Újabb interaktív vándorkiállítást indított útjára a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet a hazai középiskolákban

Létrehozás: 2010. november 19., 17:10 Legutolsó módosítás: 2010. november 19., 17:14

Budapest – Újabb vándorkiállítással folytatódik a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet négy évvel ezelőtt indult „Formáld te is a világot!” elnevezésű, nagysikerű középiskolai programsorozata. Az eddig több mint tízezer résztvevőt számláló 10 perc szoli’ elnevezésű, a szolidaritást interaktív formában elmélyíteni szándékozó tárlat után ezúttal a bevándorlás, a migráció, az integráció és a kétirányú dialógus témaköreit bemutató vándortárlatot indít útjára 15 helyszínen az Ökumenikus Segélyszervezet. Forrás: segelyszervezet.hu

Újabb interaktív vándorkiállítást indított útjára a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet a hazai középiskolákban

Fotó: Magyar Ökumenikus Segélyszervezet

A programsorozat hivatalos megnyitóját a Budapest XI. kerületi Petőfi Sándor Általános Iskola, Gimnázium és Szakközépiskolában tartották meg. A diákokat Lehel László, a Segélyszervezet igazgatója és Kövér Györgyné, az iskola igazgatóhelyettese köszöntötte. A kiállítást Kovács Kokó István, a Segélyszervezet jószolgálati nagykövete nyitotta meg, aki a kezdetek óta aktívan részt vesz a Segélyszervezet szemléletformáló tevékenységben. Mint elmondta: ő maga is 4,5 évet élt külföldön. „Migránsként éltem Németországban” – fogalmazott Kokó, majd elmondta, hogy ez idő alatt nemcsak a helyiekkel, a németekkel, hanem nagyon sok más nemzetiségű emberrel is szoros barátságot kötött, melyek a mai napig tartanak. „Szeressétek a külföldieket! Ismerjétek meg egymás kultúráját, hiszen annyival többek lesztek, ahány nemzet kultúráját megismeritek.” – tanácsolta a világbajnok öklöző.    

A megnyitón részt vett Megyesy Jenő is, hazánk Colorado állambeli tiszteletbeli főkonzulja, a Segélyszervezet támogatója. A tárlat egyik paneljéhez kapcsolódóan, amely az ’56-os kivándorlásról szól, elmondta: abból a 200.000 emberből, aki akkor elhagyta Magyarországot, s abból a 35.000-ből, aki Amerikába ment ő az egyik. Kisgyermekként élte meg a kivándorlást, s büszke arra, hogy évtizedek óta Amerikában élve, mind a mai napig ápolja a magyar hagyományokat, s amit tehet, azt megteszi a magyar kultúráért, a magyarság támogatásáért.

A vendégek a diákokkal közösen végignézték a tárlatot, majd a kiállítás részét képező interaktív foglalkozásokba és filmvetítésbe is betekintettek. 

A korábbi szemléletformáló programok pozitív tapasztalatai és az abban résztvevő iskolák lelkesedése arra indította Segélyszervezetet, hogy 2010 szeptemberében újabb interaktív vándorkiállítás, képzések és közösségi programok segítségével egy új téma, a migráció, illetve az interkulturális dialógus témakörében nyújtson széleskörű ismereteket a korosztály számára.

A tevékenység ezen újabb fázisába most a magyar középiskolákban tanuló, harmadik országokból (Európán kívülről) hazánkba érkezett, 12-19 éves korosztályba tartozó diákokat is bevonta a Segélyszervezet. A migráns diákok fényképezőgépet kaptak, hogy fotóikon keresztül mutassák be a többségi befogadó társadalomnak az ők és családjuk magyarországi mindennapjait; valamint azt is, hogyan látnak ők bennünket, magyarokat. A vándorkiállítás egyrészt ezekből a fényképekből, valamint a hozzájuk kapcsolódó – a migrációt és integrációt bemutató – interaktív ismeretanyagból áll, melyet a segélyszervezet munkatársainak a témában tartott előadása tesz teljessé. Másrészt pedig a kiállításokhoz kapcsolódó játékokból, foglalkozásokból, melyek segítségével a diákok könnyebben sajátítják el az információkat.  

A vándorkiállítás célja a migráns családokból érkező és a magyar diákok párbeszédre és együttgondolkodásra ösztönzése, azaz a befogadó és a befogadottak közti kétirányú kommunikáció elősegítése. Az Ökumenikus Segélyszervezet így kívánja bemutatni a programban részt vevő diákok számára a migrációs jelenségkörhöz kötődő problémákat, információadással bővíteni az ismereteket, s egyben enyhíteni az esetleges előítéleteket. A toleranciára, az elfogadásra és a nyitottságra neveléssel pedig pozitív irányba formálni a fiatalok gondolkodását. 

A tárlat tizenöt helyszínre jut el, tizenhárom vidéki- és budapesti középiskolába, valamint köztereken is megtekinthető lesz, mint például a Millenáris vagy a Gödör Klub. A kiállítás már nagy sikerrel szerepelt a győri Péterfy Sándor Evangélikus Oktatási Központban, valamint eljutott a budapesti Sylvester János Protestáns Gimnáziumba, illetve Aszódra, a Petőfi Sándor Gimnázium Gépészeti Szakközép és Kollégiumba is. További helyszínek között szerepel a budapesti Fasori Evangélikus Gimnázium, a Szent István Gimnázium, a soproni Berzsenyi Dániel Evangélikus Líceum, valamint a pápai Petőfi Sándor Gimnáziumba és Református Kollégium Gimnáziuma, illetve a mai állomása, a Budapest XI., kerületi Petőfi Sándor Általános Iskola, Gimnázium és Szakközépiskola is. 

A Segélyszervezet a vándorkiállítás helyszínein felhívást tesz közzé a diákok számára egy prezentációs versenyben való részvételre. A pályázatok elkészítésére a vándorkiállításon látottak, tanultak adnak információkat a fiataloknak, a verseny első három helyezettje előadhatja prezentációját a program záró fesztiválján. A kétnapos rendezvény célja, hogy a bevándorló fiatalok és a magyar fiatalok tanáraikkal együtt közösen értékeljék ki a projekt során szerzett tapasztalatokat, tudást, valamint kulturális programok keretében megismerkedhessen egymás kultúrájával, valamint a befogadó országról minél több információt szerezhessenek.

A programot az Európai Integrációs Alap támogatja. 

Az Ökumenikus Segélyszervezet 2006 óta indít szemléletformáló programokat középiskolás diákok és tanáraik számára (vándorkiállítás, képzések, tanulmányi versenyek, kiadványok, webes kommunikációs elemek), melyek célja az egész világot érintő humanitárius és szociális problémák bemutatása, a mai tizenévesek ilyen irányú ismereteinek bővítése, az ez irányba történő figyelemfelkeltés valamint az embertársaink iránti szolidaritásra nevelés.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben