Közel kétmilliárd forint – sikeres pályázatok, jó célok megvalósulása – Beszélgetés Kocsis István pályázati referenssel

Létrehozás: 2012. február 01., 10:47 Legutolsó módosítás: 2012. február 01., 15:55

Templomfelújítás, intézménybővítés, informatikai fejlesztés, a szeretetszolgálatok működésének támogatása – legnagyobbrészt e célokra fordítódtak (és fordítódnak a jövőben is) azok az összegek, amelyek különböző pályázati támogatások révén érkeztek egyházunkba. Már megvalósult beruházásokról, illetve a pályázatokkal kapcsolatos fontos tudnivalókról beszélgettünk egyházunk illetékes szakemberével, Kocsis István pályázati referenssel. Forrás: Evangélikus Élet, szöveg: Kőháti Dóra

– Bár kétlem, hogy az érintetteknek be kellene mutatnom az Üllői úti országos irodában 2010 februárja óta dolgozó Kocsis Istvánt, mégis, az EvÉlet-olvasók kedvéért mindenekelőtt tisztázzuk: mi a feladata egyházunkban a pályázati referensnek?

Egyrészt segíti a gyülekezeteket, intézményeket, hogy megtalálják a különböző pályázati lehetőségeket, és közreműködik akár a tervezésben is. De a legfőbb feladata az, hogy a támogatás iránti igénybejelentéseket, illetve magukat a támogatásokat koordinálja, mégpedig a Magyarországi Evangélikus Egyház vonatkozó jogszabálya, vagyis az úgynevezett pályázati szabályrendelet alapján eljárva.
Feladatom, hogy az éves projektötlet-bejelentéseket ellenőrizzem, illetve ha egy gyülekezet a pályázatához támogatást kér – akár az előkészítéshez, a szükséges önerő előteremtéséhez vagy a megvalósítás során az előfinanszírozáshoz –, akkor ezt a kérelmezési folyamatot összefogjam.

 – 2010 februárja óta melyek a legsikeresebb pályázatok? Melyek voltak azok a beruházások, amelyekre pályázat nélkül az egyháznak nem lett volna saját anyagi forrása?

– Mind összegszerűségében, mind az érintett gyülekezetek számát tekintve az Új Magyarország vidékfejlesztési programból finanszírozott, a vidéki örökség megőrzését célzó pályázat – amelynek keretében templomok felújítására is mód nyílik – a legjelentősebb: ennek révén közel hétszázmillió forint érkezett egyházunkba. Jelentősek ezenkívül az intézménybővítés céljára elnyert összegek, illetve azok az iskolai, szeretetszolgálati pályázatok, amelyek az intézmények eszközparkjának fejlesztését szolgálták – például az iskolák digitális táblákat, tanulói laptopokat tudtak belőlük beszerezni, a fasori gimnáziumban labort alakítottak ki...
De ugyanígy fontosak – és egyre inkább azok lesznek – az energetikai fejlesztések, például Balatonszárszón, Bakonycsernyén; az elmúlt hetekben pedig Kaposszekcsőn, illetve Nemescsón a helyi evangélikus diakóniai intézménynek sikerült egy-egy energetikai pályázatot nyernie. Ez jelzi, hogy igen nagy szükség van az ilyen fejlesztésekre egyházunkban, ugyanakkor a megfelelő „potenciál” is megvan ezekhez. Az én szerepem ezekben a a projektekben inkább közvetett, ezeket az intézmények, gyülekezetek tervezik, és ők is pályázzák meg a támogatást. A feladatom ilyenkor az, hogy a háttérmunkában igyekezzek segítséget nyújtani, megtalálni a finanszírozási lehetőségeket.
Egyházunk az elmúlt években mintegy százmilliós előkészítési támogatással, közel hétszázmillió forintos előfinanszírozási kölcsönnel és kétszázmilliót meghaladó önrésztámogatással segítette a gyülekezeti, intézményi pályázatok megvalósítását.

– Azért szögezzük le: egy sikeres pályázat megírásához – hogy a formai és a tartalmi követelményeknek egyaránt megfeleljen – mégiscsak profira van szükség... Hozzávetőleg összesen mennyi támogatást nyert el egyházunk az elmúlt években?

Sok gyülekezet és intézmény körül kialakult egy olyan kör, amely a pályázásban és a lebonyolításban közre tud működni: akár vállalkozók, akár saját munkatársak képesek ma már pályázatokat írni. Szarvason láthatunk erre nagyon jó példát: az ottani szeretetintézmény munkatársai maguk készítik a pályázataikat. Azt gondolom, hogy ha egy-egy külső vállalkozóval jó az együttműködés, akkor érdemes ezt kihasználni a cél érdekében. Jól működik ez a rendszer...
De a kérdésére válaszolva: a különböző pályázatokon összességében közel kétmilliárd forintot sikerült elnyerniük intézményeinknek, gyülekezeteinknek.

– Az év elején járunk. Kérem, ismertesse azokat a változásokat, amelyekről tudniuk kell mindazoknak, akik az idén pályázat benyújtását tervezik!

