Turisztikai központot létesített a veszprémi érsekség

Létrehozás: 2011. november 01., 13:48 Legutolsó módosítás: 2011. november 01., 13:49

Veszprém - Turisztikai és információs központot létesített a veszprémi érsekség a várban lévő Biró-Giczey palotában; a Szalézi Szent Ferencről elnevezett intézmény 881 millió forintos fejlesztéssel valósult meg, amelyhez 749 milliós uniós támogatást nyert pályázaton a katolikus főegyházmegye. Forrás: MTI

Egy ezeréves vagy akár még régebbi város is meg tud újulni, ha gondoskodó kezekben van, ha olyan közösség tartja fenn, amely figyel a múltjára - fogalmazott a létesítmény avatóján Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes. Ami Veszprémben zajlik, az a múlt megújulása is - hangsúlyozta, rámutatva arra: a műemléki épületben láthatók fotók az ötven-hatvan évvel ezelőtti vár állapotáról, gondozatlan környezetéről. Jól tükrözik az elhanyagolt várost, a szocializmus sivárságát - mondta. 
A vár számos megújult épülete nemcsak a múlt újbóli felfedezését jelenti, hanem "a színesebbé váló épületek reményeink szerint egy közösség színesebbé váló életét is szimbolizálják" - fogalmazott a miniszterelnök-helyettes. Szerinte számos olyan beruházás valósult meg az elmúlt időszakban, amelyek alkalmasak arra, hogy újabb és újabb turistákat vonzanak Veszprémbe az országból vagy külföldről. Példálózóan említette a fejlesztések között a veszprémi vadaspark megújulását, a várbeli Dubniczay-palota felújítását, a Kolostorok és kertek-projekt befejezését, miközben nemrég megkezdődött a belváros rekonstrukciója is.
Navracsics Tibor szerint a Biró-Giczey palota avatása "az európai uniós állampolgároknak is köszönhető". Rámutatott: "divat manapság a gazdasági válság közepén szidni és kárhoztatni az Európai Uniót", s a magunknak tulajdonítható fogyatékosságokért az EU-t tenni felelőssé. De nem feledhető el: abban, hogy ez a ház megújulhatott "szerepet játszott a dán, holland, román, bolgár adófizetők pénze is" - fogalmazott. Mint mondta: "Veszprém haszna így válhat az ország hasznává, s az ország haszna Európa hasznává is, jól szimbolizálva azt, hogy mégis csak egy közösség vagyunk".
Ha a sokszínű közösségben sok minden elválaszt is bennünket, ennek az épületnek a missziója is jelzi, hogy "a kultúra s a keresztény kultúra mindenképpen összeköti Európa nemzeteit" - mondta avató beszédében Navracsics Tibor.
Az új létesítményt Márfi Gyula veszprémi katolikus érsek szentelte és áldotta meg.
Az avatást megelőző sajtótájékoztatón Mail József, címzetes apát, érseki helynök elmondta: az 1733-ban épített egyemeletes és ezer négyzetméter alapterületű barokk palotában több kiállítóhely, vetítőterem, ajándék- és könyvesbolt, kávézó és teázó található. Berendeztek egy gyógyfüves szobát is, a híres gyógynövénygyűjtő halimbai pap, Miklós atya emlékére. Emlékszobát kapott a palota építését elkezdő Padányi-Biró Márton püspök is, a helyiségben olyan liturgikus tárgyak láthatók - az egykori püspök miseruhája, pásztorbotja, kelyhe -, amelyeket a főegyházmegye még sosem tárt a közönség elé.
Láthatók lesznek a házban az érseki levéltár muzeális értékű szekrényei, a könyvtár féltett kincsei. Az emeleti termekben páratlan szépségű barokk festmények tárulnak a látogatók elé, a tetőtérben pedig liturgikus tárgyakat állítanak ki. Megismerkedhetnek a látogatók a főegyházmegye, Veszprém város és a megye történetével, látnivalóival is. Az alagsorban látványműhelyeket rendeztek be: megismerkedhetnek a betérők a hegedűkészítéssel, a gyertyaöntéssel és az ostyasütéssel is - tájékoztatott az érseki helynök.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben