Jön a XIX. Nemzetközi Betlehemes Találkozó

Létrehozás: 2009. december 11., 16:03 Legutolsó módosítás: 2009. december 11., 16:04

Debrecen – A Debreceni Művelődési Központ, a Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus, és a Csokonai Színház idén immár XIX. alkalommal szervezi meg december 11-e és 13-a között a Nemzetközi Betlehemes Találkozót, amely hagyományosan a Kárpát-medencei magyar hagyományőrző együttesek téli ünnepköri játékainak rangos szemléje. A találkozóra olyan felnőtt, gyermek, báb-, színjátszó, egyházi, és más csoportok jelentkezését vártuk, amelyek a népi hagyományok alapján dolgoztak. A rendezvény elsődleges célja: a kulturális identitás erősítése, megtartásának elősegítése, a közös szellemi haza kincseinek, saját szakrális hagyományaink variációinak bemutatása, a környező országokban élő magyarság kulturális cseréje, az európai népek közötti kapcsolatok erősítése. Forrás: orientpress.hu

A rendezvény elsődleges célja: a kulturális identitás erősítése, megtartásának elősegítése, a közös szellemi haza kincseinek, saját szakrális hagyományaink variációinak bemutatása, a környező országokban élő magyarság kulturális cseréje, az európai népek közötti kapcsolatok erősítése.

A találkozó közművelődési, közösségépítő, művészeti, vallási, néprajzi és más vonatkozásai több kulturális területet érintenek. Mind a csoportok tagjai, mind a velük találkozó közösségek, és a több ezer résztvevő számára ez az együttlét megerősítést, éltető erőt jelent.

A Nemzetközi Betlehemes Találkozót először 1991-ben szervezték meg. Négy éven át Kecskemét, később Budapest lett a rendezvény helyszíne.

2006-ban került a találkozó Debrecenbe, azóta évről évre egyre jobban szervesül a város és térsége adventi programjába. A debreceniek és környékbeli települések közösségei a kezdetektől örömmel fogadták az ide érkező betlehemes csoportokat és nagy szeretettel várják őket minden decemberben.
2009-ben Debrecenben már a negyedikre, összesen pedig a tizenkilencedik Nemzetközi Betlehemes Találkozóra kerül sor.

Debrecen földrajzi fekvése miatt is alkalmas helyszín, hiszen közelében vannak a még autentikus betlehemes hagyományokat falusi, élő közegben őrző területek: Felvidék, Kassa környéke; Kárpátalja; Partium, illetve Erdély.

A szakrális színház élő gyakorlata nevében indított találkozókon eddig több mint 650 csoportban közel 16.000-en vettek részt határainkon innen és túlról.
A találkozó egyik legnagyobb értéke közösségformáló ereje. Társadalmi rétegeket, generációkat köt össze a felkészülés, távoli régiókat a közös együttlét. A hagyományőrző csoportok hónapokon át készülnek a bemutatkozásra. A szokásanyag, az énekek, jelmezek összegyűjtése és elkészítése több év munkája.
A magyarság téli ünnepköri szokásainak, a még élő, dramatikus formáknak olyan gazdag variációi élnek itt, amik Európában is ritkaságnak számítanak. A kis elzárt településeken, a magyar kultúra megőrzésének szinte egyetlen lehetősége a szokások életben tartása. Az ide érkező csoportok tagjai a Találkozón szembesülnek azzal, milyen széles köröket mozgat meg a betlehemezés, mekkora kulturális értéknek tekintik ezt a közös kárpát-medencei hagyományt, és ez ad nekik erőt a további munkához.

A szervező intézmények: a Debreceni Művelődési Központ, a Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus, valamint a Debreceni Csokonai Színház között az elmúlt három évben nagyon jó, korrekt együttműködés alakult ki, ami garancia arra, hogy sikeresen valósítsuk meg a rendezvényt.

A résztvevők, együttműködők köre

2009-ben a Kárpát medence öt országából (Magyarország, Románia, Ukrajna, Szlovákia, Szerbia) 43 hagyományőrző csoportot, több mint 600 főt hívtunk meg a találkozóra.

A valóságban azonban ennél jóval szélesebb az érintettek köre. E találkozók óriási emberi értékeket koncentrálnak: egy iskola, kerület, kis település egész közösségét érinti, akik lelkesen részt vesznek a gyűjtőmunkában, segítik a csoport felkészülését.

Ezen kívül több mint 40 településrész, illetve település adventi programján - kulturális intézményekben, iskolákban, óvodákban, idős otthonokban és templomokban, szabad tereken, tanyaközpontokban - mutatkoznak be (viszik a jó hírt), ahol közel 6-8000-en vesznek részt. A helyi közösségek, hagyományőrzők, iskolák, óvodák motivációt kapnak tőlük, és tovább építhetik, gazdagíthatják saját programjaikat, közösségeiket.

A találkozó a néprajzi szakma érdeklődését is felkeltette: a Debreceni Egyetem és az ELTE néprajz tanszékének hallgatói gyűjtőprogramokat indítottak a rendezvény kapcsán, valamint Korniss Péter Kossuth-díjas fotóművész a helyszínen készített fotóiból 2006-ban Betlehemes címmel reprezentatív fotóalbum jelent meg a Helikon Kiadó gondozásában. Már jelezte ismételt részvételi szándékát a 2009-es Nemzetközi Betlehemes Találkozón, ami reményeink szerint egy újabb értékes kiadvány megjelenéséhez vezethet.

A jelentkező hagyományőrző csoportok egy hétvégét töltenek Debrecenben, december 11-én érkeznek, és 13-án indulnak haza.
December 11-én 17.30-kor a város főterén, a Kossuth téren nyitjuk meg a XIX. Nemzetközi Betlehemes Találkozót, ahová együtt kivonulnak a betlehemesek, és az itt felállított színpadon több csoport is bemutatkozik a város nagyközönségének.

Szombaton és vasárnap a Debreceni Művelődési Központ Pódiumtermében folytatódnak és reggeltől késő estig tartanak a bemutatók. Itt a közönség jórésze gyermekes családokból, illetve diákokból, hagyományőrzőkből, színjátszókból, szakemberekből áll, de egymást is megnézik a betlehemesek. Ekkor készülnek többnyire a filmfelvételek és fotódokumentációk, folynak a szakmai eszmecserék, amelyek a későbbi szakmai munkához nyújtanak segítséget.
A találkozón résztvevő betlehemes csoportok továbbá részt vesznek a Debrecenben ez időben zajló un. városrészi, térségi adventi családi programokon, illetve a környező falvak adventi programjain, közösségi eseményein.

Ezeken a találkozókon számos olyan emberi, közösségi, baráti, szakmai kapcsolat jön létre, ami túlnő a rendezvényen. A távoli vagy közelebbi vidékeken élőket összeköti, további együttműködésekre, közös alkotómunkára késztet.
Az elmúlt évek tapasztalatai szerint Debrecen befogadta a betlehemeseket, a Nemzetközi Betlehemes Találkozó részévé vált a város és a régió kulturális életének, és évről évre egyre többen – intézmények, civil szervezetek, magánszemélyek, családok – várják a „jó hírt hozókat”.

A XIX. Nemzetközi Betlehemes Találkozón résztvevő csoportok:

1.Ada (Szerbia) – Aranykapu Művelődési Egyesület
2.Báránd – Csillagvirág Hagyomány Műhely
3.Beregújfalu (Ukrajna)
4.Bódvavendégi (Szlovákia)
5.Bonyhád – Bonyhádi Evangélikus Gimnázium
6.Buza (Románia)
7.Csantavér (Szerbia) – Pipitér Bábos-Betlehemes Csoport
8.Csedreg (Románia) – Szent Athanáz Betlehemes Csoport
9.Csíkborzsova (Románia)
10.Csíkcsobotfalva (Románia)
11.Debrecen – Női Görögkatolikus Betlehemes Csoport
12.Derecske – Nyugdíjas Klub
13.Gyöngyöspata – Apraja-Nagyja Színjátszó Csoport
14.Hajdúböszörmény – Bocskai István Gimnázium
15.Hosszúpályi – Margaréta Néptánccsoport
16.Jánok (Szlovákia)
17.Karcsa – Muzsikus Lelkek
18.Komádi
19.Komlóska – Ruszin Nemzetiségi nagy és kis Betlehemesek
20.Léh - Keménymag
21.Magyarszentmihály (Szerbia) – József Attila Művelődési Egyesület
22.Mákófalva (Románia) – Bokréta Hagyományőrző Csoport
23.Nagymuzsaly (Ukrajna)
24.Nógrád – Nógrád Szíve
25.Nyíracsád – Bokréta Citera Együttes
26.Péder (Szlovákia)
27.Reste (Szlovákia)
28.Salánk (Ukrajna)
29.Sáránd – Sárándi Betlehemesek
30.Sárosoroszi (Ukrajna)
31.Sárospatak – Pataki Péter Pál
32.Szarvas – Süni Bábcsoport
33.Szeged – Magyar Máltai Szeretetszolgálat Csoportja
34.Szentegyháza (Románia)
35.Szenttamás (Szerbia) – Az Angyali Vigasság Mondói
36.Szilágysomlyó (Románia) – Szederinda Hagyományőrző Csoport
37.Tiszacsoma (Ukrajna)
38.Tornagörgő (Szlovákia)
39.Tornaújfalu (Szlovákia)
40.Ürményháza (Szerbia)
41.Vitnyéd – Énekes Lenke Hagyományőrző Csoport
42.Wegajti (Lengyelország)
43.Zenta (Szerbia) – Délibáb Magyar Művelődési Egyesület

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben