A Mazsihisz támogatja a holokauszt tagadásának bűncselekménnyé nyilvánítását

Létrehozás: 2010. január 29., 08:19 Legutolsó módosítás: 2010. január 29., 08:20

Budapest – A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) megelégedéssel vette tudomásul, hogy a holokauszttagadás bűncselekménnyé nyilvánításáról újabb törvényjavaslatot nyújtottak be az Országgyűlésnek – közölte a vallási szervezet csütörtökön az MTI-vel. Forrás: MTI

A büntető törvénykönyv kiegészítéséről szóló, az auschwitz-birkenaui haláltábor felszabadításának 65. évfordulóján, szerdán beadott törvényjavaslatról azt írták: „szövege mindenben megfelel azon alkotmányos elveknek, amelyeket a köztársasági elnök a korábbi hasonló törvényjavaslatokkal kapcsolatban fejtett ki az Alkotmánybírósághoz küldött indítványaiban".

Egy ilyen büntetőjogszabály nem állíthat egyedül gátat „a Magyarországon mind hangosabb antiszemitizmusnak", de világosan kijelöli azokat a törvényi határokat, amelyeket senki nem léphet át büntetlenül – mutattak rá.

A Mazsihisz a közleményben arra kéri az Országgyűlés valamennyi frakcióját és képviselőjét, „szavazatukkal segítsék elő, hogy még ebben a parlamenti ciklusban a törvényt el tudják fogadni".

Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője, miniszterelnök-jelöltje a holokauszttagadás büntethetőségét megteremtő törvényjavaslatát szerdán nyújtotta be az Országgyűlésnek.
A politikus szerdán Budapesten, a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapján, újságíróknak elmondta: ha a parlament elfogadja a büntető törvénykönyv módosítását, akkor három évig terjedő szabadságvesztéssel lesz büntethető az, aki nagy nyilvánosság előtt tagadja a holokausztot.

Mesterházy Attila közölte: ahhoz, hogy az előterjesztésről – házszabálytól eltérve – még februárban döntsön az Országgyűlés, a Fidesz és a többi ellenzéki párt támogatása is szükséges.

A szocialista politikus a törvényjavaslatot azzal indokolta, hogy ma Magyarországon a mindennapokban ismételten tapasztalható az antiszemitizmus, a szélsőséges, újfasiszta eszmék terjedése.

Az Országgyűlés tavaly június 29-én elutasította a holokauszttagadást büntethetővé tévő MSZP-s alkotmánymódosítást. A képviselők 189 igen, 165 nem szavazattal és 5 tartózkodás mellett utasították el a kétharmados támogatást igénylő törvényjavaslatot.

Az MSZP azért nyújtotta be az előterjesztést, mert álláspontja szerint a gyűlöletkeltés, a gyalázkodás és a holokauszttagadás megfékezéséhez szükség van az alkotmány módosítására, nem elegendő csak a büntető törvénykönyvben tiltani e cselekményt. A javaslat benyújtásának egyik kiváltó oka az elmúlt év áprilisában, a Budai Várban tartott neonáci rendezvény volt.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben