Németh Miklós is ott lesz a Határnyitás ünnepen
Budapest – Sopron – A soproni Határnyitás '89 szimpózium szervezése lassan a vége felé közeleg. Így több olyan tény is nyilvánvalóvá vált, amelyek nagyban befolyásolják a szervezés további részét. Különösen is jelentős az a hír, hogy Németh Miklós volt miniszterelnök elfogadta a szervező egyházak meghívását és pódiumbeszélgetés vendégeként szombat délelőtt jelen lesz a soproni eseményen. Erről és a további teendőkről beszélgettünk Cselovszkyné Tarr Klárával, aki a külügyi osztály részéről szervezi a találkozót.
– Hol tart most a szervezés?
– Nagyon sokféle szálat kell összefogni a szimpózium szervezésekor, ebben nagy segítségünkre vannak a soproni evangélikus gyülekezet lelkészei és presbiterei. Elsődlegesen a szállással kapcsolatos problémák kezdenek megoldódni. Most, hogy tudjuk, Bajorországból 125 felnőtt és 31 diák érkezik, világossá vált, hogy az ő elhelyezésüket úgy kell megoldanunk, hogy lehetőség szerint együtt maradjanak. Erre legcélszerűbb volt a Sopron Hotel és a lefoglalt apartmanok biztosítása. Kicsit meg is könnyebbültünk, mivel a foglalást május
15-ig pontosítani kell, hiszen a fennmaradó helyeket a Volt fesztivál résztvevőinek adják majd ki a tulajdonosok.
– Hol szállnak meg a magyar résztvevők?
– A magyar résztvevőknek is kedvező szállást biztosítottunk: a soproni Szent Pál Kollégium felújított, kétágyas szobáiban éjszakázhatnak. Ez azért is szerencsés, mert a hotel és az apartman árainál jóval kedvezőbben tudunk szállást adni minden magyar evangélikusnak. Így a korábbitól eltérően alakulnak a részvételi díjak: szokatlan módon nem felfelé, hanem lefelé: 5500 Ft/éj helyett 3500 Ft/éj és ebben a reggeli is benne van.
– Ez mindenkinek jó hír, de a tegnapi nap folyamán kiderült még egy fontos dolog: Németh Miklós volt miniszterelnök is jelen lesz a szimpóziumon.
– Valóban nagyon örültünk, hogy Németh Miklós volt miniszterelnök elfogadta meghívásunkat és jelenlétével hozzájárul ahhoz, hogy valóban autentikus forrásból hallhassunk mindarról, ami 20 evvel ezelőtt történt. Azt gondolom, azt, hogy ő eljön, nem magunknak köszönhetjük. Fontos Oplatka András jelenléte is, akinek tavaly jelent meg az Egy döntés története című könyve magyarul, idén pedig németül, amely a határnyitás körülményeit írja le körültekintő és alapos munkával. Szívből ajánlom mindenkinek, aki szeretne többet tudni a `89-es eseményekről.
– Korábban szó volt arról, hogy a szervező csoportnak nemzetközi tagjai is vannak. Kik ők és mi a szerepük?
– Igen, osztrák és bajor részről egyaránt komoly szervezés folyik: a bajor evangélikus egyházból Ulrich Zenker és Hans Jürgen Luibl segít ötletekkel, elképzelésekkel, elsősorban az esemény tartalmat illetően; osztrák részről pedig a pódiumbeszélgetés egyik szereplője, Hannelore Reiner egyházfőtanácsos asszony, Manfred Koch zuperintendens és Solymár Mónika bécsi magyar lelkésznő is részt vesznek a szervezésben. Ausztriában elsősorban a szombat délutáni programokat készítik elő: a gyülekezetek saját maguk szerveznek koncerteket, kávézást, de az ő kezükben van a Fertő tavi hajózás elékészítése is. Erre is lesz tehát lehetőség, ha valaki ellátogat Sopronba július első hétvégéjén.
– Az egyház hogyan támogatja a soproni szimpóziumot?
– Mind a Magyarországi Evangélikus Egyház, mind a Bajorországi Evangélikus-lutheránus Egyház jelentősen hozzájárul a soproni szimpózium költségeihez: átvállaljuk a teljes útiköltséget, amennyiben a buszos megoldást választják a résztvevők, a péntek esti és szombat déli étkezést, és azt gondolom, az olcsó szálláslehetőség is vonzó lehet. Mindezek mellett azonban az emlékezés, a közös istentisztelet és a találkozás öröme lehet a rendezvény egyik legfőbb célja, ami a bajor, magyar és osztrák gyülekezeti tagok számára egyaránt jelentős.