Hogy kerül Händel Messiása Péteribe? – Interjú Ördög Endrével

Létrehozás: 2011. április 09., 07:26 Legutolsó módosítás: 2011. április 09., 07:28

Péteri – Egy nagyszabású koncert keretében adják elő Péteriben Händel világszerte népszerű, ,,Halleluja" tételéről ismert Messiás című oratóriumát, teljes terjedelmében. A gyülekezet lelkészét, Ördög Endrét kérdeztük a koncertről és a jövőbeli tervekről. Szöveg: Horváth-Bolla Zsuzsanna

– Miért éppen ezt a művet választottátok ki, így böjtben? 

– Úgy gondolom, hogy a mű a Krisztus-esemény, és egyszersmind az üdvösségtörténet olyan egyetemes megfogalmazása, amely az egyházi esztendő bármely szakában sok aktualitást hordozhat. Virágvasárnap előestéjén már nagyhét és húsvét eseményei felé fordul a figyelmünk, és ebben a készülődésben Händel muzsikája is segít még intenzívebben megélni, átélni a testté lett ígéret értünk vállalt passióját és az élet csodálatos diadalát. Ha csak ezt a tartalmi, liturgikus szempontot kellett volna figyelembe venni, akkor is helyénvaló választás lett volna kiemelkedő ünnepi időszakunk nyitányaként megszólaltatni a Messiást. Koncertjeink szervezésében azonban nagyon sokszor meg kell találnunk azokat a kínálkozó lehetőségeket, amelyek  segítségünkre sietnek programjaink kialakításában. Így volt ez a mostani koncerttel is: az együttes tavaly decemberben két budapesti helyszínen adta elő a művet, a produkció mindkét alkalmán feleségem, Hoffmann Ágnes hegedűművész volt a hangversenymester, és miután ezen túl is számos baráti, szakmai szál fűzött bennünket az együttes tagjaihoz, kézenfekvő volt a meghívás egy tavaszi alkalomra.

– Kik a közreműködők? 

– A kórus a PROtestáns FIatalok Kamarakórusa, amelynek tagjai között egykori fóti kántorképzősök, jelenlegi tanfolyami előadók, egyházzene szakos zeneakadémiai hallgatók, konzisok, vagy végzett, fiatal muzsikusok vannak. A szólisták a budapesti Stella Énekegyüttes tagjai, amely együttes művészeti vezetője az est dirigense, Abaffy Nóra egyházzenész, doktorandusz hallgató. A zenekar budapesti zeneművészeti intézményekben tanuló fiatalokból és néhány nagyobb tapasztalattal bíró hangszeres művészből áll. 

– Mitől lesz ez a koncert igazi különlegesség?

– Egyrészt attól, hogy látszik, érződik: a sokfelől összejött hivatásos, vagy  kedvtelésből muzsikáló fiatalok mennyire fontosnak tartják egy ilyen nagyszabású vállalkozásban az egymásra figyelést, a közösségi élményt, és nem utolsósorban az áldozatot, hogy napi elfoglaltságaik mellett jusson idő és energia egy ilyen mű megszólaltatására. Másrészt jó látni évekkel, évtizeddel ezelőtt Fóton kis gyerekként kezdő növendékeinket, hogy szakmailag hová jutottak, vagy milyen elkötelezettség maradt számukra a zene. Harmadrészt – bár alapos kutatást nem végeztem – a péteri templomban emberemlékezet óta először szólal meg ez a csodálatos zenemű. 

– Miért éppen Péteriben rendezitek meg? 

– Egy gyülekezet a lelkészével együtt megkapja annak érdeklődését, irányultságát is. Velem, velünk így jártak... Zenét szeretni, zenét megszerettetni, azt igényesen művelni és nívósan szervezni: mindez szervesen hozzákapcsolódik szolgálatunkhoz. Nem beszélve arról, hogy egy monumentális hatású, kiváló akusztikájú templom várja az alkalmakat, hogy így is szolgálja Isten dicsőségét. Közel a főváros, közel vannak népes elővárosok, jó a közúti és vasúti összeköttetés: testi lelki feltöltődés lehet kimozdulni a nyugodt természeti környezetbe és szép muzsikát hallgatni nálunk. 

– Mekkora részvételre számítotok? 

– Tele templom, több száz ember... Na jó. Megmaradok a realitások talaján. Nem mintha nem lehetne így, hiszen minden feltétel adott, de az elmúlt évek megmutatták, hogy alapos és széleskörű népszerűsítés mellett sem kerülhetünk annyira reflektorfénybe, mint egy „hivatalos” zenei esemény vagy fesztivál. 120-130 embernél már nagyon boldogok lennénk. 

– A Facebookon is népszerűsíted a koncertet. Miért választottad ezt a formáját a reklámnak? Mik a tapasztalataid a közösségi médiával? 

– Néhány hónapja vagyok felhasználója az oldalnak, de látom benne a lehetőséget. A közelmúlt arab világbeli eseményeit figyelve láttuk, hogy – kis túlzással – forradalmat is lehet szervezni a Facebookon. Persze jelen esetben a hely, az indíttatás, a téma teljesen más, de az adottság ugyanaz. Ha a közösségi média számos kiváló technikai lehetősége mellé az emberek közösségi érzéke, egymásra figyelése, felelősségérzete is felzárkózna, a közösségi lét fantasztikus tartalékai szabadulhatnának fel. 

– Mióta vannak ezek a koncertek és mik a jövőbeli terveitek? 

– 2009 áprilisa óta. Ez volt az első alkalom, amikor szintén virágvasárnapi szolgálatra a Mandák Kórus érkezett hozzánk. Feleségemmel közös elhatározásunk volt az egyházi zene vasárnapja előtt, Cantate vigiliáján kettőnk által adott barokk zenei hangverseny. Ugyanígy a Kulturális Örökség Napok szeptember harmadik szombatján lehetőséget teremtettek egy hangverseny szervezésére. Így aztán rögzültek a napok. 2011-re Péteri Hangversenyesték címmel, már megszokottnak mondható időpontokban tervezünk koncerteket. Második alkalmunk május 21-én 19 órakor kettőnk kamarazenei estje lesz Böhm, Pachelbel, Händel és Bach műveiből, szeptember 17-én a komáromi Vox Femina Nőikar Liszt és Bartók hangversenye kerül sorra, október 22-én pedig Mozart Requiemjével zárjuk idei sorozatunkat, az Oroszlányi Evangélikus Gyülekezet Ének- és Zenekarának közreműködésével.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben