Az 1514-ben készült Sztárai kehely is látható a nagydorogi gyülekezettörténeti kiállításon

Létrehozás: 2009. október 19., 12:52 Legutolsó módosítás: 2009. október 19., 12:52

Nagydorog – Az 1514-ben készült Sztárai-kehely is látható azon a gyülekezettörténeti kiállításon, amely Nagydorogon nyílt vasárnap a református parókián. A nagydorogi református egyházközség tárlatával Kálvin János 500. születésnapjára is emlékeznek. A kiállítás egyik éke a nagydorogi reformátusok egyedi ereklyéje, a Sztárai-kehely, amely a kecskeméti Ráday Múzeumból érkezett, és négy nap után Budapestre viszik tovább egy másik – szintén a Kálvin-év alkalmából rendezett – kiállításra. Forrás: reformatus.hu

A kehely Sztárai Mihály nevéhez fűződik, aki a mohácsi csatában részt vett ferences rendi szerzetes volt. Túlélve a borzalmakat a török hódoltsági területekre szétszóródott lakosságnak hirdette a kor szellemében a reformáció igéjét. Az 1514-ből származó kupa aranyozott ezüstből készült trébelt és vésett díszítéssel. Ez a nagydorogi gyülekezet legrégibb fennmaradt tárgyi emléke.

A tárlaton a gyülekezet tagjai tulajdonában lévő régi tárgyak, ónkupákat, anyakönyvek is láthatók.

Az érdeklődők fényképen tekinthetik meg azt a szégyenkövet, ami egykor a templom előtt állt. Ez a különleges darab az erkölcsi rend megtartását segítette az 1800-as évektől. Ha akkoriban valakit súlyos vétken kaptak, például lopott vagy paráználkodott, akkor azt a kőhöz kötözték büntetésül. Ugyancsak fényképen mutatják be Nagydorog egykori a orgonáját.

A kiállítás november elsejéig látogatható.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben