Országos reformációi istentisztelet volt Pápán
Október 31-én világszerte arról emlékeznek meg, hogy Luther Márton német Ágoston-rendi szerzetes és egyetemi tanár, a reformáció megindítója 1517-ben e napon tűzte ki 95 tételét a wittenbergi vártemplom kapujára. Tételeivel a búcsúcédula-árusítások körüli visszaélések ellen tiltakozott, kétségbe vonva a pápa jogát a bűnök megbocsátására. X. Leó pápa 1520-ban kiadott bullájában kiközösítette Luther Mártont, aki a pápai oklevelet nyilvánosan elégette, és kijelentette, hogy szakítani kíván a katolikus egyházzal. Forrás: papa-ma.hu / Haraszti Gábor
Az általa vezetett új irányzat lett az evangélikus vallás alapja. Magyarországon 1939-ben rendezett első alkalommal protestáns napokat a református és az evangélikus egyház. A hagyományt 1993-ban újították fel, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa országos protestáns napok kiterjesztéseként hirdette meg a reformáció hónapját. A reformáció napjának előestéjén a Pápai Református Templomban tartották az Országos Reformációi Istentiszteletet. A mai estén az úrvacsorai liturgiát Steinbach József református püspök vezette, Szemerei János a Nyugati (Dunántúli) Evangélikus Egyházkerület püspöke hirdetett igét. A püspök igehirdetésében az adósságcsapda problematikáját járta körül.
– Nem csupán pénzügyi, hanem a lelki összefüggésben is szólok az adósságcsapdáról, amiből a pénzügyi válságba került családokhoz, közösségekhez, országokhoz hasonlóan kiutat keresünk. Megoldást a konszolidáció jelenthetné, magyarán azoknak a segítsége, akikkel szemben az adósságot felhalmozzuk. Az Istennel való kapcsolatban ugyanez a helyzet, az Istennel kapcsolatosan felhalmozódó adósságaink megoldása az Istentől jön. A folyamatos reformáció nagyon fontos útbaigazítás, nem stabilizálni vagy állandósítani kell a kereteket, hanem rendszeresen keresni kell az aktuális kapcsolatokat a mindenkori ma emberével. A reformátorok ebben adtak példát, hogy odafordultak a kor emberéhez, hiszen akkor is az volt a probléma, hogy az egyház lemaradt, állandósítani akarta a régi formákat – például a Biblia nyelvében, szövegében, kereteiben – és ez nem csak az akkori középkori egyház problematikája volt, hanem a mai reformált egyházaké is.
A zenei szolgálatot a Pápai Református Teológiai Akadémia Énekkara, a Séllyei István Énekkar valamint a Tatai Református Rézfúvós Együttes végezte Veressné Petrőcz Mária, Szabó Tamás és Bánáti Norbert karnagyok vezetésével, orgonán kísért Kuzsner Péter.
Az istentiszteletet követően a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa, a Dunántúli Evangélikus és Református Egyházkerületek, a Pápai Evangélikus és Református Egyházközségek és Pápa Város Önkormányzata koszorúkat helyezett el a Reformáció emlékműnél.