Formabontó kiállításokat tervez a veszprémi Gizella Királyné Múzeum
Veszprém – Az igazgató szeretné, ha a nem kimondottan vallásos, de a művészetek iránt fogékony emberek is ellátogatnának a kiállításokra, amelyeken régi és modern művészeti irányzatok ötvöződnek. Forrás: Magyar Kurír / Toldi Éva
A május elsejei múzeumi szezonnyitón idén a Magyar Királyi Szent Család című állandó kiállítás mellett – melyet tovább bővítenek a veszprémi püspöki koronázási joghoz kötődő liturgikus tárgyakkal – időszakos fotótárlat is nyílik. Anyagát egy lengyelországi fotós, Pozdrawiam Piotr egyéni rendezésű, II. János Pál pápáról készült korabeli portréfotó-sorozata adja. (A tárlatot októberben a budapesti Lengyel Intézetben is bemutatják.) A lengyel fotókhoz társulnak Szirányi Imre fotográfusnak az egyházfő magyarországi látogatásai alkalmával készített képei. A kiállítás, amely az érseki és főkáptalani könyvtár II. János Pál-gyűjteményéből is bemutat egy válogatást, tisztelgés a pápa előtt boldoggáavatása alkalmából; bemutatja majd életútját, munkásságát és szerepét a kelet-közép-európai kommunista rezsimek összeomlásában. A tisztelgés jegyében egyháztörténeti konferenciát is szervez a múzeum a Veszprémi Érseki Hittudományi Főiskolával és a Veszprémi Érseki és Főkáptalani Levéltárral összefogva, melynek témája II. János Pál egyházpolitikája, külpolitikája, a vallásközi és az ökumenikus párbeszéd terén végzett szolgálata lesz.
Az időszakos fotókiállítást a múzeum tulajdonában lévő eredeti Dürer-sorozat, a művész Mária élete című grafikai gyűjteménye váltja fel, melyet egy kortárs festő Dürer-metszetei kísérnek majd a „régi és az új” szellemében. A múzeum másik jelentős kiállítása a Herendi Porcelánmanufaktúra új eljárásokkal készült tárgyait mutatja be, párhuzamba állítva a múzeum gyűjteményében lévő hagyományos herendi porcelánokkal. Az elsősorban étkészletekből álló gyűjtemény mellett egyházi témájú porcelántárgyakat is láthatnak majd az érdeklődők. A szezonális megnyitót impozáns időszakos virágkiállítás teszi teljessé.
Több tárlatot rendeznek majd a múzeumhoz szervezetileg tartozó épületekben is. Így a Szent Imre-templomban a piaristák veszprémi jelenlétének 300. évfordulójára a budapesti rendi gyűjtemény anyagából, valamint Szirányi Imre pápai, sümegi és vörösberényi templom- és freskófotóiból, Puchard Zoltán természet- és portréfotóiból, illetve veszprémi és dunántúli festők bibliai témájú alkotásaiból. A jövőben a Szent György-kápolnát is szeretnék aktív kiállítóhellyé tenni olyan metszetek, festmények kiállításával, amelyek kicsit közelebb viszik a ma emberét a kápolna történelmi múltjához. (Ez az egyházmegye legrégebbi temploma, Szent Imre herceg a legenda szerint itt tette tisztasági fogadalmát).