Magyar Katolikus Kultúra napjai: Katolikus művészeti értékek a középpontban

Létrehozás: 2011. október 10., 10:16 Legutolsó módosítás: 2011. október 10., 10:17

Műkincsekről délidőben címmel rendhagyó tárlatvezetéssel szólítja meg az Egyházmegyei Kincstár és Könyvtár az érdeklődőket a Magyar Katolikus Kultúra Napjain Győrben. Különlegesen értékes műtárgyakat mutatnak be, amelyeknek csak egy része látható más alkalmakon. Forrás: Magyar Kurír / Trautwein Éva

Idén harmadik alkalommal rendezik meg a Magyar Katolikus Kultúra Napjait. A rendezvénysorozatot a Püspöki Konferencia azért indította el, hogy minél többen megismerjék a magyar katolikus egyház művészeti értékeit. Ez alkalomból Győrben nyitottá tették a Győri Egyházmegyei Kincstár és Könyvtár állandó kiállításait, naponta négy alkalommal ingyenes tárlatvezetést tartanak A Győri Egyházmegye rejtett kincsei címmel. Látogatható az Apor-kiállítás és nyílt napot hirdetett az Egyházmegyei Levéltár is.

Új kezdeményezés a Műkincsekről délidőben című program, melyen egy-egy kiemelten különleges műtárgyat mutatnak be a kincstárban. Az egyik csúcspont az egyébként technikai okok miatt nem látható, Mátyás király XV. századi könyvtárához tartozó Győri Corvina. 

Sokan kutatták már a könyv történetét, arról azonban mindmáig csak feltevések vannak, hogy miként került Győrbe. A corvina eredeti címe Roma instaurata, melyet a legújabb fordítás így határoz meg: Az újraálmodott Róma. Szerzője Flavius Blondus pápai titkár és történész, aki azt a feladatot kapta IV. Jenő pápától, hogy dokumentálja az ókori Róma romjait. Flavius Blondus műve az európai kultúrtörténet egyik különlegessége, a szerző összeköti benne az európai kultúra csomópontjait az ókori gyökerektől saját, a reneszánszban megújuló korával. A könyv hatására Magyarországon is az érdeklődés középpontjába kerültek az ókori romok.

Bemutatták továbbá a kincstár egyetlen gótikus úrmutatóját, mely 99 centiméteres magasságával, gótikus mérműveivel, szentek szobraival, vésett szentek alakjait hordozó talpával a legimpozánsabb magyar úrmutató a gótika korából.

Az egyházmegyei kincstárt és könyvtárt délidőben felkereső látogatók megtekinthettek más ötvösremekeket és könyvritkaságokat is. A szervezők kezdeményezésükkel azok felé is fordultak, akik a belváros intézményeiben dolgoznak, és így ebédidejüket akár kulturális csemegével gazdagíthatják. A kincstárat nagy számban keresték fel látogatók. Részt vettek a tárlatvezetésen oktatási intézmények csoportjai, nyugdíjas egyesületek is.

Október 8-án levetítik az egyházmegye két legjelentősebb szakrális kincséről, a Szent László-hermáról és a Könnyező Szűzanya-kegyképről szóló filmet.

Szombaton, Magyarok Nagyasszonya ünnepén az egyházi iskolákba járó, érettségi előtt álló fiúk számára szerveznek zarándoklatot. Ennek alkalmából a zarándoklat résztvevői beszélgetést folytatnak Pápai Lajos megyéspüspökkel és a szemináriumban találkoznak kispapokkal.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben