Haydn-év – kiállítások Kismartonban
Kismarton – Joseph Haydn csaknem minden alkotását az „Úr nevében" imával kezdte és a „Laus Deo” hálaadással fejezte be. Kismartonban a Haydn-év 2009 rendezvénysorozatban kiemelten foglalkoznak Haydn és a vallás kapcsolatával. Forrás: Magyar Kurír
Olyan korban élt, amikor az „az ég közelebb volt a földhöz”, de vallásossága mégsem a korszellem puszta követése. A zeneszerző mélyen vallásos lelkiéletéről tesznek tanúbizonyságot az egyházi szolgálatra írt zeneművei.
A Haydn jelenség címmel Kismartonban (Eisenstadt) rendezett kiállítás négy helyszínen a zeneszerző egész életét, munkásságát kívánja tükrözni és megismertetni. Az Eszterházy kastély „pompaszeretet“ címmel a hercegi udvarban élő és alkotó zeneszerzőt mutatja be, bepillantást enged a XVIII. század művészetkedvelő világába. A kiállítás szakítani kíván azzal az egysíkú képpel, ami a ma emberében a zeneszerzőről él. „Papa Haydn”, ahogy Mozart nevezte őt, egyszerre volt udvari tisztségviselő, magányban, visszavonultságban alkotóművész, világhírű sztár. A Tartományi Múzeum kiállítása „crossover” mottóval a zeneszerző indulását eleveníti fel, megmutatja kapcsolatát a népi kultúrával; megidézi a Haydn szülőfalujában élő nemzetiségeket, a magyarok, horvátok és cigányok zenei világába kalauzol.
Az Egyházmegyei Múzeum a hívő Haydn arcát keresi – műveiben, a kor vallási életének jellemzőiben. Az „Istennek rendelt élet” – Haydn az Egyházmegyei Múzeumban címmel rendezett kiállítás megnyitóján Paul Iby Eisenstadt püspöke arról beszélt, hogy a város a XVIII. században Haydnnak köszönhetően került fel véglegesen az egyházzene térképére. A kiállítás megmutatja, mennyire fontos volt Haydn számára az egyházi zene, ugyanakkor azt is, milyen központi szerepet játszott ez a zene a hercegi udvarban és az egész városban. A kiállítás azt is bemutatja, milyen volt Haydn személyes viszonya vallásához. Számára az alkotás az Isten közvetlen közelében megtalált művészet volt. A kiállítás látványos darabjai a liturgikus eszközök és ruhák, melyek felidézik az ünnepi istentiszteletek különleges pompáját. Az egykori ferences kolostor celláinak egyszerűségében pedig meghallgathatók a haydni életmű legszebb darabjai.
(A kiállítást április 1-én nyitották meg, november 11-ig látogatható. További információ a www.schloss-esterhazy.at oldalon olvasható.)
Ég és Haydn – kiállítás a Haydn-templomban
Az Oberberg plébániatemplomot Kismartonban mindenki Haydn-templom néven ismeri. Ez volt ugyanis a helyszíne Haydn korában egyházi zeneművei bemutatójának, és itt található a Haydn-mauzóleum is. A plébánia elkötelezett ápolója a Haydn-örökségnek, ebben az évben kiemelt rendezvények szentel ennek a hagyománynak. Martin Korpitsch plébános a megnyitón kifejtette, az „Ég és Haydn” kiállítás célja, hogy élő és folyamatos kapcsolatot teremtsen Haydn zenéje és a ma embere között. Ezt szolgálják a zenei bemutatók – Haydn műveinek megszólaltatása és mai zeneszerzők Haydnnak szentelt művei.
Gerhard Kammer, az Ég és Haydn művészeti vezetője elmondta, céljuk Haydn belső vallásosságának megmutatása volt. Ezért a kiállítás nagy fejezetei a misék fő részeinek Kyrie – Gloria – Credo – Sanctus – Benedictus – Agnus Dei címeit viselik.
(A kiállítás május 31-ig tekinthető meg. Információ a www.himmelundhaydn.at és a www.haydnkirche.at oldalakon olvasható.)
Olvasóink figyelmét ezúton is felhívjuk a magyarországi rendezvényekre is. Égi harmóniák címmel Joseph Haydn miséi meghallgathatók a budapesti Belvárosi Főplébániatemplomban, a további programokról a www.haydn-2009.hu és a www.klassz.org oldalakon olvashatnak.