A nyelvtörvényhez hasonló korlátozás a hazai egyházi oktatásban?
Tata – Súlyosan sérti az egyházi oktatás autonómiáját a tavaly megváltoztatott középiskolai felvételi eljárás rendje – közölte Papp Kornél, a Magyarországi Református Egyház zsinata oktatási irodájának vezetője szombaton, Tatán. A református szakértő azt kifogásolta: korlátozzák a vallásilag elkötelezett intézmény azon jogát, hogy vizsgálhassa a jelentkező vallási, világnézeti elkötelezettségét. Forrás: MTI, MNO
Mint fogalmazott, célba vették a történelmi egyházak iskolarendszerét azzal, hogy 2008-ban megváltoztatták a középfokú felvételi eljárás rendjét. Papp Kornél a magyar református közoktatási intézmények országos tanévnyitó ünnepélyén „törekvéseiben a szlovák nyelvtörvényhez és az új ukrán érettségi rendszerhez” hasonlította a tavaly megváltoztatott középiskolai felvételi eljárást.
Azzal kapcsolatban, hogy 2009. november 2-ától hatóságilag is ellenőrzik az új rend betartását, közölte: ragaszkodnak ahhoz, hogy személyesen is találkozhassanak leendő tanítványainkkal és szüleikkel. Mint fogalmazott: „ebből nem engedünk, s főleg, nem félünk”. Az oktatási iroda vezetője bírálta az oktatási tárca korábbi intézkedéseit is.
Kifejtette: sokan tették fel joggal a kérdést az elmúlt esztendők „reformnak nevezett őrülete” után, hogy mit vár a református oktatás a 2009/2010-es tanévtől? Hozzátette: 2009 szeptemberéhez közeledve csak az mondható el pozitívumként, hogy nyugodt tanév várható, mivel újabb jogszabály módosítások nem terelik el a pedagógusok figyelmét az oktató-nevelő munkától.
Huszár Pál, a zsinat világi elnöke tanévnyitó beszédében a református iskola feladatai között a tudományos ismeretek korszerű közvetítése mellett kiemelte a gyermekek református-keresztyén neveltségét, valamint magyar nemzeti identitástudatuk erősítését, „kellő európaisággal elegyítve”.
Az ünnepélyen Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke hirdetett igét. A 2009/2010-es tanévben a református közoktatás 118 intézménye összesen 179 feladatot lát el, mivel Karcagon és Szentendrén egy református gimnázium illetve óvoda jött létre, négy másik településen pedig a már meglévő intézmények gyarapodtak egy-egy új oktatási egységgel.