Tavaly májussal kell kezdenem, akkor változott meg a 2008 májusától hatályos pályázati szabályrendelet. De „nem lehet eleget beszélni róla”... A változásról többféle csatornán is igyekeztünk és igyekszünk egyébként tájékoztatni az érintetteket, ennek ellenére a munkám során azt tapasztalom, hogy közismertnek még mindig nem mondható, tehát van tennivalónk e téren...
A változásról szólva: egyszerűsödött maga a pályázati szabályrendelet, konkrétabbá váltak a benyújtandó mellékletek és a határidők. A bejelentési és támogatáskérési folyamat azt szolgálná, hogy jobban előkészített projekteket adjanak be a pályázók.
A szándékunk az volt, hogy amikor egy gyülekezet „körülnéz” a háza táján, hogy mit lenne jó fejleszteni, felújítani, akkor ezeket a projektötleteket jelentse be. Amikor pedig az ötletekből már konkrét pályázati lehetőségek látszanak, akkor újra informálja az illetékeseket – és elsősorban nem is az országos irodának, hanem az egyházmegyei és az egyházkerületi elnökségeknek kell tudniuk róluk. Másrészről persze az országos iroda szakmailag illetékes osztályai – jellemzően az oktatási, az építési és a diakóniai osztály –  hasznos és jó tanácsokkal segíthetik a pályázni szándékozókat.
További – nagyon fontos! – változás az eljárásrendben, hogy a különböző pályázatokhoz szükséges jogi személyiségi igazolások kiadása csak konkrétan az adott pályázati cél megjelölésével lehetséges! Nekem minden esetben ellenőriznem kell, hogy az adott pályázati ötletet bejelentették-e – a jogi személyiségi igazolást az országos iroda gyülekezeti referense, Bárdossy Tamás csak abban az esetben adhatja ki, ha a pályázat a szabályrendelet szerint már be van jelentve. Tehát ebben is szorosan együtt kell működnünk. Hangsúlyozni szeretném, hogy az országos iroda segítő szándékkal áll a gyülekezetek és intézmények mellett, de ezt a rendet meg kell tartanunk. A tapasztalat azt mutatja, hogy ez jól működik.

– Van-e valamilyen határidő, amelyet tudatnunk kell az olvasókkal?

– Igen, a projektötletek bejelentésének határideje minden évben január 31. De ha utána, év közben „jut eszébe” egy gyülekezetnek valamilyen fejlesztési ötlet, akkor arra is van lehetőség. Ha a projektötletből pályázat lesz, akkor azt újra be kell jelenteni, és ha bármilyen támogatást igényelnek – az előkészítéshez, az önrészhez, a megvalósításhoz, előfinanszírozáshoz –, akkor azt az egyházkerületi pályázati felelősökön, illetve rajtam keresztül lehet kérvényezni.
Annyiban egyszerűsödik a rendszer, hogy míg eddig e-mailben vagy papíron lehetett beküldeni az igényeket, most a http://palyazat.lutheran.hu honlapon keresztül – nagyon egyszerű regisztráció után – fel lehet tölteni. Magán a honlapon nemcsak az internetes felület használatával kapcsolatos tudnivalók találhatók meg, hanem a hatályos pályázati szabályrendelet is, az aktuális pályázati lehetőségek, illetve a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség honlapja és az SFF Tender pályázatfigyelő portál oldala is elérhető.

– Ebben az évben milyen pályázatok kiírása várható, mire figyeljenek oda, akik már most konkrét tervben, fejlesztésben gondolkodnak?

Az Európai Unió hétéves támogatási ciklusokban számol, a jelenlegi ciklus 2013-ban ér véget. De érződik a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnek az a szándéka, hogy még az idén az összes hátralévő pályázati kiírás megjelenjen. Nagy lehetőséget jelentenek az oktatási és a szeretetszolgálati intézmények számára a már említett energetikai pályázatok. A Környezet és energetika operatív program pályázati támogatásaival komplex, magának az épületnek az energetikai tulajdonságait javító, illetve a fűtésrendszerek felújítását célzó projekteket lehet megvalósítani.

– Mekkora részét állja ezeknek a pályázat?

Intézmények esetében nyolcvanöt százalékos, gyülekezetek tulajdonában lévő épületeknél hatvan százalékos a támogatás.
Várható még a Társadalmi megújulás operatív program keretében egyrészt az oktatási intézmények fejlesztését célzó pályázatok kiírása – amelyek elsősorban programokat támogatnak –, de lesznek pályázatok infrastruktúra-fejlesztésre is. Érdemes tehát „figyelni” mindarra, ami előre látható!
Az úgynevezett akciótervek megtalálhatók a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, illetve az Új Széchenyi terv honlapján. Tervezzük, hogy ezeket mi is folyamatosan feltöltjük a http://palyazat.lutheran.hu honlapra, így egy kattintással minden információ egy helyen elérhetővé válik.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben