Viselettörténeti múzeum nyílt a Váci utcában

Létrehozás: 2009. március 13., 09:31 Legutolsó módosítás: 2009. március 13., 09:32

Budapest – Nemrég hazánk legnagyobb viselettörténeti babamúzeuma nyílt meg a Váci utca 23. alatt. A múzeum vitrinjeiben látható mintegy négyszáz babát a magyar tájegységek hagyományos népviseleti darabjaiba öltöztették, továbbá az egyházi öltözékekből és a huszárruhákból is készült külön kiállítás. Forrás: Metropol / Szöveg: Sipos Zoltán, fotó: Katona László

A népi viseleteket babákkal bemutató kiállítás valószínűleg magyar sajátosság. Mint a Váci utcai múzeum létrehozója, Turi Török Tibor mesélte, ő először Erdélyben látott hasonlót, Marosvásárhelyen, ahol székely népviseletbe öltöztették a babákat, de például Hollókőn is van egy kifejezetten palóc babamúzeum.

 

Ebből született egy átfogó népviseleti babakiállítás létrehozásának ötlete, ami tíz évvel ezelőtt valósult meg Keszthelyen, a viselettörténeti múzeum megnyitásával. Itt összesen 720 hagyományos népi, iparos és polgári viseletfajtát állítottak ki az ország és az elcsatolt területek minden tájegységéről, mellettük bemutatva a korabeli falvak hangulatát a jellegzetes épületfajtákkal és eszközökkel.

 

Az anyag összeállítását tízéves gyűjtés előzte meg, ami úgy kezdődött, hogy erdélyi, szabadkai, kárpátaljai, felvidéki gyereklapokban felhívást tettek közzé, hogy küldjék el a gyerekek helyi népviseleti ruhájuk mását. Nagyon sok küldemény érkezett, csak Erdélyből 117 rend ruha. A beküldők jutalomban is részesültek, a beérkezett ruhákat pedig hozzáértő grémium zsűrizte, így alapozták meg a keszthelyi kiállítást.

 

Persze a feltérképezést még alapos tudományos kutatás követte, és tulajdonképpen ebből a gyűjtésből indul ki a budapesti babamúzeum népviseleti anyaga is.

 

– A huszáröltözeteket és egyházi viseleteket bemutató babakiállítás viszont teljesen egyedülálló a világon – mondta a múzeum létrehozója. A huszári viseletek azért is jelentősek, mert ezekről másolták később a katonai uniformisokat kontinensszerte, a franciáktól a lengyelekig. Az egyházi öltözékek pedig a kispaptól a pápáig, a ferencesektől a karmelitákig felvonultatják a papi hierarchia és a különböző rendek és felekezetek viseleteit.

 

De érdekel-e minket, magyarokat ennyire alaposan, mit viseltünk régen? Turi Török Tibor állítja, hogy mindenhol fogékonyak erre az emberek, a kiállítás kicsit előcsalja belőlük az egy nemzethez tartozás tudatát, a külföldiek pedig a hagyományos Kárpát-medencei viseletekkel találkozhatnak, szemben az álnépi ajándéktárgyak tucatáruival.

 

A babák

A beöltöztetett babák mintegy 70 cm magasak. Fejük, karjuk és lábuk porcelánból és kerámiából – egyeseké gipszből – készült, a testük textilből van. A 6-7 fajta sablon szerint kimunkált fejre utólag, a baba viseletéhez és „egyéniségéhez“ illően festették rá az arcvonásokat és ragasztották fel a különböző frizurát, szakált, bajuszt. A babákat Zorkóczi Éva viselettörténész és népművész öltöztette be.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben