Holnemvolt Fesztivál – mérlegen az első nap

Létrehozás: 2011. március 13., 04:22 Legutolsó módosítás: 2011. március 13., 19:27

Budapest – A Holnemvolt – I. Nemzetközi Mesemondó Fesztiválon jártunk, akinek van kedve még bekapcsolódhat a jobbnál-jobb programokba. Szöveg és fotó: Kiss Tamás

A fesztivál ötlete, majd megszervezése is egy igazi mese, ami két barátnő beszélgetéséből indulva hólabdaként megállíthatatlanul hömpölygött előre, egyre jobban körvonalazva az egy éves szervezőmunka végére azt, amit végül ezen a hétvégén a szerencsés közönség láthat. A szervezők az anyagi feltételeket is szinte a semmiből teremtették elő, azon túl, hogy a fellépők saját maguk fizették az utazásukat fellépti díjként csak kosztot és kvártélyt fogadtak el, amihez a fesztivál egyik szponzora a Gerlóczy Cafe nyújtott segítséget.

Mi is az a storytelling és miben más ez, mint a mesemondás? A storytelling-re azért az angol megnevezést használjuk, mert a magyaban a mesemondás kifejezés mára leszűkült a könyvből gyerekeknek való mesélésre és jobbára a népmeséket értünk alatta. Ezzel szemben a storytelling a nemzetközi szóhasználatban egy jóval tágabb fogalom. Általában véve jelenti a történet mesélést, valahogy úgy, ahogy a magyar szlengben a sztorizást, sztorizgatást értjük, de benne van például az is, amikor egy prédikációban történetet mesél a lelkész. Mindenképpen egy közösségi, közösséget teremtő dolog. A fellépők akik óráról órára elkápráztatják a közönséget lényegében a világ legjobb történetmesélői. Ők saját országaikban – sok esetben szó szerint –iskolát teremtve „egyetemi” szinten űzik ezt a szakmát, ami világszerte egy sok-tízezres mozgalommá vált az utóbbi évtizedekben.

Az előadók talán nem is különbözhetnének jobban egymástól. Angela Davis, New Orleans-i mesefonó, hihetetlen átéléssel mesélt történetei megrengetik a falakat. Tone Bolstad Flode Norvégiából ősi viking legendákat hozott. Birgit Lehner Ausztriából nemzetközi mesemondóként különböző népek és kultúrák hagyományos történeteit közvetíti, amerre csak megfordul. Hozzánk most az oly aktuális cigány-kérdésre mintegy reagálva, különböző országok roma történeteivel készült, bemutatva, hogy amit esetleg teherként kezelünk, az a kincsünk lehet. Aztán itt van hazánk nemzetközi mesemondója a Tarkabarka Hölgy, Zalka Csenge Virág, aki a magyar mesekincset terjeszti három nyelven külföldi fellépésein, cserébe az utazásai során hallott mesékkel örvendeztet idehaza kicsiket és nagyokat. Végül a teljesség igénye nélkül említve, köztünk van a perui mesemondó iskola alapítója az igazi világjáró César "El Wayqui" Villegas aki történeteivel az ezerarcú Perut hozza testközelbe.

Ami ezeket a világ minden szegletéből hozzánk látogató művészeket összeköti az a szenvedély és precizitás, amivel az utolsó hangsúlyig kidolgozott történeteiket előadják és a hit abban amit csinálnak.

A szombati napot a késő estébe nyúló kísértet történetek után közös lampion eregetés zárta.

A vasárnapi istentisztelet az egyetemi gyülekezetben este 18:00-19:00 szokott lenni, aki járt már itt megtapasztalhatta, hogy rendszerint ezek a hagyományos kereteket jócskán feszegető, valóban inspiráló alkalmak. A mai is az lesz, ugyanis vallásos meséket történeteket hallhat a betérő a Fesztivál záró alkalmaként.

Aki a fesztivál második napjáról is lemarad, annak a szervezők üzenik, hogy jövőre újra ugyanitt! 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben