Emlékkönyvet adtak ki egy veszprémi templomról
Veszprémben vagy a szél fúj, vagy harangoznak… Bárki megtapasztalhatja mindkettőt, aki az ezeréves város utcáin, dombjain-völgyein sétál. A városban ugyanis 15 templom található, s szinte nincs olyan időpont, amikor valamelyikben ne szólnának a harangok, az időt jelezvén, vagy istentiszteletre hívogatván – így kezdődik az a reprezentatív kiadvány, amely Veszprém legmagasabban épült és legnagyobb méretű templomának, az Árpád-házi Szent Margit védelmébe helyezett szentegyháznak állít emléket, amely immár háromnegyed százada őrködik a város felett. Forrás: Magyar Kurír / Toldi Éva
A veszprémi érseki levéltár munkatársai, Karlinszky Balázs és Varga Tibor László szerkesztésében megjelent A veszprémi Szent Margit templom című kiadvány egyháztörténeti bevezetőjében Veszprém és az Árpád-házi szentek közötti kapcsolatról olvashatunk, amelyről megállapítható, hogy egykorú a várossal. A legenda szerint a közelben ütközött meg az államalapító Szent István király a pogány Koppánnyal. Itt építtetett hitvese, Boldog Gizella székesegyházat a férjét győzelemre segítő Szent Mihály arkangyal tiszteletére. A Szent György kápolnában fogadott szűzi tisztaságot első királyunk tragikus sorsú fia, Szent Imre herceg. Szent Margit, IV. Béla leánya itt élte kisgyermekkorát a Szent Katalin védelmébe helyezett domonkos rendi apácák kolostorában, melynek romjai ma is őrzik emlékét. Ezt követően az akkor még a Veszprémi Egyházmegyéhez tartozó Nyulak szigetén (a mai Margitszigeten) folytatta elkötelezett, áldozatvállaló szerzetesi életét.
A Margit tiszteletére felajánlott templom történetét tekinti át ezután a könyvecske, melyből megtudjuk, hogy 1938-ban épült a Szent István-emlékév alkalmából Veszprém akkoriban újonnan betelepülő városrészében Rott Nándor püspök szándékára, s költségeit főként a főpásztor fedezte. A barokk jellegű épület 43 méter hosszú, 17 méter széles, a torony magassága 41 méter. Irsy Irsik László tervezte, a kivitelezői Linczmayer György és Kapuváry Gusztáv építőmérnökök voltak. Első plébánosa Szemes József pápai titkos káplán lett 1944-ben, amikor plébániai rangra is emelték. 1946-ban Mindszenty József esztergomi érsekként egy ereklyét is adományozott a templomnak, amelyet a főoltár mögötti fülkében helyeztek el. Kérése alapján a építtető főpásztort a templom kriptájába temették el, sírja ma is ott található.
Részletes ismertetőt nyújt a kiadvány Szent Margit életéről is, aki 1242-ben született IV. Béla király és Laszkarisz Mária királyné gyermekeként, s akit szülei a tatárjárás idején már magzati korában felajánlottak Isten szolgálatára, bízva a Mindenható segítségében, az ország megmenekülésében. Ezután a templom belső tereivel ismerkedhet meg az olvasó. A templom központja természetesen a főoltár, melynek Szent Margit-képét Krusnyák Károly festőművész készítette, s rajta megjelenik Rott Nádor püspök is, valamint előterében Rosos Károly akkori polgármester, amint térden állva felajánlja a templomot Margitnak. Az oltár két oldalán Szent Erzsébet és Margit testvére, Szent Kinga szobra áll. Nevezetessége a templomnak a sok szép carrarai márványból készült szobor. Nemrég állították fel a Zala György öntvénye alapján készült Jézus Szentséges Szíve szobrot a baloldali kereszthajóban. A másik igen értékes egyházművészeti kincse a templomnak egy gyönyörű Mindenkor Segítő Szűzanya-ikon, amelyet 1950-ben Rómából hoztak Veszprémbe, mint a római Santa Maria Maggiore templomban látható kegykép másolatát.
A részletes leírásból kiderül, hogy a világháborúban megrongálódott templomban napjainkig folyamatos felújítások zajlottak, az épület kívül-belül megszépült, környezete is rendezett, s 2009-ben megtörténhetett konszekrálása. Ez ugyanis – a háborús időszak, majd a diktatúra évei alatt – eddig nem valósulhatott meg, a templom felépülésekor csak megáldásban részesült. Mára a hitélet is fellendült, minden évben a január 18-i Szent Margit-búcsú előtt püspökök, hitszónokok vezetésével három napos lelkigyakorlatot szerveznek, rendszeresen zarándokutakat indítanak, hittanversenyeket bonyolítanak s felnőtt katekumen csoportjaik is alakultak. 2008-ban a plébániatemplom építésének 70. évfordulójára Szerenka Miklós plébános, a templom lelkipásztora egy Mária-kutat készíttetett a Veszprém határában lerombolt zarándokhely, a Rab Mária-forrás emlékére, valamint a védőszent és az építtető főpásztor tiszteletére a templomkertben.
A kiadványt gazdag fotóanyag illusztrálja Vásárhelyi Dániel munkája révén.