V. Kortárs Keresztény Ikonográfiai Biennále – Apokalipszis
Kecskemét – Október 30-án, pénteken 17 órakor országos képző- és iparművészeti kiállítás nyílik a kecskeméti Cifrapalota-képtárban. Forrás: Magyar Kurír
A kiállítás megtekinthető 2010. március 7-ig, hétfő kivételével naponta 10 és 17 óra között. (Zárva november 1-én, illetve december 21. és 2010. január 8. között.)
Helyszín: Cifrapalota – a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat Katona József Múzeumának képtára és kiállítóhelye (Kecskemét, Rákóczi út 1.)
A kiállítást megnyitja: Ágh István, Kossuth-díjas költő. Köszöntőt mond ifj. Gyergyádesz László művészettörténész, a kiállítás kurátora. Közreműködik Palotás József és Pápai Erika, művésztanárok.
*
Az ünnepélyes megnyitó alkalmával kerül sor az erkölcsi díjak átadására. A díjakat Fekete György adja át. A zsűri tagjai voltak: Balanyi Károly, Ferenczy-díjas grafikus- és zománcművész; Fekete György professor emeritus, a Magyar Iparművészet főszerkesztője; ifj. Gyergyádesz László művészettörténész, egyetemi oktató és Zászkaliczky Zsuzsanna művészettörténész.
A zsűri ez alkalommal „erkölcsi díjjal” értékelte néhány alkotó kiemelkedő színvonalú alkotásait: Budaházi Tibor festőművész, Csete Ildikó textiltervező iparművész, Dobos Éva grafikusművész, Máder Indira textiltervező iparművész, Neuberger István grafikus- és festőművész, Széles Judit textiltervező iparművész.
* * *
A biennále Kecskemét legrangosabb képző- és iparművészeti kiállítássorozata. A képtárat e kiállításnak és a kísérő előadásoknak, konferenciáknak és a gyűjteménynek köszönhetően ma már számos kiadványban a kortárs magyar keresztény művészet központjának minősítik. Első alkalommal, 2002-ben a keresztre feszítés és a kereszt volt a biennále témája; 2005 tavaszán a Genezis őstörténeti része, a Teremtés könyvének első 11 fejezete; 2006-ban az oltár; legutóbb pedig Krisztus példázatai. 2009-ben az Apokalipszis, a Jelenések könyve volt az ábrázolandó, megjelenítendő ikonográfiai program. Nem csupán illusztrációkat, a téma eddigi feldolgozásain alapuló műveket, hanem korunkra reflektáló, aktuális utalásokat rejtő alkotásokat is vártak a művészektől. Műfaji megkötöttség ezúttal sem volt, az objektektől a táblaképekig, a kerámiától az animációs filmig szinte minden műfaj és technika megjelenik a kiállításon.
221 pályamű született, melyből a zsűri 127 alkotó 127 művét, sorozatát javasolta kiállítani. Az ez évben alapított közönségdíjat március közepén adják át az arra érdemesnek. A megnyitóra készített színes katalógus az összes bemutatott mű reprodukcióját tartalmazza.