel kívánják megkoronázni: szeptember elején – illusztris vendégek közreműködésével – országos találkozót tartanak az esztergomi Szent Adalbert Konferenciaközpontban és a királyi várban. A háromnapos találkozón olyan témákat járnak majd körbe a résztvevők, mint demográfia és nemzetstratégia, gazdasági válság, modern kori konzervativizmus vagy civil összefogás a keresztény értékek képviseletéért, emellett szó lesz egészségügyről, oktatásról és ifjúságpolitikáról is.
A Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia plébánosa hangsúlyozza: a keresztény ember kötelessége, hogy erkölcsi kérdésekben hallassa a hangját, hiszen a templomba járó is a társadalom teljes jogú tagja, köze van az embereket érintő ügyekhez. Osztie atya példaként felhozza, hogy egy ideje a KÉSZ is delegálhat tagot az ORTT civilszervezetekkel kiegészülő, úgynevezett nagykuratóriumába, ahol küldöttjük nemrég erélyesen szót emelt a Magyar Rádió elnökének kiugróan magas, szerinte egyenesen erkölcstelen javadalmazása ellen. "Felháborító és elfogadhatatlan, hogy miközben családok kerülnek tömegesen utcára, egyes közpénzből élő vezetők elképesztő fizetéseket vihetnek haza. Szerencsére egyre erősebb a civil szféra, egyre több a tiltakozó megmozdulás. Ez mutatja, hogy a társadalomnak ma is van egy olyan része, amely még érzékenyen reagál az erkölcstelenségre. Ennek ellenére érvényes a mondás, miszerint fejétől bűzlik a hal, vagyis megkerülhetetlen az ország vezetőinek a felelőssége" – mondja az elnök.
Osztie Zoltán szerint a vallásellenes, tévesen liberálisnak nevezett ideológia – amely sokkal inkább újmarxista – szószólói a "relativizmus terrorját" vezették be, elsősorban a médián keresztül. Aki ma nyilvánosan vállalja, hogy ragaszkodik az örök, isteni értékekhez, hisz egy alapigazságban, és ahhoz igazítja az életét, azt egész egyszerűen kirekesztőnek bélyegzik. "Elég csak arra gondolni, ahogy ma a nemek közötti különbözőségeket akarják elmosni. Ezek szerint nem létezik férfi és nő, minden és mindenki teljes mértékben egyenlő, csakhogy ez hazug és romboló elképzelés, amelyet természetesen valamilyen ártatlannak tűnő elv örve alatt próbálnak a társadalomra erőszakolni, néha már az abszurditásba forduló módon."
A morális krízis mellett a KÉSZ elnöke még nagyobb gondnak tartja, hogy a közösségben gondolkodás helyett mára eluralkodni látszik az önzés kultúrája, mindenki csak a saját boldogulását keresi. Különösen szomorú, hogy ez a felfogás egyre nagyobb teret kap a fiatalok körében, akik az elvándorlásban találják meg a választ az országban tapasztalható nehézségekre. Márpedig összefogás nélkül veszélybe kerülhet hazánk jövője. Ezért a húszéves szervezet egyik legfontosabb célja, hogy felhívja a figyelmet: elég kicsiben elkezdeni, akkor is eredményes lehet az egymás felé fordulás. Bizonyíték erre a szervezet két évtizedes működése.
Esztergom kaput tár az ünneplők előtt
A jubileumi KÉSZ-találkozót szeptember 4-től 6-ig tartják meg Esztergomban. A rendezvényt Erdő Péter bíboros nyitja meg a Szent Adalbert Központban, a záró előadást pedig Orbán Viktor Fidesz-elnök tartja a Vármúzeumban. Előadást tart többek között Hámori József biológus, egyetemi tanár, Csath Magdolna közgazdász, Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek, Hoffmann Rózsa, a KDNP oktatási szakpolitikusa, Bencze Izabella jogász és Szentmihályi Szabó Péter író, lapunk publicistája.