Jézus, jazz és a többi ráadás! – Beszélgetés Pelikán András lelkésszel

Létrehozás: 2011. október 18., 11:47 Legutolsó módosítás: 2011. október 20., 10:08

Budapest – Nemzeti ünnepünkön, 2011. október 23-án jazzistentisztelet sorozat indul a Fasori evangélikus templomban. Az idei évben öt részesre tervezett sorozat zenei házigazdája a Monamo (Szirtes Edina Mókus: ének, hegedű, Nagy János: billentyűs hangszerek, Mogyoró Kornél: ütőhangszerek). A kezdeményezés hátteréről beszélgettünk az egyik ötletgazdával, Pelikán András fasori lelkésszel. Szöveg: Kiss Tamás

– Hogyan született az ötlet, hogy kilépve a hagyományos egyházzenei keretek közül a jazz irányába fordultok?

– Tavaly áprilisban Pestújhelyen a parókiaszentelés istentiszteletén Zana Zoltán szaxofonimprovizációja adott különleges élményt a jelenlévőknek, nekem is. A gondolat, hogy a hagyományos templomi szertartások a jazz zenéjével elegyítve a megszokottól eltérő, felszabadító élményt adnak, innentől kezdve nem hagyott nyugodni.
Idén júliusban Balatonbogláron a hagyományos Jazz és a bor fesztiválon azután ki is próbáltuk a műfajt. Ott a Budapest Jazz Orchestra művészeivel tartottunk istentiszteletet a fesztivál nyitó eseményeként, amelyre meglepően nagy volt az érdeklődés. Az imádságok, igék, igei alapú meditáció között megszólaló zene együttes élménye azok számára is impulzusokat adott, akik jól ismerik a templomi légkört és azok számára is, akik a zene miatt jöttek el. Aradi György parókus lelkész javasolta, hogy a mi gyülekezetünkben is a kevés érdeklődést kiváltó, a fiatal korosztály számára hirdetett istentiszteleteinket ezzel a formával gazdagítsuk. Az idei munkaévben kéthavonként, összesen ötször lesz ilyen istentisztelet nálunk.

– Azon túl, hogy nem a hagyományos orgonazenét hallják majd az érdeklődők, lesz-e további zenei sajátossága ennek az istentiszteletnek?

– Balatonbogláron a zenei megszólalásokat teljesen a zenészekre bíztuk. Az ő javaslataikra döntöttük el, mikor játsszanak egy bluest vagy mikor egy jól ismert jazz számot. A fasori jazzistentiszteletek sajátossága az lesz, hogy a zenei anyag alapját az evangélikus gyülekezeti éneklés alapját adó korálok adják. Az evangélikus énekeskönyvből válogatott énekekből indul majd ki az improvizáció, két esetben pedig közösségi éneklésre is kísérletet teszünk.

– Tehát inkább istentisztelet lesz és nem koncert...

– Egyértelműen istentisztelet és nem koncert. Ugyanakkor nagyon fontos számunkra, hogy azok is komfortosan érezzék magukat, akik nem szoktak sűrűn templomba jönni, vagy talán most először lépik át a küszöböt. Egyházias megfogalmazással azt mondhatjuk, missziói alkalom lesz. De a missziót eredeti jelentésében is érthetjük. A szó az idegen szavak szótára szerint a különleges céllal idegen országba küldött szakértő tevékenységét is jelenti. Két terület, a teológia és a jazz szakértőinek egymás területein végzett tevékenységével kínál az alkalom különleges élményt, gazdagodást.

– Fókuszban a szabadság – ez áll a plakáton.

– Nem szándékosan esik az első jazzistentiszteletünk időpontja 2011. október 23-ára. Ám kihagyhatatlan ziccer, hogy az istentisztelet tematikájában a szabadság gondolata kapja a hangsúlyt. A fasori templom az 1956-os események fontos helyszíneinek közvetlen közelében van. Evangélikus egyházunk a 2017-es reformációi évfordulóra készülve az idei évre a „Reformáció és szabadság” témát javasolta kibontásra. A jazz műfaja pedig önmagában is az improvizáció, a pillanat szabadságának a megvalósítója. Jazzistentiszteleteinket tematikus istentiszteleteknek tervezzük, első alkalommal tehát kézenfekvő volt a szabadság témáját választanunk.

– Az istentisztelet egyben az Október a reformáció hónapja programsorozat része is.

– Örömmel kapcsolódunk be a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának ebbe a rendkívül sokszínű programsorozatába, és hisszük, a reformációi lendület jellemzi majd ezt az alkalmat is, amelyre minden érdeklődőt szeretettel hívunk.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben