A mendei evangélikus templomdíszítő szokásról lesz szó a tápiószelei múzeumban
Tápiószele – A mendei pünkösdi templomdíszítés kultúrtörténeti előzményeiről, érdekességeiről tart előadást péntek délután a tápiószelei Blaskovich Múzeumban Baksa Brigitta néprajzkutató a múzeumok őszi fesztiválja alkalmából. Forrás: MTI
Baksa Brigitta csütörtökön az MTI-nek elmondta, hogy a tápiómenti érték azért érdemel különös figyelmet, mert nemrégiben felkerült a szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékére.
Az egyedülálló, középkori eredetű szokásról a néprajzkutató elmondta, hogy pünkösd hajnalán az ország több településén is zöld ágakkal díszítették a házakat, kapukat és templomokat, ám míg ez a szokás a 19. század folyamán számos helyen kihalt, Mendén töretlenül virágzik. Régebben főként hímzett szalagokkal, menyecskekendőkkel, fejkendőkkel díszítették az ágakat, az 1940-es évektől azonban hímzett és csipketerítőkre, valamint egyéb kézimunkákra váltottak – tette hozzá a szakember.
A mendei templomdíszítési szokáshoz tartozik, hogy pünkösd szombatján a lányok és a gyerekek már kora reggel elkezdik gyűjteni a virágokat a helyi házaknál, majd a délelőtt folyamán 6-8 férfi kivágja az előre kiválasztott nyárfákat. Minden évben 8 nyárfát állítanak fel a templomban úgy, hogy lombjaik a kórus fölé érjenek. Míg a férfiak a fákkal foglalkoznak, addig a lányok, asszonyok a kimosott, kikeményített kézimunkákra felkötik a szalagokat, hogy azután ezek segítségével a fákhoz rögzíthessék a remekműveket.
A mendei szokás része, hogy mindenkitől elfogadják a korábban még soha nem használt kézimunkákat, illetve hogy minden évben munkamegosztással, pontos időrendben dolgoznak, délután 4 óra körül végeznek. Pünkösdvasárnap úrvacsoraosztás van, hétfőn istentiszteletet tartanak, majd ugyanaznap délután bontják le a díszítést.
A szokásról pénteken 16 órától hallhatnak még többet az érdeklődők a tápiószelei múzeumban, a rendezvény ingyenes.
Korábbi anyagunk honlapunkon: